Gay má americký rekord, Bolt lepší Powella
Mistr světa z Ósaky Tyson Gay zaběhl při amerických „trials“ čtvrtfinále stovky za 9.77 za regulérní podpory + 1.6 m/s , čímž o dvě setiny vylepšil devět let starý čas Maurice Greenea, který byl ve své době též světovým rekordem. Podle ankety IAAF světový atlet loňského roku si vylepšil o 7 setin osobní rekord a k světovému rekordu Jamajčana Usaina Bolta mu chybí 5 setin. Chybělo však málo a Gay ke zmíněnému čtvrtfinále vůbec nenastoupil. V rozbězích totiž po výborném začátku po 70 metrech zvolnil a před něj se dostala více než polovina startovního pole. Gay tak musel znovu zabrat, vytáhl se na čtvrté místo a nakonec těsně postoupil. „Už jsem málem začal brečet, že jsem to zkazil. Byl jsem hrozně nervózní, že to nevyjde,“ přiznal posléze pro webové stránky amerického atletického svazu. Ve čtvrtfinále pak už nenechal nic náhodě, svého nejbližšího soupeře nechal za zády o 24 setin. Celkem se však potvrzuje prvotřídní úroveň trials, už ve čtvrtfinále se hned pětice sprinterů dostala pod deset vteřin. Semifinále a finále, které definitivně rozhodne o obsazení nejkratšího sprintu pro Peking, jsou na programu dnes.
Gay na dvoustovce, foto: graf.cz
To ženy už mají na stejné trati jasno, v Číně zakleknou do bloků na stovku Muna Leeová, Torri Edwardsová a Lauryn Williamsová. Ve vysoce kvalitním finále, kde se pět sprinterek dostalo pod 11 vteřin, obsadily první tři pozice v časech 10.85 (Leeová) a 10.90 (Edwardsová a Williamsová). Naopak nekvalifikovaly se např. halová šampionka Angela Williamsová (11.02) či Allyson Felixová (10.96), jejíž těžiště je však především na dvoustovce.
V kouli mužů se prosadila očekávaná trojice borců. Olympijskou kvalifikaci vyhrál Reese Hoffa výkonem z šesté série 22.10, za ním se seřadili Christian Cantwell (21.71) a Adam Nelson (20.89). Černého Petra toho, kdo zůstane doma, si vytáhl další skvělý otočkář Daniel Taylor, jemuž k letence do Pekingu chybělo nakonec 10 cm.
Výkon roku předvedla v Eugene vícebojařka Hyleas Fountainová, která si vytvořila osobní maxima ve čtyřech ze sedmi disciplín a složila 6667 bodů. Sedmadvacetiletou atletku zdobí především vynikající překážky (12.65), dvoustovka (23.31) a dálka (688). V čele letošních tabulek se usadila o 49 bodů před vítězku Götzisu Taťjanu Černovovou. Do Pekingu ji doprovodí Jacquelyn Johnsonová (6347 b) a Diana Picklerová (6257).
Na desítce předčila Shalane Flanaganová překvapivou medailistku z Ósaky Karu Goucherovou a vyhrála v čase 31:34.81. Třetí doběhla Amy Begleyová.
Výsledky americké kvalifikace naleznete zde.
Bolt předčil Powella
Usain Bolt, foto: graf.cz
Olympijskou kvalifikaci rozjeli i na Jamajce. Tahákem číslo 1 byl pochopitelně přímý souboj stávajícího a nedávného světového rekordmna na stovce, tedy Usaina Bolta a Asafy Powella. Předehra v rozbězích vyšla lépe Powellovi, který zaběhl čas 9.90, ve finále však bylo vše jinak. V mírném protivětru -0.1 neměl vytáhlý Bolt sebemneší problém a finišoval v čase 9.85 na prvním místě. Powell zaostal o 12 setin zpět. Ostře sledovanou dvojici doplnil na třetím místě Michael Frater (10.04).
Na startu ženské stovky v Pekingu bude chybět mistryně světa Veronica Campbellová-Brownová, která doběhla v kvalifikaci až čtvrtá. Nestačil jí ani skvělý čas 10,88, nominace jí unikla o jedinou setinu, o kterou prohrála s třetí Sherone Simpsonovou. Závod vyhrála Kerron Stewartová za 10,80 před Shelley-Ann Fraserovou 10,85.
Mezi čtvrtkaři překážkáři bylo pro umístění na stupně vítězů potřeba běžet pod 49.15 mezi muži a 54.89 v ženské kategorii. Povedlo se to Danny McFarlaneovi, Isa Phillipsovi, Markino Buckleyovi a Malanie Walkerové, Nickieshe Wilsonové a Shevon Stoddartové.
Výsledky jamajské kvalifikace zde.
Donald Thomas je out
Mistr světa ve skoku do výšky se na OH nepodívá. Na bahamské kvalifikaci byl až čtvrtý za 213, když selhal na 218. Přitom na výhru stačilo teprve sedmnáctiletému Raymondu Higgsovi 221 cm, pro něj je to ovšem vzhledem k věku vynikající osobní rekord. Favorit stovky Derrick Atkins naproti tomu nezaváhal, s větrem (+2.2 m/s) zaběhl 9.97. Do Pekingu by jej měli doprovodit Adrian Griffith a Shamar Sands (10.23 a 10.28). Ve stejné disciplíně se dařilo zkušené Chandře Sturrupové, v rozběhu si vytvořila nejlepší čas od roku 2005 (11.13). Ve finále byla rovněž s regulérní podporou větru jen o setinku pomalejší, přesto pohodlně porazila další známé jméno - Debbie Ferguson-McKenzieovou (11.33).
Návrat Kožiho
V zemi vycházejícího slunce mají zajištěn start na OH jen šampioni, o zbylých dvou rozhoduje výbor svazu. Ikona Koži Murofuši se vrátil a neztratil nic ze své glorioly. Všechny jeho pokusy byly měřené a každým se zlepšoval (s výjimkou třetího). Zakončil s 80.98 metru, 4. nejlepším letošním výkonem. Comeback po zradovotních problémech v letošní sezóně se vydařil Dai Tamesuimu. Čtvrtkař překážkář zvítězil za 49.17, o 3 desetiny před Kenjim Narisakem. Těsný finiš na desítce pro sebe ve vynikajícím čase rozhodla Yoko Šibuiová (31:15.07), Yukiko Akabaová zůstala o 27 setin zpět a Kayoko Fukušiová o necelé 4 vteřiny. Dvoustovku ovládli Šinži Takahira (20.74) a Sakie Noguokaová (23.84), Satomi Kubokaraová 400 m př. (56.21) a Sačiko Masumiová dálku (657).