Finále Poháru rozhlasu v Brně patřilo pražské ZŠ Jeseniova

ČAS - Martin Edlman
středa 5. června 2024
Za účasti patrona Eduarda Kubelíka a slunečného počasí vyvrcholil v Brně 55. ročník Poháru rozhlasu. V soutěži pro druhý stupeň základních škol byla nejúspěšnější pražská Jeseniova, která byla třikrát na pódiu a dvě ze čtyř kategorií vyhrála.

Patronát nad Pohárem rozhlasu s Českou spořitelnou převzal od zkušeného Pavla Masláka mladý sprinter Eduard Kubelík. Specialista na dvoustovku má doma medaili z ME juniorů, ale už se prosazuje mezi dospělými. V pátek vyrazí na cestu do Říma, kde bude reprezentovat na mistrovství Evropy. V Brně připomněl, jak na pohárových soutěžích sám závodil a díky středoškolskému poháru se začal atletice věnovat naplno. „Třeba vás taky atletika zláká a začnete s něčím novým. Užijte si to a nenechte to ostatním zadarmo,“ povzbudil účastníky.

Dva triumfy pro „Jeseniovku“, třetí jim unikl o bod

Pohár Marie Losové určený starším žákyním suverénně získala děvčata ze ZŠ Jeseniova z Prahy 3, když nasbírala 7660 bodů. Hranici sedmi tisíc překročil ještě tým z Gymnázia Lovosice (7139), třetí skončila ZŠ z Englišovy ulice v Opavě (6965).

Mezi staršími žáky, kde byl ve hře pohár Alfréda Janeckého, byl podán důkaz, jak každá setina či centimetr rozhodují. O vítězné škole totiž rozhodl jediný bod. Vítězná ZŠ Slovácká z Břeclavi jich získala 7222, stříbrná ZŠ Jeseniova 7221. Bronz brala s odstupem i v této kategorii opavská ZŠ Englišova (6779).

O pohár nesoucí jméno Miroslava Tučka bojovaly mladší žákyně. Pozici jedničky z krajských kol uhájilo v přímé konfrontaci družstvo ZŠ Konečná Karlovy Vary díky součtu 6879 bodů. Druhé místo vybojovala ZŠ z Heyrovského ulice v Olomouci (6693), třetí skončila ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova z Neratovic (6375).

Pro pohár Františka Macáka a zlaté medaile si došli mladší žáci ze ZŠ Jeseniova, kteří dominovali výkonem 5459 bodů. Stříbro si vysloužila neratovická ZŠ (5112), hranici pěti tisíc překročili ještě bronzoví ze ZŠ Benešov (5029).

Výtečná výška, štafeta i další kvalitní disciplíny

Jednou z ozdob finále byla výška v podání Lukáše Drobiliče z břeclavské ZŠ Slovácká. Ten se přenesl přes své letošní maximum 194 centimetrů a ani pokusy na novém osobním rekordu 198 nebyly špatné, shazoval jen lehce. Mezi žákyněmi přinesly nejvíce bodů Lída Komorná (Jeseniova) a Monika Nedorostová (G Lovosice), které obě zvládly 166 cm. Podobně mezi mladšími kolegyněmi uspěly Gabriela Sovová (Olomouc) a Natálie Šimkoví, které skočily shodně 154. Mezi mladšími žáky Filip Kostrbel (Jeseniova) jako jediný zvládl 166.

Výtečný výkon v úvodní štafetě 4x60 metrů předvedla sestava mladších žákyň Straková, Pilousová, Trávníková, Koněvalíková ze ZŠ Konečná Karlovy Vary, která stlačila čas pod 30 vteřin – 29.95. Tím se vyrovnala starším děvčatům, ZŠ Jeseniova zaběhla 29.92, i mladším chlapcům – také zde byli rychlejší jen vítězové z neratovické ZŠ Plesingera-Božinova (29.86). Absolutně nejlepší byli starší žáci z Jeseniovy (27.15).

Dramatický duel svedli starší žáci na šedesátce, nakonec byl pardubický Nikolas Linha o setinku v cíli dříve než břeclavský Richard Smolík. Jejich časy byly 7.12 a 7.13. Setina dělila také „top“ starší žákyně, tam však Vanda Kalašová z Jeseniovy (7.89) a Eliška Sedláková (7.90) startovaly v jiných bězích. A velmi zdatně jim sekundovala z mladších děvčat karlovarská Ema Trávníková (7.96).

V běžeckých disciplínách se distance liší podle kategorií. Suverénní výkony předvedli na osmistovce Marianna Erbenová z Jablonce, ovládla ji v kvalitním čase 2:23.97, a také na kilometru Maxim Strangmüller z Jeseniovy za 2:52.38. Šestistovku mezi mladšími žákyněmi zaběhla nejrychleji karlovarská Veronika Málková (1:43.13), patnáctistovku mezi staršími žáky Lukáš Jelen z Jeseniovy (4:24.56).

V hodu kriketovým míčkem určeném mladším kategoriím zazářila olomoucká Zuzana Richterová, z jejíž ruky dolétlo náčiní při posledním čtvrtém pokusu na 53.37. Žáci atakovali šedesát metrů, neratovický David Vyhnanovský (58.50) o pár centimetrů předčil jabloneckého Václava Plačka (58.41). Vyhnanovský byl také nejrychlejší na šedesátce, kde zaběhl 7.70. V kouli určené starším kategoriím kraloval mezi chlapci Antonín Adam z Kolína, čtyřkilové náčiní poslal na 15.39 metru, starším žákyním pak Johana Kvasničková (ZŠ Jeseniova), od ní dolétla tříkilová koule na 11.43.

V dálkařském sektoru předvedli hned čtyři starší žáci šestimetrové skoky. Nejdále se za tuto hranici dostal Otakar Vich z Jeseniovy skokem dlouhým 612 cm. Mezi mladšími žáky dominoval neratovický Vít Vokoun díky 547. Vítězná mladší žákyně Nela Kocourková z Neratovic dolétla na 519 cm, čímž zastínila i starší kolegyně, kde nejvíce bodů přinesla své škole kolínská Adéla Dušková (513).