Forejt 9. ve finále diskařů

neděle 15. července 2018
V průběhu závěrečného dne mistrovství světa juniorů v Tampere měli na programu svá finále diskař Jakub Forejt, který skončil devátý a stýplař David Foller, jenž doběhl na třinácté pozici.

V diskařském finále jsme měli zastoupení v Jakubu Forejtovi. Svěřenec Lucie Plašilové předvedl vyrovnanou sérii. Hned jeho první pokus byl tím nejdelším, když jeho disk dopadl na 57.95. Druhým pak hodil 55.88 a třetím zaznamenal 56.72. O jediný centimetr mu tak unikl postup do užšího finále a skončil tak na deváté příčce. Vítězem závodu se stal Jamajčan Kai Chang v novém osobáku 62.36. Stříbro si vyházel Bělorus Yauheni Bahutski za 61.75 a bronz putuje do Chile zásluhou Claudia Romera (60.81).

Stýplař David Foller si poprvé v kariéře zaběhl finálový závod na velké mezinárodní akci. Nakonec z toho bylo třinácté místo a čas 9:17.99. David však určitě může odjet z Tampere spokojen. Nový osobní rekord v rozběhu a finálová účast na juniorském mistrovství světa se počítá. Závod byl jasně v režii afrických běžců. V dramatickém finiši měl nejvíce sil Etiopan Tekele Nigave, který zvítězil v čase 8:25.35 před Keňanem Leonardem Bettem (8:25.39). Třetí doběhl další zástupce Etiopie Getnet Wale (8:26.16).

Africká běžecká dominance a napínavé štafety

Etiopskou vítězku měla také patnáctistovka juniorek, kde se z titulu mistryně světa radovala Alemaz Samuelová v čase 4:09.67. Stříbrnou medailovou radost si udělala Keňanka Miriam Cheropová za 4.10.39. Jako bronzová doběhla nejlepší Evropanka Delia Sclabasová ze Švýcarska (4:11.98).

Ve finále na 100 metrů překážek žen rozhodovaly o vítězce tisíciny. Američanka Tia Jonesová a Jamajčanka Britany Andersonová proběhly cílem shodně v čase 13.01. O něco hlubší předklon měla přeci jen Jonesová a mohla se tak radovat ze zisku zlaté medaile. Andersonová brala stříbro. Bronzový cenný kov vybojovala další zástupkyně americké překážkářské školy Cortney Jonesová za čas 13.19.

Mužskou půlku jasně ovládli běžci z Keni. Juniorským světovým šampionem se stal Solomon Lekuta. Jeho vítězný čas měl hodnotu 1:46.35. Ze stříbra a nového osobního rekordu 1:46.45 se těšil jeho reprezentační parťák Ngeno Kipngetich. Bronz získal po diskvalifikaci Alžířana Oussamy Cherrada Belgičan Eliott Crestan (1:47.27).

Trojskokanské soutěži jasně dominovala bulharská vítězka kvalifikace Aleksandra Načevová, která vylepšila hodnotu letošního nejlepšího juniorského světového výkonu na 14.18. Novým osobním rekordem 13.81 a stříbrnou medailí se odměnila Brazilka Mirieli Santosová. Bronz vyskákala pro kubánské barvy Davisleydi Velazcová za 13.78.

Finále výškařek ovládla Běloruska Karyna Tarandaová, která se jako jediná přenesla přes 192 centimetrů a zaslouženě tak brala zlato. Nové juniorské historické maximum své země posunula úspěšným skokem na 190 centimetrech stříbrná Irka Sommer Leckyová. Stejného výkonu dosáhla i bronzová Kolumbijka María Fernanda Murillová. V jejím podání se jedná dokonce o juniorský kontinentální rekord.

Závěr šampionátu obstaraly již tradičně štafety na 4x400 metrů. V kategorii dívek byly nejrychlejší Američanky v letošním nejlepším světovém čase své kategorie 3:28.74. Na stříbrnou pozici se probily díky vynikajícímu finiši Australanky (3:31.36), které se v cílové rovince dostaly před nakonec bronzovou Jamajku (3:31.90).

V napínavém finále čtvrtkových štafet juniorů byli možná trochu překvapivě nejúspěšnější Italové, kteří dokázali dokonale využít zaváhání favorizovaných Američanů, kterým spadl kolík hned na první předávce, a doběhli si pro titul juniorských mistrů světa v letošním nejrychlejším světovém čase 3:04.05. Američané svou mohutnou stíhací jízdu dotáhli do stříbrného konce za 3:05.26. Bronzoví skončili Britové (3:05.64).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová