Frydrych vybojoval dva diamantové body, na oválu zářili Rudisha a Powell
Seriál Diamantové ligy se přesunul do Evropy a na útulném stadionu Bislett v norském hlavním městě to bylo na atmosféře znát. A to přesto, že vedle v úvodu zmíněného Rudishova výkonu padla při třetím dílu nového seriálu IAAF už jen další dvě maxima roku. Díky keňským běžcům: na míli Kipropovi a na stýplu Cheiywaové. Prestižní mítink se vydařil i českým zástupcům. Oštěpař Frydrych skončil druhý, tyčkař Balner čtvrtý, čtvrtkařka Rosolová sedmá, mílař Holuša jedenáctý.
Fantastickou půlku předvedl v Oslo David Rudisha. Po mezičase na čtvrtce pod 50 vteřin to Keňan dotáhl v cíli k osmému času všech dob 1:42.04 a za svým loňským africkým rekordem zůstal o pouhé tři setiny. Rychleji tedy zvládli dva ovály v historii disciplíny jen on sám, světový rekordman Kipketer (4x), Brit Coe a Brazilec Cruz. Súdánský rekord výrazně poskočil díky Abubakeru Kakimu, jenž Rudishu stíhal až do posledního metru a nakonec zůstal jen o 19 setin zpět (1:42:23). S odstupem finišoval jako třetí Polák Lewandowski.
Skvělý zápis do tabulek, podobně jako před rokem v Ostravě Boltovi, odvál dnes Asafovi Powellovi vítr. Jamajčan protnul cíl v čase 9.72, ovšem větroměr ukázal +2.1 m/s, tedy desetinku nad povolenou hranicí. Pod deset vteřin se dnes dostali také Trinidaďan Richard Thompson (9.90), Churandy Martina z Nizozemských Antil (9.92) a také druhý Jamajčan Frater (9.97). Powell by si v případě regulérních podmínek vyrovnal osobní rekord, stejně jako Frater, vítr sebral osobák Martinovi.
Petr Frydrych - foto: J. Kucharčík
Výtečnou a především stabilní formou se v sezoně prezentuje Petr Frydrych. Všechny jeho dnešní pokusy se dnes měřily a pět z nich letělo za 82 metrů, tři za 84. S výkonem 85.33 z páté serie byl nakonec nad jeho síly, stejně jako v Šanghaji, pouze současný vládce mužského oštěpu Andreas Thorkildsen. Nor se ujal vedení třetím pokusem dlouhým 85.68 a první čtyři diamantové body stvrdil posledním hodem na rovných 86 metrů. Třetí místo bral v Oslo zástupce finské velmoci, ovšem nikoli Pitkämäki, ten skončil 4. (84.43), ale Teemu Wirkkala za 85.03.
„Technicky se mi dnes moc nedařilo, hody byly nízké,“ řekl Frydrych. Druhého místa si považoval, i když prý mohl vyhrát. „Chtěl jsem najít energii na poslední pokus, ale nešlo to. Pozitivní je, že jsem se každým hodem zlepšoval,“ prohlásil a ocenil výkon vítěze. „Ukázal, kdo je tady zatím pánem,“ pochválil Thorkildsena.
Čtvrté místo při své premiéře v seriálu získal tyčkař Michal Balner, když jej od zisku diamantu dělil pouze čistší zápis. Po základu 540 cm zdolal výšku o dva decimetry výše napodruhé a podělil se tak o nepopulární pozici pod stupni vítězů s Polákem Czerwinským. „Musím být spokojený, protože čtvrté místo se počítá, ale vím, že jsem mohl skočit ještě víc,“ prohlásil Balner, který 570 cm shazoval jen těsně. „Snad to bude v dalších startech ještě lepší,“ přál si svěřenec Boleslava Patery po svém letošním třetím závodu.
Čistě až do 570 postupoval soutěží Renaud Lavillenie, aby pak prvenství a čtyři body do DL potvrdil i překonáním i laťky o 10 cm výše. 580 bylo konečnou pro vítěze prvního závodu v Šanghaji Malte Mohra, Němec si zapsal o decimetr méně, s dvěma body dnes a celkem šesti vévodí seriálu. Tím, kdo Balnera odsunul na 560, byl Rus Gripič, jenž tuto výšku zvládl napoprvé. Překvapením závodu byl výpadek Australana Hookera, jenž ztroskotal už na základu 540.
