Halové MS by mělo nastartovat generační výměnu v české atletice

Aktuality
středa 3. března 2004
Zkušenosti s dravým mládím se budou prolínat v českých barvách na desátém halovém mistrovství světa atletů, jež od pátku do neděle hostí podruhé v historii Budapešť.

Naděje na medailový reparát za nevydařený loňský šampionát v Birminghamu budou živit dvě opory - protřelý sedmibojař Roman Šebrle, obhájce bronzové medaile, a devatenáctiletý talentovaný výškař Jaroslav Bába, letos druhý ve světových tabulkách.

Mezi nejmladším členem jedenáctičlenné výpravy, sedmnáctiletou dálkařkou Denisou Ščerbovou, a nejstarší, dvaatřicetiletou trojskokankou Šárkou Kašpárkovou, je rozdíl více než patnáct let. Už loni šéftrenér Václav Fišer hovořil o nutnosti generační výměny v české atletice a věk nominovaných tato slova potvrzuje. "V roce 1995 začínali ti atleti, kteří nyní končí, snad se to opakuje," řekl před dnešním odletem Fišer.
Kouč ocení každou medaili, ale zejména co nejvíc postupů do finále. "Šebrle, když zaťukám na všechno, tak to je tutovka. Bába to bude mít těžší, další medaile je však v nedohlednu," mínil. "Ale z nominace jsem potěšen, je to mladý tým. Loni se nám povedly mládežnické soutěže a jsem rád, že se mladí dostali i do Budapešti," kvitoval. Věkový průměr výpravy je třiadvacet let.    

Ze zkušeností bude vedle devětadvacetiletého Šebrleho těžit také trio maminek - Kašpárková, téměř jednatřicetiletá výškařka  Zuzana Hlavoňová a devětadvacetiletá Andrea Šuldesová. Ta se kvalifikovala na dvou tratích (1500 a 3000 metrů), rozhodla se však definitivně pro kratší závod. Už loni přetavil svou dlouho atletickou praxi devětadvacetiletý výškař Tomáš Janků v šesté místo mezi výškaři, třebaže se již tehdy víc věřilo Bábovi. Jediným, kdo v týmu patří do "střední generace", je mílař Michal Šneberger. Stejně jako Šuldesová má dva limity, ale dal jasně najevo, že před osmistovkou dá přednost patnáctistovce. 
Pětadvacetiletý mílař Dukly Praha se chce protlačit do finále. "To by pro mě byl splněný sen," prohlásil loňský semifinalista z venkovního mistrovství v Paříži. "Na finále by měl stačit čas kolem tří minut čtyřicet, a to jsem schopný si to i sám od táhnout," věřil si. 
I přes relativně nízký věk se může za zkušeného závodníka považovat Adam Ptáček. Třiadvacetiletý tyčkař se ve dvou minulých sezonách vždy dostal přes 580 centimetrů, ale zatím skákal ve finále pouze na ME 2002, kde obsadil šesté místo. Loni na obou MS skončil pokaždé v kvalifikaci. "Fyzicky se cítím lépe než loni, mám i o dost tvrdší tyče," řekl český rekordman. "Chci konečně prolomit kvalifikační smůlu," plánoval.
Oťukat se mezi elitou chtějí dvaadvacetiletá překážkářka Lucie Martincová, jednadvacetiletá tyčkařka Kateřina BaďurováŠčerbová. Dálkařka, jediný nováček na velké seniorské akci, má šanci na finále, neboť v redukovaném pořadí na světě jí patří jedenáctý výkon. Málo zkušeností mají Martincová s Baďurovou, jež sice startovaly na obou ME v roce 2002, ale neprošly už prvními koly soutěží.
"Vím, na čem pracovat, kde dělám chyby. Chybí mi potřebná agresivita. Nechci zůstat v kvalifikaci," hlásila Kašpárková, maminka dvouapůlleté Terezky, která chce po olympiádě ukončit kariéru. Podobné plány má maminka stejně starého Ondry Hlavoňová. "Olympiáda je teď pro mě jasnou prioritou, mistrovství světa v hale beru spíše jako kvalitní závod," řekla výškařka, která má start v Aténách narozdíl od Kašpárkové (limit B) jistý.     "Do Budapešti jedu sbírat zkušenosti. Chci ale osobák," řekla Baďurová, jejíž dosavadní maximum z letošní Pražské tyčky má hodnotu 435 cm. Vyšší plány má vicemistryně světa do 17 let Ščerbová. "Chci do finále. Budou tam zkušené závodnice, mě ale neznají, můžu tak útočit ze zadních pozic," hlásila zdravě sebevědomá Ščerbová. Z rozběhů může projít Martincová, jejíž osobní rekord by k tomu loni bohatě stačil. "Už účast na halovém mistrovství světa pro mě znamená senzaci. Ale z rozběhů chci postoupit," má jasno.

                                                                                                    ČTK