Gymnazisté zápolili o pohár

středa 9. ledna 2019
V ostravské hale proběhl Středoškolský pohár sportovních gymnázií. Z celkového prvenství se radovali zástupci Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně. K vidění byla řada zajímavých individuálních výkonů.

Chlapci a dívky ze Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně dohromady posbírali 237.5 bodů a zaslouženě tak zdvihli nad hlavu pohár pro celkového vítěze. Stříbrnou příčku obsadili atleti ze Sportovního gymnázia v Plzni (220.5 b.). Bronz vybojovali reprezentanti Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu (193 b.).

Nejúspěšnějším chlapeckým družstvem byli právě borci z brněnského gymnázia. Jejich konto činilo 120 bodů. V dalším pořadí je následovali soupeři ze Sportovního gymnázia v Pardubicích (100 b.) a Sportovního gymnázia v Plzni.

Mezi dívkami byly nejlepší gymnazistky z Plzně se 134 body před rivalkami ze Sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou (117 b.) a Sportovního gymnázia v Brně (116.5).

Nejvýraznější postavou celého klání byla jednoznačně Lada Vondrová z Pardubic, která ovládla hned tři individuální disciplíny. Semifinalistka loňského halového světového šampionátu v Birminghamu a účastnice mistrovství Evropy v Berlíně byla také autorkou nejkvalitnějšího výkonu dne, když suverénně zvítězila na hladké čtvrtce v čase 54.37. K tomu ještě přidala primát na šedesátce, když prolétla rovinku za 7.76 a bez problémů si poradila i se soupeřkami na osmistovce, kde vyhrála výkonem 2:13.42.

Kvalitní časy byly k vidění na dvoustovce. Mezi chlapci si s jedním okruhem poradil nejrychleji českobudějovický Tomáš Němejc za 21.81. Zdatně mu však sekundoval Ondřej Holub z Pardubic (21.99). Němejc nenašel přemožitele ani na šedesátce (7.02). Holub se zase stal vítězem závodu na 400 metrů (48.73). Na dvoustovce dívek předvedla nejrychlejší čas Nikoleta Jíchová (24.62). Dva plné bodové zisky získal pro brněnské gymnázium Daniel Kotyza, jenž měl nejrychlejší finiš v závodech na 800 (1:58.01) i na 1500 metrů (4:10.73).

Nejdelší běžeckou distanci byl závod na 3000 metrů, kde kralovali Jan Málek (8:59.43) a Adéla Koláčková (9:59.82). Nad překážkami se mezi juniory dařilo nejvíce Davidu Vrbatovi (8.17). Mezi dorostenci byl nejrychlejší mimo soutěž běžící Ondřej Škrland (8.17). Šedesátka překážek juniorek vyzněla nejlépe pro jabloneckou Kateřinu Půhonou (8.72). Stejného času dosáhla i nejrychlejší dorostenka, kterou byla plzeňská Barbara Píchalová.

Také v technických disciplínách předváděli atleti kvalitní výkony. Ve výškařském sektoru triumfovali Slavomír Jaššo (205) a Klára Krejčiříková (175). V tom dálkařském dolétl Tomáš Kratochvíl na 724 centimetrů. Mezi dívkami skočily Daniela Volná i Linda Suchá shodně 594 a o vítězce rozhodoval druhý nejlepší pokus, který hovořil ve prospěch prvně jmenované. V tyči zvítězili Jakub Vítek (495) a Tereza Schejbalová (390). Nejlepší koulařský výkon ze všech kategorií zaznamenala dorostenka Katrin Brzyszkowská (14.27).