Györ: Davidík bronzový v NR, Zámečníková 4.

sobota 29. července 2017
Závěr atletických soutěží na EYOF v Maďarsku přinesl díky půlkaři Davidíkovi druhý cenný kov, k dalšímu chybělo překážkářce Zámečníkové jedno místo, do osmičky byl dnes také trojskokan Kunt.

Spolu s výškou dívek to byl závod dne. Svižné tempo půlce dal Rus Zorin čtvrtkou za 52.95, který pak ale do medailových počtů nezasáhl - skončil nakonec až osmý. Šestistovkou už proběhl jako první Djoao Lobles (1:23.51) a nizozemský mladík se objevil jako první i v cíli a časem 1:50.72 si nejen vylepšil osobák, ale také ukrojil kousek z rekord šampionátu - konkrétně 18 setin. Svá maxima si posunuli i oba zbývající medailisté, Rumun Voicu na 1:51.43 a o desetinu zpět také Jakub Davidík. Pro něj čas 1:51.53 znamená i další vylepšení žákovského národního rekordu. „Po dobře zvládnutém rozběhu v taktickém závodě se dalo očekávat, že Kuba bude ve finále bojovat o stupně vítězů. Nenechal se vyprovokovat ruským závodníkem, který doslova přepálil začátek, a doběhl na pěkném třetím místě,“ hodnotil trenér Zdeněk Rakowski.

Ve finále stovky překážek si výtečně počínala Sára Zámečníková, která po výkonu 13.92 vteřiny (+1.5 m/s) obsadila čtvrté místo. Nutno však podotknout, že k pódiu to přesto bylo pohledem sprintu relativně daleko - čtvrt vteřiny (přesně 27 setin). Zlato - po dvoustovce už své druhé v Györu - získala s předsvědčivým dvoudesetinovým náskokem Zoë Sedneyová z Nizozemska (13.37). Trojskokan Jakub Kunt proklouzl do medailové bitvy jako poslední a šanci využil slušně, zlepšil se skoro o čtvrt metru na 14.03 (pokus z poslední série) a obsadil konečné osmé místo.

Již zmíněná výška byla ozdobou soboty na EYOF. První dvě skokanky totiž překonaly dosavadní rekord akce (186 cm): Ruska Elena Kuličenková si 187 vylepšila osobák, Jaroslava Mahičichová z Ukrajiny má své možnosti ještě o centimetr výš než vítězných 189 cm (třetí byla v OR 180 Finka Kaharaová). Nedařilo se tolik Báře Sajdokové, která za svým maximem zaostala o osm cm a 169 jí určilo jedenáctou příčku.

Patnáctka dívek byla plejáda osobních rekordů (8 z 12 finalistek) a na nejvyšší úroveň si jej posunula Irka Healyová - 4:19.85 - zvítězila tak o více než tři vteřiny. Že je Finsko oštěpařskou velmocí, stvrdila dorostenka Valtanenová, když díky osobáku 58.11 napodobila krajana Laineho a triumfovala. Portugalec Mendes se jako jediný na 2km stýplu dostal pod šest minut (5:58.24) a právem za to bral zlato. Závěrečné štafety ovládly belgické výběry, dívky v čase 46.01 o čtyři setiny pokořily Nizozemky (46.05), a stejným rozdílem se radovali i jejich kolegové, jen byli po výkonu 41.75 poraženými Norové (41.79).

Michal Procházka, foto: olympic.cz