Denisa Rosolová po raketovém startu na Tretře do světové špičky nezklamala. Z první dráhy dokázala dokončit na sedmém místě v druhém životním čase 51.62, jen těsně za Sherickou Williamsovou, kterou před týdnem v Ostravě porazila. „Začala jsem moc pomalu,“ vyčítala si po doběhu svěřenkyně Martiny Blažkové, cenila si však zkušenosti, kterou získala. „Nevadí, před Zlatou tretrou bych tenhle výkon brala,“ řekla s tím, že ji trochu zaskočil protivítr v první polovině trati. „Na konci jsem měla ještě dost sil.“ Prvenstvím za 50.34 se do čela seriálu při neúčasti minulé vítězky Felixové vyšvihla botswanská čtvrtkařka Amantle Montshová. O devět setin zpět zůstala Jamajčanka Novlene Williams-Millsová, třetí příčka a jeden diamantový bod patřila v Oslu halové mistryni světa Američance Dunnové (50.75).
Jakub Holuša se v konkurenci afrických běžců neztratil a v závěru jen těsně podlehl na jedenáctém místě zkušenému Španělu Higuerovi. Svěřenec Josefa Vedry zůstal na míli v čase 3:56.75 čtyři vteřiny za českým rekordem Plachého. Prvenství ve výkonu roku 3:49.56 a čtyři diamantové body bral Keňan Asbel Kiprop, na jehož finiš nestačil ani Etiopan Gebremehdin ani Kipropův krajan Gathimba, kteří se oba vešli do vteřiny za vítěze.
Stýplu jasně vládlo trio Keňanek. Nástup Milcah Cheiywaové nikdo z kolegyň nezachytil a ta dokráčela i k výkonu roku 9:12.66. Druhá skončila Gladys Kipkemoiová, třetí Lydia Rotichová, přičemž obě také pokořili hranici 9:20.
Dramatický finiš pětky vyzněl nejlépe pro Etiopany, kteří pobrali první dvě místa. Osobní rekord 12:53.81 znamenal vítězství Imane Mergy před Tariku Bekelem a v americkém rekordu dokončivším Bernardu Lagatovi (12:54.12).
Poměrně s jistotou vládla i podruhé stovce s překážkami Lolo Jonesová a přitom si vylepšila i maximum sezony na 12.66. Stejného času, 12.72 dosáhly Kanaďanky Lopes-Schliepová i Felicienová, cílová kamera rozhodla nakonec o druhé příčce prvně jmenované.
Pěkný souboj na čtvrtce svedli američtí překážkáři. Nakonec Kerron Clement vrátil Bershawnu Jacksonovi porážku z Dauhá, když mu časomíra změřila 48.12, zatímco jeho rivalovi 48.25. Již s odstupem třetí doběhl Brit Greene, kterého jsme viděli v Ostravě na Tretře (podlehl jen Clementovi) a uvidíme ho i v Praze na Odložilovi.
Na dvoustovce se nejprve radovala z vítězství Američanka Mooreová, už z živého TV záběru však bylo zřejmé, že v zatáčce běžela ve vedlejší vnitřní dráze a musela být diskvalifikována. Čtyři body tak brala její krajanka Carmelita Jeterová, již známe především z poloviční trati, i dnes si však vedla solidně. Její čas 22.54 pohodlně stačil na zbytek pole, na bahamskou McKenzieovou (22.89) i Rusku Fjodorovovou (22.98).
Dálkařskému sektoru vládla vedoucí světových tabulek Olga Kučerenková, Ruska rozhodla hned pokusem 691 cm z úvodní série. Stejně tak nejdelší skok předvedl hned na začátku soutěže Portugalka Gomesová (678), třetí byla těsně další Ruska Klišinová (677).
V pravou chvíli se z pohledu boje o diamanty potkala s formou Blanka Vlašičová. Chorvatka vrátila Američance Loweové i Spencerové ze Svaté Lucie porážku ze Zlaté tretry a dnes brala za 201 cm další čtyř body do seriálu. Loweová překonala rovněž 201, ovšem až napodruhé, Spencerová skončila třetí se 194 cm.
Dominanci nad zbytkem koulařů prokázal Christian Cantwell. Američan byl s 21.31 nejlepší z trojice dnes 21metrových vrhačů. Kanaďan Armstrong, který si v týdnu vylepšil osobák na 21.58, předvedl tentokrát 21.16, o čtyři centimetry méně a svůj letošní nejlepší výkon si zapsal Polák Majewski.
Výpadek držitelky čtyř bodů z Dauhá, Kubánky Barriosové, která si připsala jen dva křížky, nabídl šanci soupeřkám. Nejlépe toho využila Němka Nadine Müllerová, jež předvedla hned v první sérii 63.93, a tuto vzdálenost už nikdo nepřekonal. Polce Glancové stačilo na dva body 62.16, třetí příčku brala Američanka Thurmondová (61.80).