Hejnová a Rosolová nezaváhaly, výborný start Klučinové
Spencerová ze hry
Denisa Rosolová postoupila do zítřejšího semifinále 400 m překážek, ve svém rozběhu doběhla druhá za 55.44 zajistila si přímo účast v dalším kole - nakonec byla označena i za vítězku po diskvalifikaci Jamajčanky Spencerové. "V té druhé dráze je to zvláštní. Doufám, že v semifinále budu mít lepší, že se na to pořádně vyspím, od rána už jsem se necítila nějak extra svěže. Snad to bylo tím prvním kolem, že jsem byla nervózní, jak na tom budu po tom měsíci. Ale myslím, že jsem na tom dobře," zhodnotila se svěřenkyně Martiny Blažkové a dodala nejdůležitější zprávu: "Noha je v pořádku. Věřila jsem si na přímý postup, ale chtěla jsem být i do druhého místa kvůli nasazení do drah. Tak snad nás nedají se Zuzkou do jednoho semifinále, jak už to tady udělali Britům na stovce," přála si Rosolová. Co říká na vyloučení Spencerové (stejná věc se jí přihodila v semifinále olympiádě v Londýně, ale tam se nakonec podařilo naší diplomacii pokračování v soutěži vybojovat)? "Už si to od Londýna hlídám, říkala jsem si, že to už se mi nemůže stát. Už mám ty zkušenosti," usmívala se rodačka z Karviné, pár dní po MS 27letá.
Jedna z favoritek celé soutěže Zuzana Hejnová si v rozběhu přes nevýhodnou osmou dráhu doběhla pro přesvědčivé vítězství, její náskok byl natolik luxusní, že za poslední bariérou si dokonce mohla dovolit zatáhnout za brzdu. V cíli byla za 55.25. "Ještě se mi nestalo, že bych na mistrovství světa takhle vyklusávala, ale já jsem měla opravdu lehký rozběh. Běžela jsem tak do šesté překážky, pak už jsem i přidávala kroky a nesnažila jsem se to vůbec tahat, jen jsem si to kontrolovala na tabuli. V semifinále už to dělat nebudu, ale je to můj záměr, pošetřit co nejvíce sil. Stačilo by mi postoupit i z druhého místa, ale takhle je to určitě lepší. Pokud vypadnou nějaké favoritky, bude to pro mě ulehčením, ale nikomu to nepřeju," komentovala svěřenkyně Dalibora Kupky diskvalifikace, které potkaly kromě Spencerové ještě Odumosuovou (NGR) a Merrillovou (SRI). Jaké má plány pro semifinále? "Já to nemám tak zmáklý jako trenér, ten ví přesně, kolik z běhů nasazují do drah, jestli musím vyhrát, nebo stačí být druhá, abych měla dobrou dráhu na finále. Budu se zase snažit co nejvíc pošetřit, ale už to určitě bude rychlejší," slíbila 26letá rodačka z Liberce.
Hned tři z dalších favoritek se sešly v jednom v běhu, navíc v sousedních drachách (1, 2, 3). Nejlépe z toho souboje vyšla Britka Shakes-Draytonová, která dosáhla i nejlepšího času napříč prvním kolem - 54.42, a nechala za sebou obhájkyni Demusovou a olympijskou šampionku Anťuchovou - obě ovšem postupují.
Sedmiboj po disciplíně
Výtečně zahájila svou pouť sedmi disciplínami Eliška Klučinová.
Stovku překážek proběhla poprvé v kariéře za méně než 14 vteřin, osobní
rekord si vylepšila o 4 setiny sekundy na 13.97 (-0.6 m/s) a zařadila
se na 23. místo. Do soutěže, v níž schází obhájkyně (Černovová) i
olympijská vítězka (Ennis-Hillová) vstoupila nejlépe manželka čerstvého
šampiona v desetiboji, Kanaďanka Theisen Eatonová (13.17, -0.6).
A po dobrém vstupu pokračovala Eliška na pozitivní vlně i ve výšce, kde si vyrovnala osobní rekord 186 cm a ani jeho povýšení o 3 centimetry nebylo vyloučené. Rázem se svěřenkyně Františka Ptáčníka vyšvihla na 8. příčku, se součtem 2037 o 58 bodů lepším než její český rekord. Na bronzovou pozici ztrácí 55 b, na ni se posunula nejlepší výškou (192) Belgičanka Thiamová. O 20 bodů se ujala vedení Ukrajinka Melničenková, když předčila Theisen Eatonovou o 3 cm (186 vs. 183).
Kvalifikace bez české účasti
Hned několik výpadků přinesla kvalifikace diskařů. Hlavní favorité - Harting (66.62), Malachowski, Kanter - jdou dál: byli jedinými, kdo překonal finálovou normu. Ale ze hry jsou 3. i 8. muž tabulek Harradine (AUS) i Morse (GBR) a svůj desátý start na MS neozdobí sedmou účastí mez nejlepšími dvojnásobný šampion Alekna z Litvy.
Rozběhy čtvrtkařů překážkářů přinesly snad jediné menší překvapení, a to že prvním nepostupujícím je Jihoafričan Van Zyl. Nejlepšího času dosáhl lídr světových tabulek Američan Tinsley (49.07).
Žádné velké drama se nekonalo ve stýplu, přestože hned 5 běžců obdrželo DQ. Ze známějších jmen skončil snad jen Etiopan Roba, nejrychleji zvládl tři kilometry s překážkami a příkopem Francouz Mekhissi-Benabbad (8:15.43).
Výsledky: živě - kompletní
Fotogalerie: Aleš Gräf - www.graf.cz