Gala rozzářilo ostravskou halu

čtvrtek 3. února 2022
V ostravské atletické hale se uskutečnil šestý ročník mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala. Ten nabídl fantastickou podívanou s jedním nejlepším světovým výkonem, pěti rekordy mítinku a tři česká prvenství.

V závodě žen na 400 metrů potvrdila pozici letošní světové jedničky Polka Anna Kielbasinská, která vylepšila vlastní světový výkon roku a také polský národní rekord na 51.10. K tomu ještě výrazně posunula rekord mítinku Zuzany Hejnové z roku 2017, a to o 86 setin. Jako druhá proběhla cílem Nizozemka Lieke Klaverová za 51.66. Třetí byla Britka Jesse Knightová (52.03), která se na cílové šachovnici dostala před Ladu Vondrovou (52.33). Martina Hofmanová dosprintovala pátá za 54.09. V celkovém hodnocení se před Vondrovou posunula ještě vítězka prvního běhu Němka Corinna Schwabová s časem 51.68. Špičkové konkurence využila k osobnímu maximu 53.91 další česká reprezentantka Nikoleta Jíchová.

Klání tyčkařek nabídlo kvalitní podívanou korunovanou rekordem mítinku. O jeho pokoření se postarala vítězná Běloruska Iryna Žuková, když se úspěšně přenesla přes 471 centimetrů, což je o centimetr více než v Ostravě před rokem zapsala Slovinka Tina Šutejová. Ta nezískala třetí ostravský triumf v řadě a musela se spokojit s druhým místem za 461 centimetrů. Další dvě závodnice zdolaly 451 centimetrů. Kubánce Yarisley Silvaové se to podařilo hned napoprvé a byla třetí. Důvod k radosti ovšem měla také Amálie Švábíková, která byla sice čtvrtá, ale úspěšných skokem na této hodnotě si posunula halový osobák o celých 11 centimetrů. Vítězka Žuková se posunula na druhé místo letošních průběžných světových tabulek.

Posledním možným pokusem v soutěži dálkařů si dolétl pro vítězství a také nový rekord mítinku 821 centimetrů Švéd Thobias Montler. Dostal se tak před do té doby vedoucího řeckého olympijského vítěze a nyní již bývalého rekordmana tohoto závodu Miltiáda Tentogloua. Také on se dostal přes svůj dva roky starý ostravský zápis, a to skokem na 815 centimetrů. Na dva centimetry se přiblížil osmimetrové hranici třetí Američan JuVaughn Harrison (798). Český rekordman Radek Juška si vyskákal páté místo za 782.

Nový rekord mítinku byl k vidění také na mužské patnáctistovce. Jeho autorem se stal favorizovaný Brit Elliot Giles, jenž novým halovým osobákem 3:35.93 překonal dosavadní zápis Srba Elzana Bibiče z roku 2020 o tři vteřiny a jednu setinu. Z nového belgického národního rekordu 3:36.38 se mohl těšit druhý Ismael Debjani a třetí byl za 3:37.39 Nor Ferdinand Kvan Edman. Jediný český zástupce Jan Friš se držel po většinu závodu kolem sedmé pozice a v posledním okruhu se propadl na konečnou desátou příčku. Jeho výsledný čas v cíli měl hodnotu 3:41.01, čímž zaostal necelou vteřinu za halovým osobákem.

Helena Jiranová potvrdila v Ostravě životní formu. Už rozběhu kralovala kvalitním časem 8.09, aby ani ve finále pak nenašla přemožitelku a zajistila si primát v novém osobním rekordu 8.03. Dosavadní kariérní maximum z letošní halové sezóny srazila o další čtyři setiny a v národních historických tabulkách se posunula už na druhou pozici za českou rekordmanku Lucii Škrobákovou. Druhá byla držitelka dánského národního rekordu Mette Graversgaardová za 8.08 a jako třetí se do cíle předklonila ve vyrovnaném osobáku 8.11 Italka Elisa Maria Di Lazzarová.

Další české prvenství připsal na mužské šedesátce Jan Veleba. Ten byl dosud na Czech Indoor Gala nejlépe druhý, ale letos se dočkal triumfu, který navíc ozdobil vyrovnaným osobním maximem 6.65. Entry standard pro start na halovém mistrovství světa v Bělehradě mu unikl jen o dvě setiny. Na pomyslné stupně vítězů ho doprovodila dvojice Britů Eugene Amo-Dadzie (6.66) a vítěz posledních dvou ročníků tohoto mítinku Oliver Bromby (6.70). Zdeněk Stromšík byl pátý za 6.72 a Velebův svěřenec Matyáš Koška obsadil sedmou pozici díky osobáku 6.74.

