Gideyová zaběhla WR v ½ maratonu

neděle 24. října 2021
Etiopanka Letesenbet Gideyová vylepšila při závodě ve Valencii světový rekord v ½ maratonu, když zvítězila v čase 1:02:52.

Etiopská běžkyně Letesenbet Gideyová je v pouhých 23 letech již trojnásobnou světovou rekordmankou. Právě před rokem také ve Valencii vylepšila časem 14:06.62 hodnotu historického světového maxima na trati 5000 metrů. Na jaře pak sebrala v Hengelu Nizozemce Sifan Hassanové pouze dva dny starý svěťák na dráhové desítce, když proběhla cílem v čase 29:01.03. Nyní přidala další rekordní zápis v ½ maratonu.

Pro Gideyovou se přitom jednalo o premiérový závod na této distanci. Předem se však netajila, že by ráda cílila právě na světový rekord. Od začátku držela strojové tempo, když pětkou probíhala za rovných 15 minut. V ten moment už jí dělali společnost pouze vodiči a také její krajanka Yalemzerf Yehualawová, která do tohoto klání vstupovala s osobním rekordem 1:04:40 jako třetí nejrychlejší žena historie. S Gideyovou držela krok do desátého kilometru, kde byl mezičas 29:45. Tempo bylo vskutku ďábelské, však se jednalo o historicky třetí nejrychleji měřený desetikilometrový úsek v silničním závodě, jenž byl jen sedm vteřin za nedávným světovým rekordem na silniční desítce Bahrajnky Kalkidan Gezahegneové.

Zatímco Yehualawová začala postupně ztrácet, Gideyová nadále držela konstantní tempo. Dalších pět kilometrů zvládla za 14:44. Mezičas na 15 kilometrech tak byl 44:29. Mladá Etiopanka si výborně poradila i se závěrečnou fází závodu a cílem proběhla v čase 1:02:52, čímž překonala dosavadní světový rekord Keňanky Ruth Chepngetichové z dubnového závodu v Istanbulu o propastnou jednu minutu a deset vteřin. Gideyová se tak stala první ženou, která nejenže prolomila hranici 64, ale také 63 minut. Je také vůbec první půlmaratonskou debutantkou, jíž se podařilo zaběhnout světový rekord na této trati. „Věděla jsem, že mohu zaběhnout tak rychlý čas. Tréninky ve vysoké nadmořské výšce v Addis Abebě vypadaly velmi dobře. Do budoucna přemýšlím i nad maratonem, ale ještě nevím, zda se mu budu věnovat už před olympiádou v Paříži 2024 nebo až po ní,“ nechala se slyšet těsně po doběhu.

Spokojena mohla být jistě i Yalemzerf Yehualawová, jelikož se díky novému osobnímu rekordu 1:03:51 posunula na druhé místo historických světových tabulek. Také ona výrazně překonala hodnotu již bývalého světového maxima. Do TOP 10 historie se pak dostala ještě třetí Keňanka Sheila Chepkiruiová. S výkonem 1:04:53 jí patří momentálně devátá příčka.

V závodě mužů sice světový rekord nepadl, ale přesto se jednalo o jeden z nejrychlejších půlmaratonů historie. Jasně mu dominovali Keňané, kteří obsadili prvních pět míst. Těsný souboj o vítězství zvládl o něco lépe Alex Kipchumba, jenž se kromě triumfu radoval z nového osobního rekordu 58:07, díky kterému se vyhoupl na šestou příčku historických světových tabulek. Hlavní favorit Rhonex Kipruto finišoval jen o dvě vteřiny zpět (58:09). Třetí Daniel Mataiko (58:26) a čtvrtý Kennedy Kimutai (58:28) nyní uzavírají elitní desítku světové historie.

Páté místo z loňska zopakoval Philemon Kiplimo (58:34) a šestý skončil někdejší dvojnásobný světový šampion na dráhové pětce Muktar Edris z Etiopie. I jeho výkon byl velmi kvalitní, když si zaběhl osobák 58:40, se kterým je třináctý v historických světových tabulkách.

Petr Jelínek, foto: facebook World Athletics