Haileho vítězný návrat a maratonské rekordy
Haile Gebrselassie v Birminghamu rozhodl o svém prvenství za polovinou trati a nakonec zvládl půlmaraton za 1:01:29, o minutu rychleji než nejbližší soupeř, katarský vytrvalec Essa Rashed. „Pro mě to byl skvělý závod, až na vítr, opravdu těžké to bylo kolem osmnáctého kilometru,“ přiznal po závodě Gebrselassie. Mezi ženami se prosadila domácí Gemma Steelová v osobním rekordu 1:12:21.
Šest traťových rekordů
V Benátkách se na celé maratonské trati prosadila Keňanka Helena Kiropová, navíc přidala i kvalitní traťový rekord 2:23:37. Mezi muži pak zvítězil Etiopan Tadese Aredo za 2:09:13. Oba za sebou nechali loňské šampiony, Etiopanka Harun Makdaová ztratila 28 s, ale vylepšila si osobní rekord, Keňan Simon Mukun prohrál obhajobu o šest vteřin.
Ve slovinské metropoli Lublaň dosud nebyl k vidění čas pod 2:10, a dnes se jich vyrojilo hned pět, přičemž ten nejrychlejší 2:08:29 měl „na svědomí“ Keňan Daniel Too, jenž si – pro maraton kuriózně – vyrovnal osobák. Jeho krajanka Lydia Kurgatová zvítězila za 2:33:01.
Také v dalších třech maratonech se dařilo spíše mužům – ve všech případech posunovali zdejší nejrychlejší časy. Vůbec nejkvalitnější výkon víkendu 2:07:03 zaběhl v korejském Čchunčcheonu Keňan Stanley Biwott, radovat se však mohl i Yared Asmeron, jenž o 24 s zpět vytvořil eritrejský rekord. Ve španělském Bilbau kraloval rozdílem dvou tříd Maročan Abdellah Taghrafet za 2:08:21, ve francouzském Toulouse se prosadil Keňan Patrick Korir (2:11:36).
Start "Pan-am her"
Rovněž na silnici začaly v mexické Guadalajaře Panamerické hry, konkrétně ženskou chůzí. První zlato získala pro Guatemalu Jamy Francová, která přidala nejen osobák, ale také rekord šampionátu 1:32:38. Úspěch středoamerické země podpořila její krajanka Ortizová, bronz putoval do Kolumbie zásluhou Hernandezové. Zítra startuje dění na dráze, při čemž k vidění bude řada hvězd, namátkou Robles, Savigneová, Murerová, Collins či Armstrong.
S využitím EME News