Forejt do finále diskařů

sobota 14. července 2018
Nejúspěšnějším českým reprezentantem dopoledního programu pátého dne na MSJ v Tampere byl diskař Jakub Forejt, kterému se podařilo postoupit do finále.

Pozornost českého atletického fanouška musela směřovat do diskařského sektoru, kde bojovali o postup do finále bratři Forejtovi. Úspěšnější byl tentokrát Jakub, který poslal ve druhém pokusu své náčiní na 58.72, což byl pátý nejlepší kvalifikační výkon z celého startovního pole, který znamenal postup do finále. Michal předvedl vyrovnanou sérii, když se všechny tři jeho pokusy vešly do sedmi centimetrů. Výkon 55.71 bohužel na postup do elitní dvanáctky nestačil a bude mu patřit celkové dvacáté místo. Nejdelší kvalifikační pokus hodil Bělorus Yauheni Bahutski (61.72). Kvalifikační limit rovných šedesát metrů pak pokořil už jen Číňan Yuhan Wang (60.38). Z největších favoritů uvízl v kvalifikaci druhý muž letošních tabulek Slovinec Kristjan Čeh.

Česká štafeta juniorů na 4x400 metrů dokončila svůj rozběh na sedmém místě a do finále se nepodívá. Sestava Ondřej Holub, Vladislav Sadirov, Ladislav Töpfer a Tomáš Němejc proběhla cílem v čase 3:14.71. Pro naše čtvrtkaře však byla i účast na MSJ velkou zkušeností. Letošní nejlepší světový čas v kategorii juniorů zaběhli Američané, kteří tak potvrdili roli největších favoritů (3:05.58). O finále naopak přišli díky diskvalifikaci Jamajčané.

V rozbězích na 4x400 metrů juniorek si naprosto suverénně vedly Američanky, které zaběhly letošní nejlepší světový čas této kategorie 3:33.11. Druhé nejrychlejší byly Jamajčanky za 3:34.22. Do finále postoupily všechny favorizované štafety.

Medailové souboje v chůzi a výškařském sektoru

V chodeckém závodě na 10 kilometrů se v jeho první polovině starala o tempo Portoričanka Machelle de Obretaová. Po pátém kilometru se pokusila nastoupit Turkyně Meryem Bekmezová, ale byla dostižena Mexičankou Alegnou Gonzáleosovu a Ekvádorkou Glendou Morejónovou. Tato trojice si to také rozdala o medaile, o kterých se rozhodovalo až v závěrečném okruhu, kde byla nejrychlejší Gonzálesová, když prošla cílem jako první v letošním nejlepším světovém čase 44:13.88. Ze stříbra a nového juniorského národního rekordu 44:17.69 se radovala Meryem Bekmezová. Juniorské historické maximum své země vylepšila i bronzová Glenda Morejónová (44:19.40). V jejím podání se zároveň jednalo i o jihoamerický juniorský rekord.

Také chodecký závod juniorů se rozhodoval až v závěru a byl skutečně dramatický až do posledních metrů. Na sedmém kilometru se odpoutala od zbytku startovního pole trojice budoucích medailistů. V závěrečném kilometru si vybudoval mírný náskok Číňan Yau Zhang. V cílové rovince ho ovšem mohutně stahoval Ekvádorec David Hurtado. Oba borci nakonec prošli cílem ve shodném čase 40:32.06 a o vítězi musela rozhodnout až cílová fotografie. Ta rozhodla ve prospěch Zhanga a ten s tak mohl radovat ze zlaté medaile, stříbro „zbylo“ na Hurtada. Pro bronzovou medaili si došel José Ortiz z Guatemaly v čase 40:45.26.

Ve výškařském sektoru se podařilo čtyřem borcům přenést přes 223 centimetrů. Napoprvé byli na této hodnotě úspěšní Mexičan Roberto Vilches a Řek Antonios Merlos a jelikož měli totožný zápis, tak se stali světovými šampiony oba. Dělil se také bronz, který brali Jihoafričan Breyton Poole a JuVaugh Blake.

Nejdelší pokus trojskokanské kvalifikace předvedla Bulharka Alexandra Nachevová, která doskákala na 13.68.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová