Finalisté světového atleta

neděle 28. října 2018
Přinášíme přehled deseti atletů, kteří budou usilovat o zisk titulu nejlepšího atleta uplynulé sezóny 2018.

Timothy Cheruiyot

Keňský mílař vystřídal pro letošní rok na mílařském trůnu svého krajana Elijaha Manangoie. Patří mu letošní nejlepší světový čas na patnáctistovce, když v Monaku zaběhl 3:28.41 a je též držitelem maxima tohoto roku v závodě na jednu míli (3:49.87 – Eugene). Dokázal obhájit své prvenství v seriálu Diamantové ligy a k tomu ještě přidal stříbra na Hrách Commonwealthu a Africkém šampionátu.

Christian Coleman

Americký sprinterský objev loňské sezóny naplno ukázal svůj talent v té letošní. V hale dokázal hned dvakrát posunout hodnotu světového rekordu ve sprintu na 60 metrů, když vylepšil historický zápis krajana Maurice Greena o pět setin na 6.34. Na HMS v Birminghamu bral zlato za historicky druhý nejrychlejší čas na této trati 6.37. Letní sezónu mu zkomplikovalo zranění, ale v jejím závěru zvítězil v bruselském finále Diamantové ligy v letošním nejlepším světovém čase 9.79.

Armand Duplantis

Švédský tyčkařský super talent předváděl v tomto roce jedinečné výkony. Nejprve suverénně opanoval mistrovství světa juniorů v Tampere v novém rekordu šampionátu a jen o několik týdnu později se radoval i ze svého prvního velkého cenného kovu mezi dospělými. Na mistrovství Evropy v Berlíně si naprosto suverénním výkonem vyskákal titul kontinentálního šampiona. V jednom z nejkvalitnějších tyčkařských závodů historie vylepšil hodnotu juniorského světového rekordu na 605 centimetrů a zařadil se na druhé místo historických světových tabulek po bok legendárních tyčkařů Renaudal Lavillenieho, Maxima Tarasova a Dmitri Markova.

Eliud Kipchoge

Maratonským králem posledních let je Keňan Eliud Kipchoge. Ten již několik sezón po sobě neúspěšně útočil na světový rekord a letos se mu to konečně podařilo, když na maratonu v Berlíně zvítězil v čase 2:01.39 a předešlý rekordní zápis krajana Dennisa Kimmeta ze stejného závodu před čtyřmi lety překonal o jednu minutu a osmnáct vteřin. Další maratonský primát přidal ještě v Londýně, kde proběhl cílem vítězně v čase 2:04.17.

Emmanuel Korir

Dalším keňským běžcem, kterému se v roce 2018 dařilo byl půlkař Emmanuel Korir. Tomu se na Diamantové lize v Londýně podařilo zaběhnout nejrychlejší závod na 800 metrů od roku 2012, když zvládl dva okruhy za 1:42.05, což je výkon, kterým vévodí letošním světovým tabulkám. Získal svou první diamantovou trofej a přemožitele nenašel ani na Kontinentálním poháru v Ostravě. Na Africkém šampionátu bral stříbro. Neztratil se ani mezi čtvrtkaři specialisty. S výkonem 44.21 je šestý v letošních světových statistikách.

Noah Lyles

Mladý americký sprinter udivoval zejména na dvoustovce, kde nastoupil do pěti závodů a zůstal neporažen. Obdivuhodná byla vyrovnanost a kvalita jeho výkonů. Hned čtyři své časy stlačil pod 19.7. Světové tabulky vede výkonem 19.65, čímž se zařadil na dělené osmé místo historických světových tabulek. Stal se vítězem Diamantové ligy na trati 200 metrů. Dařilo se mu ovšem i na stovce, na které zvítězil třeba na Kontinentálním poháru v Ostravě. Stal se americkým mistrem na této trati a časem 9.88 figuruje na třetím místě letošních světových tabulek.

Kevin Mayer

Francouzský vícebojař Kevin Mayer měl sezónu jak na houpačce. V hale bral titul světového šampiona v sedmiboji v nejlepším světovém výkonu roku 6348. Na mistrovství Evropy v Berlíně pak odcestoval jako největší favorit na zlato, ale po třech přešlapech v dálkařském sektoru ze soutěže odstoupil. Vše si vynahradil na domácím mítinku v Talence, kde posbíral celkem 9126 bodů, čímž o 81 bodů překonal tři roky starý světový rekord Američana Ashtona Eatona.

Luvo Manyonga

Jihoafričan Luvo Manyonga letos opět v dálkařském sektoru řádil a jeho souboje s mladým kubánským objevem Juanem Miguelem Echevarríou byly ozdobou každého mítinku, kterého se zůčastnili. Manyonga vyhrál Hry Commonwealthu i finálový závod Diamantové ligy. Na halovém mistrovství světa a na Africkém šampionátu vystoupal na stříbrný stupínek. V letošních světových statistikách mu patří s výkonem 858 centimetrů druhá příčka.

Abderrahman Samba

Málokterý atlet byl ve své disciplíně tak dominantní jako katarský mladík Abderrahman Samba. Rodák z Mauritánie nastoupil do deseti závodu na 400 metrů překážek a ve všech zvítězil. Neskutečného výkonu dosáhl na mítinku Diamantové ligy v Paříži, kde proběhl cílem v čase 46.98 a stal se tak druhým mužem historie, který pokořil hranici sedmačtyřiceti vteřin. Za světovým rekordem Američana Kevina Younga zaostal o pouhé dvě desetiny. Zvítězil na Kontinentálním poháru i na Asijském šampionátu, kde ještě přidal další zlato a asijský rekord se štafetou na 4x400 metrů.

Tom Walsh

Králem koulařského sektoru nemohl být v tomto roce nikdo jiný než Novozélanďan Tom Walsh. V hale se radoval z titulu světového šampiona v novém kontinentálním rekordu 22.31. Hned v úvodu letní sezóny se zaskvěl nejdelším vrhem od roku 2003, když v Aucklandu poslal své náčiní na 22.67. I v tomto případě se jednalo o kontinentální historické maximum. Z vítězství se radoval i na Hrách Commonwealthu a ovládl i nesmírně kvalitní finálový závod Diamantové ligy v Curychu, když ke svému triumfu přidal ještě rekord tohoto atletického seriálu, který má nyní díky němu hodnotu 22.60. Na Kontinentálním poháru v Ostravě skončil druhý.