Finále extraligy přivítá moderní stadion
Téměř dvouletá rekonstrukce proměňuje škvárovou popelku v chrám moderní atletiky. Polytanový povrch, osm drah na rovince i na oválu, nebývalý počet rozběžišť a sektorů, rekonstruované tribuny. To jsou úpravy, který jsou k dnešnímu datu zcela nebo převážně hotovy. Ambice klubu ale sahají mnohem dál. „Do budoucna by měl přibýt běžecký tunel, hala pro skoky a vrhy, správní budova s ubytovnou, velkorysý vrhačský komplex a také nafukovací atletická hala s dvousetmetrovým oválem,“ vypočítává smělé plány oddílu z pozice vedoucí marketingu Eva Vindová. Stadion bude sloužit především atletice, ale nejen jí. Vedle atletů a jejich tělesně postižených kolegů na něm naleznou útočiště a tréninkové kapacity například orientační běžci, duatlonisté, triatlonisté a běžci na lyžích.
S výstavním sportovištěm si Pardubičtí troufají i na pořadatelství prestižních atletických událostí. První test je čeká už začátkem září. Šest nejlepších mužských a ženských družstev Česká spořitelna atletické extraligy se do Pardubic sjede k poslednímu, finálovému závodu. Přestože nejvyšší soutěž družstev funguje na celostátní úrovni nepřetržitě už od roku 1956, uvidí Pardubice teprve páté finále v historii. Soutěž totiž procházela v průběhu let řadou systémových změn a současný model s jednorázovým finálovým závodem se praktikuje teprve od roku 2000. Paleta vítězů není zejména v mužské kategorii příliš pestrá. Zná jen dvě jména: Dukla a Olymp Praha. Statistika je drtivá. Z osmačtyřiceti možných titulů získali dukelští 46, na Olymp zbyly dva. V soutěži žen se z titulu nejčastěji radovaly závodnice nynějšího Olympu Praha. Získaly jich 29. V pořadí druhé USK rozhojnilo v loňském roce svoji sbírku prvenství na 12, SSK Vítkovice jich nasbíralo 5, Sparta Praha, Junior a Zbrojovka Brno po jednom.
V mužské části nejvyšší soutěže se dodnes představila družstva z 22 oddílů, v soutěži žen se jich vystřídalo 24. V československé historii se soutěže účastnily i oddíly ze Slovenska. Mezi muži se nejvíce zapsala Dukla Bánská Bystrica, která hlavně v sedmdesátých letech stabilně obsazovala druhá místa hned za svou pražskou jmenovkyní. Získala jich celkem čtrnáct. Ženám ze slovenských klubů se totéž podařilo jedinkrát. V roce 1964 se atletky ze SVŠT Bratislava vklínily mezi vítězný Olymp (tehdy Rudá hvězda) a třetí Mariánské lázně. Další výrazné úspěchy slovenské kluby nezaznamenaly a po rozdělení republiky u nich žádná soutěž, ekvivalentní českému mistrovství republiky družstev, neprobíhá.
Letošní pětihodinová finálová bitva proběhne na stadionu Hvězdy SKP Pardubice v neděli 5. září.