Feofanovová ukončila nadvládu Dragilaové na světových podnicích
Stacy Dragilaová, která vyhrála obě soutěže od zařazení disciplíny do
programu mistrovství světa v Seville 1999, tentokrát na nejlepší nestačila a po světovém rekordu přišla i o světový titul. Dvaatřicetiletá Američanka, která vyhrála i zatím jediný olympijský závod tyčkařek, se v Paříži trápila už na 455 centimetrech. Na třetí pokus sice laťku překonala, na výšce 461
centimetrů už ale definitivně skončila. Zůstala však na lavičce a sledovala, která soupeřka po ní převezme štafetu. Z titulu se nakonec radovala Ruska Feofanovová za výkon 475 centimetrů, která pak před pokusem o světový rekord dala přednost vítěznému kolečku. Stříbro získala Němka Annika Beckerová a až s bronzem se musela spokojit aktuální světová rekordmanka Jelena Isinbajevová z Ruska.
Dragilaová, jež se během let s Feofanovovou několikrát přetahovala o světový rekord, po závodě působila vyrovnaným dojmem. S novináři mluvila o tom, že se chce znovu dostat na špičku. Teď ale po změně trenéra a nácviku nové techniky potřebuje trochu času. "Vím, že se to vyplatí," tvrdila. "Věděla jsem, že teď nemám takovou výkonnost, jakou bych chtěla. Chtěla jsem to zkrátka zkusit," vysvětlila. Nakonec však přece jen závod oplakala. K slzám ji dohnala otázka, zda je tak dobrá herečka nebo zda opravdu není zklamaná. "Ano, bolí to," řekla a posteskla si: "Teď jste mě rozplakali."
Místo v historii tyčky má Dragilaová už nyní jisté - v roce 1999 vytvořila první světový rekord nové disciplíny a v dalších dvou letech ho pak sedmkrát vylepšila. "Měla jsem velké štěstí, že jsem mohla být první. V rekordních knihách zůstanu navždy, to už mi nikdo nevezme," zdůraznila se slzami v očích závodnice, která svými výkony pomohla ženské tyči získat uznání.
S minulostí se ale nehodlá spokojit a plánuje další zlepšení. Rozhodla se proto změnit techniku skoku a hodlá přejít na delší tyče. Tomu v poslední době podřídila všechno. Přestěhovala se do Phoenixu za novým trenérem Gregem Hullem, který zároveň vede olympijského vítěze Nicka Hysonga.
"Dneska jsem to sice nepředvedla, ale některé věci už se mi podařilo změnit. Musím si na to jen zvyknout," věří. Úspěchu hodlá obětovat i halovou sezonu. Své starty pod střechou omezí na minimum a bude se snažit vybrousit styl k dokonalosti. Na olympijských hrách v Aténách by ráda ukořistila druhý titul.
ČTK
Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...