Halové MS atletů bude testem formy v olympijském roce
Ze světové špičky vynechává šampionát jen několik hvězd, některé z absentérů navíc skolila zranění. Česká výprava bude spoléhat především na obhájce bronzové medaile Romana Šebrleho, v sedmiboji se však sejde největší konkurence za poslední roky.
Ve startovních listinách nechybí veteránka osmistovky Maria Mutolaová z Mosambiku, skvělá vytrvalkyně z Etiopie Meseret Defarová, ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová či švédská překážkářka Susanna Kallurová. Mezi muži se čekají dramatické souboje nad překážkami, v kouli či duel Stefana Holma ze Švédska s extrémně silnými ruskými soupeři v jeho cestě za čtvrtým titulem ve skoku vysokém.
A pozornost poutá také dopingový hříšník Dwain Chambers. Britský sprinter nebude zřejmě startovat podle britských pravidel na olympiádě v Pekingu, ale u IAAF si účast na HMS po dvouletém trestu vymohl. Někdejší evropský rekordman v běhu na 100 metrů si odpykal trest v roce 2003, ale loni neabsolvoval dopingové kontroly, proto ho národní atletický svaz nechtěl původně vůbec pustit k nominačním závodům. Sprinter se ale kvalifikoval a i přes nevoli svazu byl nominován.
Mutolaová je nejúspěšnější atletkou historie halových šampionátů, ve Valencii bude útočit na osmé zlato v kariéře. Navíc pro běžkyni to bude poslední možnost, neboť na konci sezony chce po patnácti letech ve špičce ukončit kariéru. "Mám letos dva sny. Dvě zlata. Valencie a Peking," řekla nedávno pětatřicetiletá Mutolaová. "Poslední tréninky byly dobré, jsem sebevědomá," prohlásila už ve Valencii.
Soupeřky zřejmě nebude mít Defarová, jedna ze čtyř mistrů světa v hale i pod otevřeným nebem, kteří jsou ve Valencii na startu. Olympijská vítězka má formu a zřejmě se vyrovná třetím titulem za sebou Maďarce Gabriele Szabóové. Světová rekordmanka Jelena Sobolevová z Ruska dala přednost běhu na 1500 metrů.
Další obhájkyně titulu Isinbajevová je vedle zlata adeptkou i na světový rekord; letos už jeden halový skočila (495 cm). Ale její forma má letos i výkyvy, na mítinku v Bydhošti poprvé po čtyřech letech prohrála. Formu na překonání halového maxima má také Kallurová, která světový rekord 7,68 sekundy zaběhla minulý měsíc v Karlsruhe.
Jiskřící souboje nabídne výška mužů. Olympijský vítěz Holm bude mít v patách dva ruské adepty na vítězství Jaroslava Rybakova, obhájce titulu, a Andreje Těrešina či svého krajana Linuse Thörnblada. Všichni se letos dostali přes 235 cm, o pět méně zatím přeskočil Jaroslav Bába. Velký duel nabídne zřejmě i koule mužů v podání Reese Hoffy a Christiana Cantwella či překážky, kde by se mělo rozhodovat mezi Číňanem Liu Xiangem a Kubáncem Dayronem Roblesem. Očekává se útok na čtrnáct let starý světový rekord Colina Jacksona, který má hodnotu 7,30 sekundy.
Kvůli zranění vynechávají šampionát osmistovkař Wilfred Bungei, Carolina Klüftová v pětiboji, francouzská sprinterka Christine Arronová i vicemistr světa v desetiboji Maurice Smith. Přednost přípravě na OH dali Američané Tyson Gay, Allyson Felixová, Jeremy Wariner a Sanya Richardsová či Etiopan Kenenisa Bekele, který se chce soustředit na krosové MS.
Ve Valencii bude rozděleno na odměnách 2,5 milionů dolarů, asi 40 milionů korun. Vítěz každé z 26 disciplín inkasuje 40.000 dolarů, stříbrný medailista polovinu a třetí atlet v disciplíně pak 10.000. Za světový rekord je připravena odměna 50.000 dolarů.
ČTK