Fosburyho flop ve videoklipu
Vzhledem k tomu, že vyprávění v klipu se Fosburyho vynálezem pouze inspiruje, připomeňme, jak to vlastně s tímto průkopníkem flopu bylo. Richard Douglas Fosbury se narodil 6. března 1947 v Portlandu ve státě Oregon - tedy mimochodem dějišti nejbližšího halového MS. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by si jeho jméno měl později zapamatovat celý atletický svět. Vždyť s tehdejší dominantní výškařskou technikou zvanou straddle zvládal na střední škole překonat sotva metr a půl. Jenže to byl možná i jeden z důvodů jeho experimentů se způsobem odrazu a přechodu laťky...
Jeho technika vycházela z nůžek, ale zásadním rozdílem je překonání laťky nikoli bokem, ale po hlavě, přičemž místo dopadu na nohy skokan přistává na zádech. Shodou šťastných okolností se začaly v USA v tu dobu rozšiřovat měkká dopadiště, která - narozdíl tehdy od běžného písku - dovolovala Fosburymu takto skákat bez nebezpečí úrazu. V roce 1964 poprvé média označila jeho techniku jako flop, což v překladu znamená "žuchnout" nebo "praštit sebou". A jiní novináři si brali ještě méně servítek, Fosburyho označili z "nejlínějšího skokana na světě", který prý při skoku vypadal "jako ryba plácající se na lodi" .
Jenže počítají se výsledky. O rok později přešel Dick Fosbury na Oregonskou státní univerzitu a zprvu i jeho trenér bral "flop" jako doplněk, byť mu nezakazoval používat jej při závodech. Jenže když mladý vynálezce skočil flopem v druháku rekord školy (2.08 m), bylo rozhodnuto. Kouč Berny Wagner se pak stal v podstatě osvícencem: techniku svého svěřence studoval, filmoval a dokonce začal učit mladší skokany. Fosbury svůj flop nadále zdokonaloval (rozběh ve tvaru písmene J, s vyšší výškou odraz z větší vzdálenosti od laťky apod.) a v roce 1968 se mu podařilo kvalifikovat na olympijské hry. V Mexico City se stal šampionem, navíc vylepšil rekord "pod pěti kruhy" na 2.24 metru.
O čtyři roky později v Mnichově sice titul patřil Tarmakovi skákajícímu straddlem, ale 28 ze 40 výškařů už používalo flopa. Na olympiádě v Moskvě 1980 se novou technikou odráželo třináct ze šestnácti finalistů. Dnes už na špičkové úrovni vidíme výhradně "ryby plácající se na lodi". Ale teď už slíbený klip.