Hejnová a Bergrová do semifinále, Cechlová je mimo hru
První medailová sada se rozdělovala v chůzi mužů na 20 kilometrů. V polovině trati pro sebe získal mírný náskok Stanislav Jemeljanov a postupně jej navyšoval až na cílových 28 vteřin, když výsledný čas činil 1:20:10. Ty ztratil na vítězného Rusa tabulkový favorit, Ital Alex Schwazer, pro bronz si došel o dalších 11 sekund zpět Portugalec João Vieira.
Úplně první, kdo se postavil na start z české výpravy, byla Zuzana Hejnová, která se vybavila nehty s národní vlajkou. "Jsem ráda, že jsem Češka, jinde bych bydlet nemohla, tak jsem chtěla, aby bylo vidět na první pohled, odkud jsem," nechala se slyšet již včera a dnes to zopakovala. Do semifinále 400 m překážek postoupila česká rekordmanka a adeptka jedné z medailí bez potíží. Za poslední překážkou měla luxusní náskok, ze kterého několik metrů "odbrzdila", přesto zvítězila pohodlně za 55.36.
"Ráno jsem byla docela nervózní, hůř jsem i spala. I když jsem se snažila si to nepřipouštět, vystresovaná jsem trochu byla," řekla v cíli Hejnová. "Nejdřív jsem musela jít naplno, ke konci jsem to již pustila. Jsem spokojená," uvedla k závodu. "Je tu sice vedro, ale menší než bylo v Čechách, asi už jsme zvyklí," uzavřela s úsměvem.
Mnohem větší dávku štěstí k postupu mezi nejlepší šestnácku potřebovala v třetím rozběhu Zuzana Bergrová. "Věděla jsem, že musím běžet na čas, byla jsem trochu přemotivovaná, na to, jak mám dlouhé nohy, to bylo takové cupitání," povídala sebekriticky kolegyně Hejnové ze skupiny Martiny Blažkové, která nakonec z první dráhy postoupila posledním, čtvrtým časem 56.55. "Neměla jsem kontakt s ostatními, připadala jsem si, jako kdybych běžela sama. Ideální to nebylo, pokusím se to napravit v semifinále," slíbila Bergrová, která dostala tretry á la Bolt. "Jsou pěkné na pohled a lehké," řekla k nim čerstvá semifinalistka ME.
Zbývající česká zástupkyně v posledním, čtvrtém rozběhu Kristina Volfová do dalších bojů nepronikla. S časem 58.42 obsadila konečné 29. místo. Do semifinále se naopak dostaly bez problémů všechny favoritky vedle Hejnové - Rumunka Morosanuová, Bulharka Stambolovová i Ruska Anťjuchová.
Účast na velké akci po čtyřech letech se nevydařila koulařce Janě Kárníkové, jejímž maximem bylo pouze 15.56. "Na rozcvičovák i na stadionu v rozhazování mi to šlo dobře. Jak začal závod, jakoby na mě někdo deku. Nervózní jsem ani nebyla ani vedro mi nevadilo, byla jsem prostě taková nepohyblivá," popsala svůj výkon devatenáctá z ME. Po delší době kvalifikační limit splnilo více než 12 závodnic, konkrétně 14, jsou mezi nimi i všechny německé a běloruské favoritky.
Bohužel na závěr prvního bloku přišlo velké zklamání pro českou výpravu. Připravila ho diskařka Věra Cechlová, které nevyšel ani jeden z třech kvalifikačních hodů. Všechny byly krátké, a tak je svěřenkyně Josefa Šilhavého úmyslně přešlápla a ve finále ji neuvidíme. "Beru to sportovně. V rozcvičce i tady na stadionu mi to letělo daleko, slyšela jsem, jak to plesklo o hranici kvalfikačního limitu," řekla zklamaná Cechlová. "Snažila jsem se házet volně, protože stačilo i 58 metrů, bohužel mi ani jeden hod nevyšel." (Více v článku "Jsem zklamaná, hodně," smutní Cechlová) Ani dalším diskařkám se tolik nedařilo, potíže neměla z čelné trojice v tabulkách pouze Němka Müllerová. Zvítězila Rumunka Grasuová s 62.10 m, ale až třetím pokusem, kvalifikační šedesátku přehodila dále už jen Polka Potepaová.
Kvalifikací kladivířů prošel vítězně největší favorit, Slovák Charfreitag, naopak ze hry jsou druhý, čtvrtý i šestý muž tabulek, Bělorus Krivickij, Lotyš Sokolovs i Němec Esser.
Šťastnou poslední postupující v dálce byla někdejší skvělá švédská vícebojařka Klüftová, které při shodě se Švýcarkou Pusterlaovou na 662 cm pomohl druhý lepší pokus (651 vs. 647). Vypadla mj. Ruska Kotovová, třetí žena redukovaných tabulek, kvalifikaci vyhrála její krajanka Kolčanovová (687).
Foto - Aleš Gräf: www.graf.cz |