Finalisté světového atleta 2023
Neeraj Chopra (Indie)
Indický oštěpař Neeraj Chopra svými starty opět šetřil. Před mistrovstvím světa absolvoval pouze dva mítinky Diamantové ligy v katarském Doha a švýcarském Lausanne a oba vyhrál. Přemožitele pak nenašel ani při globálním atletickém vrcholu v Budapešti, kdy za sebou nechal Pákistánce Arshada Nadeema i našeho Jakuba Vadlejcha a po zisku olympijského titulu se mohl radovat i z toho světového.
Porážky přišly až následně a v Curychu i při finále Diamantové ligy v Eugene mu je k naší radosti uštědřil Jakub Vadlejch. Chopra se pak vrátil na vítěznou vlnu při svém posledním sezónním startu, když ovládl Asijské hry ve svém sezónním výkonu 88.88.
Ryan Crouser (USA)
Americký koulařský fenomén Ryan Crouser se hned v úvodu halové sezóny blýskl v Pocatellu parádním vrhem na 23.38, což by byl nový halový světový rekord. Ten však nakonec nebyl kvůli nevyhovujícímu kruhu ratifikován. Později v New Yorku se pak Crouser prezentoval pátým nejhodnotnějším výkonem historie pod střechou 22.58.
Historické světové maximum pak přeci jen překonal. V Los Angeles poslal své náčiní do vzdálenosti 23.56, čímž vlastní zápis posunul o 19 centimetrů. Další třiadvacetimetrový výkon předvedl na Diamantovce v Londýně, kde zvítězil za 23.07. V Budapešti úspěšně obhájil titul mistra světa a svým vítězným vrhem 23.51 zaostal jen pět centimetrů za čerstvým svěťákem. Celkem předvedl v sezóně pět pokusů za 23 metrů.
Armand Duplantis (Švédsko)
Mondo Duplantis dokazoval i v roce 2023 svou jedinečnost. Při halovém mítinku v Clermont-Ferrand vylepšil svůj absolutní světový rekord na 622 centimetrů. Zazářil i na Zlaté tretře v Ostravě, kde se zaznamenal sedmý nejlepší venkovní výkon 612. Do TOP 10 zápisů pod otevřeným nebem se pak vešel i ten z Hengela, kde skočil jen o centimetr méně.
Konkurenci neměl ani na světovém šampionátu v Budapešti, kde s přehledem získal svůj druhý titul za 610 centimetrů. To nejlepší si pak nechal na úplný závěr sezóny. Při finále Diamantové ligy v Eugene pokořil laťku ve výšce 623 centimetrů, čímž opět posunul absolutní hranice této disciplíny. Dohromady se Duplantis dostal během roku třináctkrát přes šest metrů a je tak žhavým kandidátem na třetí vítězství v této anketě. Poprvé triumfoval v roce 2020 a podruhé loni.
Kelvin Kiptum (Keňa)
Keňský vytrvalec Kelvin Kiptum debutoval na maratonské distanci až na sklonku minulého roku a hned ve Valencii zaběhl jeden z nejrychlejších časů historie 2:01:53. Na jaře pak byl v Londýně ještě rychlejší, když ovládl i tento prestižní maraton za 2:01:25 a na rok starý světový rekord slavného krajana Eliuda Kipchogeho z Berlína mu scházelo už jen 26 vteřin.
Historickou metu pak úspěšně atakoval na podzim v Chicagu, kde se stal prvním mužem, který za regulérních podmínek zaběhl maraton pod 2:01. Hodnota jeho nového světového rekordu je 2:00:35. Z Kipchogeho výkonu tak ukrojil obdivuhodných 34 vteřin a v pouhých 23 letech mu patří tři z šesti nejrychlejších časů historie této tradiční disciplíny.
Noah Lyles (USA)
Američan Noah Lyles byl sprinterským králem světového šampionátu v Budapešti, když si z Maďarska odvezl hned tři světové tituly. Ten první získal na stovce, které se letos věnoval o něco více než v předešlých sezónách. Plejádu elitních soupeřů pokořil díky letošnímu nejlepšímu světovému výkonu 9.83.
Dle očekávání pak triumfoval i na své oblíbené dvoustovce. Zde se jednalo už o jeho třetí triumf v rámci mistrovství světa, který si zasloužil parádním časem 19.52. Své vystoupení pak završil zlatem se štafetou na 4x100 metrů. Nejrychlejší dvoustovkařský čas sezóny zaznamenal na mítinku Diamantové ligy v Londýně, kde vyhrál v desátém nejhodnotnějším výkonu historie 19.47.