Haile nejrychlejší maraton nezlepšil. Přesto rekord zlomil

Velká očekávání vkládají všichni pozorovatelé lidských možností do startů fenomenálního Etiopana, zvlášť v Berlíně. Haile Gebrselassie tentokrát vylepšil „jen“ nejlepší čas na 30 km, etiopský triumf podtrhla Atsede Besuyeová.

Malý velký Etiopan byl zase v hledáčku spousty diváků. V nejpočetnější maratonské účasti v historii Berlína (takřka 41 tisíc) to byl právě Haile Gebrselassie, který poutal největší pozornost. Právem. V německé metropoli jakoby rychlé časy tvořil na požádání. Tentokrát si lehce postěžoval na příliš teplé počasí. „Dnes jsem zjistil, že není možné běžet světový rekord při teplotě 17 stupňů a více. Možná to bude také trochu problém v hlavě,“ připustil nicméně vítěz. Ano, to je třeba připomenout, Etiopan přesvědčivě, téměř o minutu, vyhrál, a počtvrté se mu to navíc povedlo jako vůbec prvnímu v historii zdejšího maratonu.

A ani čas 2:06:08 nelze považovat za tragédii. Ale od světového rekordmana se zkrátka čeká víc. I když vlastně Haile rekord překonal, byť jen na 30 km. 1:27:49 by mělo být uznáno, neboť pořadatelé prozíravě umístili na tuto distanci oficiální časoměřiče (řada rychlých mezičasů už na toto „doplatila“).

Velké očekávání se vkládala do souboje „Císaře“ s Duncanem Kibetem. Keňan však trať opustil po 30. km poté, co již odpadl ze souboje s čelem. Těšit jej tak může snad jen fakt, že jeho 2:04:27 nadále zůstává nejen letošním maximem, ale také třetím časem všech dob. Na druhém místě jej v neděli zastoupil krajan Francis Kiprop za 2:07:04 a trochu tak zmínil etiopský triumf. Třetí totiž doběhl o 37 vteřin zpět Negari Terfa a Keňané podlehli co do počtu mezi prvními sedmi svým rivalům hladce, v poměru 2:5. Prvním běžcem v jiném dresu byl osmý Japonec Fujita, pouze půltucet běžců se však dostal pod 2 hodiny a 10 minut.

Mezi ženami byl etiopský triumf velmi obdobný tomu mužskému. První i třetí stupínek patřil právě této velmoci, zásluhou Atsede Besuyeové a Mamitu Daskaové. Šampionka si pro cenný berlínský vavřín doběhla za 2:24:47 a její kolegyně si pověsila bronz na krk hned při své premiéře na královské vytrvalecké trati, při níž dosáhla času 2:26:38. O čtrnáct vteřin ji předstihla Ruska Silvia Skvorcovová. Pod stupni vítězů se o pouhých 7 vteřin ocitla ještě ve stále výborném výkonu (2:26:45) Italka Rosaria Consoleová, a také pro ni, stejně jako pro všechny medailistky to znamenalo osobní rekord. Pod 2:30 se dostala i třetí z Etiopanek Genet Getanehová a nejlepší z Keňanek Leah Malotová.