Finalisté pro Golden Tracks 2018

pátek 19. října 2018
EA odhalila jména finalistů, ze kterých vzejdou nejlepší atleti evropského kontinentu pro rok 2018.

Žhavým kandidátem na titul nejlepšího atleta Evropy je jistě francouzský desetibojař Kevin Mayer. Vícebojařskému suverénovi posledních dvou sezón sice nevyšlo vystoupení na evropském šampionátu v Berlíně, kde po třech přešlapech v dálce ze soutěže odstoupil. Vše si vynahradil při mítinku v Talence, kde dokázal na domácí půdě překonat světový rekord, když posbíral jedinečný součet 9126 bodů a předešlý historický zápis Američana Ashtona Eatona překonal o neuvěřitelných 81 bodů. Zároveň také připravil o evropský rekord Romana Šebrleho.

Jedním z favoritů na zisk tohoto ocenění je švédský tyčkařský talent Armand Duplantis. Ten předvedl parádní představení již na mistrovství světa juniorů, kde jasně zvítězil v novém rekordu šampionátu 583 centimetrů. Opravdový vrchol v jeho podání ovšem přišel na mistrovství Evropy v Berlíně, kde nejenže získal titul, ale navíc postupně vylepšoval juniorský světový rekord na 605 centimetrů a tímto výkonem se posunul na dělené druhé místo historických světových tabulek po bok takových legend, jakou jsou Renaud Lavillenie, Maxim Tarasov nebo Dmitri Markov.

Svou jedinečnost prokázal v letošní sezóně také norský běžec Jakob Ingebrigtsen. Na juniorském světovém šampionátu vystoupal hned dvakrát na stupně vítězů, když byl stříbrný na patnáctistovce a bronzový na pětce, ale i on si nechal to nejlepší až na mistrovství Evropy v Berlíně, kde se radoval z překvapivého běžeckého double. Dokázal totiž zvítězit v bězích na 1500 i 5000 metrů. Na pětce navíc vylepšil hodnotu juniorského evropského rekordu na 13:17.06. Již dříve v průběhu sezóny se stal juniorským evropským rekordmanem i na patnáctce. V Monaku zaběhl čas 3:31.18.

Daleko do překonání evropského historického maxima neměl ani turecký sprinter Ramil Guliyev. Světový šampion na dvoustovce z minulého roku zaběhl při svém triumfu na mistrovství Evropy v Berlíně čas 19.76 a na evropský rekord Itala Pietra Meney ztratil pouze čtyři setiny. Na Kontinentálním poháru v Ostravě dosprintoval na druhém místě.

Britka Dina Asher-Smithová byla jednoznačnou evropskou sprinterskou královnou. Veleúspěšnou sezónu zahájila dvoustovkařským bronzem na Hrách Commonwealthu a její výkonnost se v dalších měsících už jen stupňovala. Z mistrovství Evropy v Berlíně si odvezla tři zlaté medaile a tři nejlepší světové výkony tohoto roku. Své zlaté tažení zahájila na stovce, kterou opanovala v čase 10.85, čímž se dělí o vedoucí místo v letošních světových statistikách s Marii Joseé Ta Louovou. Následně dominovala na dvoustovce za 21.89 a z nejcennějšího kovu se radovala i s kolegyněmi ve štafetě na 4x100 metrů. Na Kontinentálním poháru v Ostravě skončila druhá.

V užší nominaci nechybí ani loňská vítězka řecká tyčkařka Katerina Stefanídiová, která měla i letos velmi úspěšnou sezónu. Na halovém mistrovství světa v Birminghamu vystoupala na bronzový stupínek. Pod otevřeným nebem se jí pak podařilo obhájit titul mistryně Evropy i prvenství v Diamantové lize. Na kontinentálním poháru skončila druhá.

Elitní trio doplňuje belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová, která letos nastoupila do dvou sedmibojů a v obou zvítězila. Nejprve ovládla prestižní mítink v rakouském Götzisu a v srpnu se mohla těšit ze zlaté medaile na mistrovství Evropy v letošním nejlepším světovém výkonu 6816 bodů. Velmi vysoké postavení má také ve výškařských světových tabulkách, kde figuruje mezi specialistkami skokem 201 centimetrů na třetí příčce.

Rising Star

V kategorii „Rising Star“, která je určená mladým atletickým nadějím do 22 let, se skládá užší nominace z běloruské překážkářky Elviry Hermanové, která vyhrála stovku překážek na mistrovství Evropy v Berlíně, španělské vícebojařky Marii Vicenteové, která získala na ME do 17 let dvě zlaté medaile v sedmiboji a trojskoku a svůj sedmibojařský primát navíc ozdobila dorosteneckým historickým maximem 6221 bodů a irské běžkyně Sarah Healyové. Ta opanovala na evropském dorosteneckém šampionátu v Györu závody na 1500 a 3000 metrů.

Mezi muži doplní již zmiňované Armanda Duplantise a Jakoba Ingebrigtsena ještě juniorský mistr světa v běhu na 400 metrů a člen úspěšných belgických štafet, které získaly bronz na HMS v Birminghamu a zlato na ME v Berlíně Jonathan Sacoor.