Finálový Juška a jedinečný Farah

pátek 4. srpna 2017
Do soutěží prvního dne světového šampionátu v Londýně zasáhlo pět českých nadějí. Jediným, kdo se dostal do dalších bojů byl dálkař Radek Juška, který opanoval celou kvalifikaci výkonem 824 centimetrů. První zlatou medaili tohoto mistrovství získala domácí běžecká hvězda Mo Farah, jenž kraloval závodu na 10 000 metrů.

Skvělou formu potvrdil dálkař Radek Juška. Svým prvním pokusem skočil na 801 centimetrů, což bylo pouhé čtyři centimetry za kvalifikačním limitem pro finále. Všechny soupeře pak zaskočil v druhé sérii, když dolétl na 824 centimetrů a hladce postoupil do boje o medaile. Pro svěřence Josefa Karase se jedná o druhý nejlepší kariérní výkon. Dále skočil pouze při svém národním rekordu v Turnově, a to o pět centimetrů. Juška předvedl též nejdelší pokus kvalifikace. „Doufal jsem, že se mi podaří skočit kvalifikační limit už prvním pokusem, ale na poslední chvíli mi spadly nohy dřív, než měly. Nicméně mi ten první pokus dodal sebevědomí do toho dalšího, který byl o hodně lepší, protože jsem správně udržel kolena a pomohli mi také diváci, kteří tady jsou úžasní. Přesto si myslím, že můžu dolétnout ještě dále. Teď si dojdu na masáž, zaleduju, doufám, že se dobře vyspím a uvidíme, co předvedu ve finále,“ řekl. Zatímco náš reprezentant zvládl kvalifikační kolo výborně, to samé nemohl říct olympijský vítěz Američan Jeff Henderson, jemuž výkon 784 na finále nestačil a mezi elitní dvanáctkou bude překvapivě chybět, stejně jako další z amerických favoritů Marquis Dendy (778).

Simoně Vrzalové se premiéra na světovém šampionátu nevydařila podle jejích představ. V rozběhu na 1500 metrů si neporadila s kontaktním závodem a většinou musela běžet v druhé dráze. Vynaložené síly jí pak chyběly v závěrečném finiši, kde na své soupeřky nestačila a osmdesát metrů před cílem dokonce odstoupila. „První dvě kola jsem se cítila dobře, ale bylo to hodně trhané, dost jsme se strkaly a najednou mi totálně došly síly. Už v náběhu do závěrečného okruhu jsem byla úplně tuhá. Dnes jsem to vůbec nezvládla. Čekala jsem mnohem lepší výkon a doufala v osobní rekord, ale nedá se nic dělat. Beru to jako zkušenost,“ nechala se slyšet. Z rozběhů na 1500 metrů postoupily všechny favoritky. Nejrychlejší čas zaznamenala Etiopanka Genzebe Dibabaová (4:02.67).

Do kvalifikace tyčkařek nastoupilo hned trio našich závodnic. Ani jedné se však nepodařilo probít do finálové dvanáctky. Naprosto shodný zápis měly Romana MaláčováJiřina Ptáčníková, když obě zdolaly napoprvé svou základní výšku 420 centimetrů a druhým pokusem se přenesly přes 435. Další postupná hodnota 450 centimetrů již byla bohužel nad jejich síly a podělí si osmnácté místo. "Rozhodně spokojená být nemůžu. Mrzí mě ale hlavně výkon 435 centimetrů, který opravdu není dobrý. Upřímně nevím, co se stalo. Ze začátku soutěže jsem se cítila dobře po fyzické i psychické stránce a pak najednou, jak kdyby mi došla síla. Mrzí mě, že se mi opět nezadařilo na velké akci, protože na postup nakonec stačilo 450 centimetrů, na což si myslím, že jsem měla," zhodnotila Maláčová.

Zklamána odcházela ze sektoru i Amálie Švábíková. Naše nadějná juniorka si však představovala svou premiéru ve světové konkurenci asi trochu jinak, jelikož se jí nepodařilo skočit základní výšku 420 centimetrů a u svého jména nebude mít zapsaný žádný výkon. "Hodně mě to mrzi, ale je to má první velká seniorská akce. Musím to brát pozitivně, protože potřebuji získat ještě spoustu zkušeností. Cítila jsem se dobře, ale bohužel mi ani jeden pokus nevyšel, jak bych chtěla. Nyní potřebuji pořádně zapracovat na technice a dostat se na tvrdší tyče," uvedla. Švábíková však nebyla jedinou tyčkařkou, která nezaložila. Ten samý osud potkal i favorizovanou Američanku Jennifer Suhrovou nebo Rusku Anželiku Sidorovovou, se kterými se do finále rozhodně počítalo.

Disciplíny bez české účasti

První disciplínou, kde se rozdávaly cenné kovy, byl závod na 10 000 metrů mužů, kde se očekávalo, zda dokáže britský běžecký fenomén Mo Farah před domácím publikem získat další velkou zlatou medaili a Farah tyto naděje vyprodaného stadionu naplnil, když si v dramatickém finiši doběhl pro svůj třetí titul mistra světa na této distanci v řadě a svůj primát navíc ozdobil letošním nejlepším světovým časem 26:49.51. Až do závěrečné rovinky byl Farahovi víc než důstojným soupeřem Uganďan Joshua Kiprui Cheptegei a odměnou mu byla stříbrná medaile a nový osobní rekord 26:49.94. Čest keňské běžecké školy zachraňoval bronzový Paul Kipngetich Tanui, jenž proběhl cílem za 26:50.60.

V rozbězích nejkratšího sprintu na 100 metrů se jako jediný dostal pod deset vteřin Jamajčan Julian Forte, kterému časomíra ukázala 9.99. Naprosto s přehledem postoupili také favorité včetně Usaina Bolta (10.07) či Justina Gatlina (10.05)

Již v úvodu programu se někteří sprinteři předvedli předkolech rozběhů na 100 metrů. V tomto kole byl nerychlejší Ján Volko, jenž dokázal časem 10.15 o setinu vylepšit vlastní slovenský národní rekord.

V kvalifikaci diskařů zaznamenali nejdelší pokusy vítězové obou skupin, kterými byli Švéd Daniel Stähl (67.64) a Litevec Andrius Gudžius (67.01). Naopak před branami finále skončil překvapivě Belgičan Philip Milanov.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben