Hejnová a Maslák kralovali v Birminghamu
Pro Pavla Masláka měl dnešní triumf v jeho druhém čase sezóny 45.89 vskutku velmi sladkou příchuť. Svěřenec Dalibora Kupky vrátil porážku Taplinovi z úterka (Grenaďanu skončil až čtvrtý za 46.38) a díky celkovému prvenství už si ročním předstihem zajistil start pro světový šampionát za rok právě v Birminghamu. „Dneska to byl nakonec taktický závod, rozběhl jsem to pomaleji než normálně, a pak čekal na soupeře do poslední zatáčky. Když chtěli jít přede mě, zrychlil jsem, aby mě museli obíhat, a vyplatilo se,“ popsal vítěz pro FB Top Athletics, jak si poradil se Slovincem Janežičem (stejně jako Taplin 46.38) a Dominikáncem Santosem (46.16). „Zkušenosti se projevily a jsem rád, že jsem vyhrál,“ pochvaloval si Maslák.
Zuzana Hejnová stáhla svůj čas na čtvrtce z českého „gala“ o 19 setin a triumfovala po 51.77 – druhý nejrychlejší čas sezóny v Evropě – po souboji s domácí Laviai Nielsenovou (51.90), třetí byla Američanka Littleová (52.11). „Rozběhla jsem to rychleji než v Ostravě, přesto jsem sbíhala až na druhém místě. Za Britkou jsem se hezky vytáhla, a předběhla ji až před cílem. Musel to být pro diváky napínavý souboj,“ komentovala závod svěřenkyně německého kouče Balzera. „Věřím tomu, že forma stoupá a bude nejlepší na HME,“ dodala Hejnová.
Diváci při Grand Prix v Birminghamu viděli první šedesátku pod sedm vteřin sezóny. Postarala se o ni jamajská šampionka Elaine Thompsonová, když ve finále zaběhla čas 6.98. Soupeřky předčila jasně, krajanky Evansová a Williamsová sprintovaly za 7.17 a 7.18. Mezi muži nebyla k vidění taková kvalita, zvítězil Američan Ronnie Baker s 6.55 o tři setiny před veteránem Collinsem (v rozběhu 6.57) a Britem Kiltym (rovněž 6.58).
Hellen Obiriová na trojce o vteřinu předčila špičkovou nizozemskou mílařku Hassanovou, přičemž ukrojila pár setin ze svého národního rekordu z Karlsruhe. Časem 8:29.41 zůstala Keňanka přesně tři sekundy od čela průběžných tabulek, kterým nadále vévodí její tehdejší přemožitelka Laura Muirová (8:26.41). Britka si v Birminghamu brousila zuby na další evropský rekord, ne-li světový, tentokrát ovšem na kilometru. A nechybělo mnoho, vždyť po výkonu 2:31.93 zůstala od historického času Marie Mutolaové jen o 99 setin vteřiny. Naopak kontinentální maximum Rusky Čiženkové pokořila o 0.23 s.
Hned tři. Tolik mílařů překonalo dosavadní výkon sezóny na patnáctistovce, jako první se objevil v cíli Američan Ben Blankenship po 3:36.42 od výstřelu, druhý Australan Gregson (3:36.50), třetí Keňan Birgen (3:37.32). Nový „WL“ na osmistovce je 1:46.13 a zaběhl ho Američan Casimir Loxsom. Druhý Tuka z Bosny a Hercegoviny (1:46.59) se vyšvihl na třetí pozici v Evropě. Čtvrtý start na tour, čtvrtý triumf – mezi půlkařkami opět kralovala Joanna Józwiková, a to po výkonu 2:01.12. O to víc překvapuje, že aktuálně nejrychlejší žena kontinentu vyhlásila, že v Bělehradu nebude startovat.
Nemistrovská pětka byla nejspíše poslední halový start Mo Faraha. A fenomenální Brit, jenž má doma mimo jiné dva tituly z trojky na HME, opět zvítězil. Čas 13:09.16 je na zřídka vypisované trati při největších mítincích i nejlepší v sezóně, na druhou stranu se potvrdilo, že Farah málokdy atakuje ty nejlepší historické časy, od světového rekordu zůstal dvacet vteřin. Souboj o prvenství prohrál o čtvrt sekundy Rop z Bahrajnu (13:09.43), třetí byl Maročan Elbakkali (13:10.60).
Na 60 m překážek vládne Andrew Pozzi. Britský sprinter ubral další setinku ze svého času v sezóně a vede tabulky už se 7.43 sekundy. Krajana Kinga přitom porazil o celé dvě desetiny (7.63). Výbornou šedesátku překážek zaběhla i druhá nejrychlejší žena sezóny Christina Manningová, po středečním Athlone (7.82) tentokrát Američanka zaznamenala 7.83.
Kvalitní britský duel v dálkařském sektoru vyzněl pro Lorraine Ugenovou s 676, krajanka Sawyersová zapsala o 5 cm méně (671). Výškařům vládl Eric Kynard s 231, druhý byl za Američanem domácí Grabarz (228). Ačkoli neměla vážnější soupeřku, vylepšila si maďarská koulařka Anita Mártonová své letošní maximum na 18.97 a poskočila tím na druhé místo světových tabulek. Jedinou tyčkařkou, která zvládla 463, byla favoritka soutěže Řekyně Ekaterini Stefanidiová. Mezi dálkaři se prosadil Jihoafričan Mokoena s 799.