Gay vs. Powell se odkládá. Zéland zná jména pro OH
Tyson Gay a Asafa Powell jako finišmani štafet - to měl být hlavní souboj mítinku na "Mt. SAC Relay" v kalifornském Walnutu. Powell si však lehce poranil rameno a musel tak výzvu proti Gayovi vypustit. Ten tak jasně dovedl svou čtveřici (Kimmons, Thomas, Perry) k výhře v čase sezóny 38.51. Dvojnásobnému mistru světa naměřili neoficiálně 8.8! Jamajský výběr Frater-Carter-Waugh plus Trinidaďan Brown zaostal o 42 setin. Gay svůj "průlet" v cílovou rovinkou nepřeceňoval, Powell zas jen korektně uznal kvality jeho běhu.
Ještě více snad zazářila finišmanka Allyson Felixová, byť její výkon stačil týmu "jen" na třetí pořadí. Neoficiálním výkonem 9.8 ale vytáhla svou družinu z páté příčky k času 43.12. Vítězná sestava Campbell-Brownová, Knightová, Hastingsová, Solomonová proběhla v dalším času roku 42.85.
Dwight Phillips přelétl jako jediný skokan osm metrů o plných 24 centimetrů a zvítězil o parník. Tři centimetry za 17 m stačily na výhru trojskokanu Kenta Bellovi. Vítězstvím nad zkušenějšími soupeři zaujal Brit Martyn Rooney, bronzový junior z MSJ 2006, když finišoval 400 m za 45.88. Z B běhů zaskočila soupeřky Carol Rodriguezová (Portoriko) časem 51.89. Překážkovou verzi získali pro sebe Lashinda Demusová (55.45) a LaRon Bennett (49.88). Těsné setinkové výhry vydolovali na stovce Mickey Grimes (10.11) a Alexis Weatherspoonová (11.23). Naopak Veronica Campbell-Brownová časem 22.66 zvítězila o plné dvě desetiny.
Mítinku v kalifornském Walnutu se zúčastnily také dvě Češky. Andrea Květová obsadila 3. místo. Oštěp z její ruky dolétl na 52.70, tedy přesně o dva metry méně, než je její šest let starý osobní rekord. Eva Tománková obsadila ve stýplu páté místo, její čas 10:21.17 je její nové maximum bez pár setinek o 5 vteřin.
Na Kansaských štafetách byl hlavní hvězdou Bershawn Jackson, vyhrál 400 m př. za 48.32 (WL) před Findleyem (48.93) a Weakleyem (49.48). Jmenovec Michael pozval do města Waco v Texasu hvězdy své disciplíny Sanyu Richardsovou a Jeremyho Warinera a ti se mu odměnili také časy roku - 50.47, resp. 44.56.
Šampionka Valerie Viliová největší nadějí "dvouostroví" pro Peking - foto: graf.cz
Zatímco v Evropě ještě dráhová sezóna pořádně nezačala, Nový Zéland už zná svoji sestavu pro OH. V sestavě pochopitelně nejvíce září Valerie Viliová, aktuální mistryně světa venku i pod střechou. "Bylo mi 19, když jsem závodila na minulé olympiádě," vzpomíná koulařka na svou první účast, při níž skončila osmá. "Posbírala jsem hodně zkušeností v posledních letech," věří. Novozélandská soupiska sice čítá jen dalších sedm jmen, zejména ženské členky nejsou bez šance na medaile. Diskařce Beatrice Fauminaové utekla na MS v Helsinkách (2005) medaile jen o jedno místo. Kimberley Smithová obsadila na loňském MS páté místo na desítce a před měsícem byla na trojce ve Valencii na HMS šestá, pro OH zvolila 5 i 10 km. Mílař Nicholas Willis má z Ósaky 10. místo, oštěpař Suart Farquhar skončil tamtéž v kvalifikaci. Výše zmíněná pětice si startem v Pekingu zopakuje účast na OH, pro zbývající trojici to bude premiéra, byť ne reprezentační: maratónkyně Nina Rillstonová (13. v Ósace), sprinter James Dolphin, vytrvalec Adrian Blincoe.
Také Američané, lépe řečeno Američanky hrály o účast na OH, konkrétně v maratonu. O Peking si řekly vítězka Deana Kastorová (2:29:35), obhájkyně bronzu z Atén potvrdila roli favoritky, dále Magdalena Lewy Bouletová, rozená Polka (2:30:19), a trojici pro Čínu skompletuje Blake Russellová (2:32:40).