Sprint mužů na 200 metrů byl poprvé součástí hlavního programu na Czech Indoor Gala a výraznou stopu v něm zanechali čeští sprinteři. V letošním nejlepším evropském výkonu roku a rekordu mítinku 20.87 vyhrál Tomáš Němejc. Svěřenec trenéra Najbrta se stal čtvrtým nejrychlejším mužem české historie na této trati. Pod 21 vteřin stlačili své časy ještě Nizozemec Taymir Burnet (20.92) a stříbrný medailista z loňského MEJ Eduard Kubelík (20.98), jenž je nyní v národních historických tabulkách sedmý. Český rekordman pod otevřeným nebem Jan Jirka zaběhl 21.01.

Tomáš Staněk se bohužel zařadil mezi atlety, kterým se letos nepodařilo získat třetí prvenství na Czech Indoor Gala. Jeho úsilí tentokrát stačilo na čtvrté místo, když vrhl nejdále hned v první sérii, kdy jeho náčiní dopadlo na 20.11. Při své premiéře na Czech Indoor Gala vyhrál Polák Michal Haratyk, a to výkonem 20.79. Před Staňkem pak byli v pořadí ještě druhý Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny (20.51) a Rumun Andrei Toader (20.35).

Na šedesátce žen byla nejrychlejší Irka Molly Scottová, která prolétla rovinku za 7.25 a připsala si cenný skalp úřadující halové evropské šampionky Švýcarky Ajly del Ponteové, která se do cíle předkláněla o setinu zpět (7.26). Třetí byla v těsném doběhu Lucemburčanka Patrizia van der Wekenová (7.27). Z českých sprinterek se podařilo do finále postoupit pouze Kláře Seidlové, která v něm obsadila sedmé místo ve svém sezónním výkonu 7.39.

V běhu žen na 1500 metrů měla domácí atletika dvě želízka v ohni v Kristiině Mäki a Dianě Mezuliáníkové. Úspěšnější byla nakonec druhá jmenovaná, která finišovala jako čtvrtá v novém halovém osobáku 4:11.17. Mäki dokončila tento běh na sedmé pozici za 4:13.92. Britský double předvedly vítězná Revee Walcott-Nolanová (4:10.53) a druhá Adelle Traceyová (4:10.88). Třetí byla Irka Sarah Healyová za rovných 4:11.

Z dvou běhů čtvrtkařů předvedl nejrychlejší čas vítěz toho prvního Ital Edoardo Scotti, jenž si vylepšil svůj halový osobák na 46.41. O pouhou setinu pomalejší byl Švéd Carl Bengtström, který opanoval druhý běh za 46.42. Z našich čtvrtkařů si vedl lépe Michal Desenský v čase 47.14 a byl celkově pátý. Vít Müller si s dvěma okruhy poradil za 47.44.

Mužská osmistovka měla trochu překvapivého vítěze v Belgičanovi Aurelovi Vandeputteovi, který si skvělým finišem doběhl pro prvenství v osobáku 1:47.41 před Rumunem Catalinem Tecuceanem (1:47.43) a mladým Keňanem Noahem Kibetem (1:47.76). Čeští půlkaři obsadili páté až osmé místo, a to v pořadí Lukáš Symerský (1:48.49), Filip Šnejdr (1:48.68), Tomáš Vystrk (1:48.69) a Lukáš Hodboď (1:48.87).

V soutěži dálkařek zvítězila Švédka Tilde Johanssonová, která skočila 629 centimetrů. Druhá Michaela Kučerová pak zaznamenala letošní nejlepší český výkon 622 centimetrů.

V rámci slavnostního zahájení došlo na oslavu jednoho velkého jubilea. Letos je to totiž už 45 let, kdy Helena Fibingerová vytvořila 19. února 1977 v Jablonci nad Nisou vrhem na 22.50 dosud platný halový světový rekord. Právě při této příležitosti obdržela pozornost v podobě čtyřkilové koule vyrobené čokolády. „Těší mě, že si připomínáme toto výročí právě v Ostravě, kde jsem trénovala a nyní tady je krásná hala. Pořadatelé každoročně ukazují, že zde umí uspořádat skvělou atletiku a z toho mám radost,“ uvedla.

Následně se s halovými závody rozloučil Jakub Holuša. Jeden z našich historicky nejúspěšnějších běžců dosáhl největších kariérních úspěchů právě pod střechou, ať už se jednalo o dvě stříbrné medaile na halových světových šampionátech nebo o titul halového evropského šampiona na památném HME v Praze 2015. „Na halové závody, a nejen na ně mám skvělé vzpomínky. V hale se mi vždy dařilo. Mám tři medaile z velkých mistrovství, ale nejvíce v mém srdci zůstane samozřejmě mistrovství Evropy v Praze, kde se všechno skvěle sešlo a završilo se to zlatou medailí a českým rekordem před domácím publikem, což byl vrchol mé kariéry. Teď bych rád předával své letité zkušenosti z vrcholové atletiky mladým závodníkům,“ sdělil své přání.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Adolf Horsinka