Hejnová a Špotáková ovládly DL

čtvrtek 3. září 2015
Seriál diamantové ligy pokračuje ve Švýcarském Curychu. Hned v úvodu hlavního programu vyhrála svůj závod překážkářka Zuzana Hejnová. Stejně úspěšně si vedla i oštěpařka Barbora Špotáková. Obě naše atletky opanovaly i celkové pořadí svých disciplín.

Mistryně světa z Pekingu potvrdila svou formu i na legendárním švýcarském atletickém stánku, když odrazila útok Dánky Petersenové a zvítězila v čase 54.47. Rozhodla tak o svém triumfu v celkovém pořadí diamantové ligy na 400 metrů překážek. "Jsem šťastná, že jsem takhle krásně zakončila sezonu. Ani ve snu by mě po loňské sezoně nenapadlo, že vyhraji mistroství světa i Diamantovou ligu. Dnes to byl těžký závod, musela jsem bojovat až do konce. Teď se těším na odpočinek," radovala se. Druhé místo v tomto závodě udržela Petersenová (54.57) a třetí skončila Američanka Molineová za 54.89. Jedinou ženou, která mohla Zuzanu ohrozit v celkovém pořadí byla Jamajčanka Spencerová, ta však skončila čtvrtá (55.29).

Druhá česká radost přišla z oštěpařského sektoru. Zde se vrátila na vítěznou vlnu Barbora Špotáková. Ta ve čtvrté sérii poslala svůj oštěp do vzdálenosti 64.31, a to jí bezpečně stačilo na první místo. Potvrdila také vedení v celém seriálu diamantové ligy a podařilo se jí už počtvrté tuto soutěž vyhrát. "Vítězství na Weltklasse a v Diamantové lize beru jako satisfakci po mistrovství světa. Je to pro mne velmi důležité vzhledem k olympijskému příštímu roku. Letošní sezona nezačala dobře, pak se to zlepšilo. MS nevyšlo, Diamantová liga naopak ano a věřím, že to je pro přípravu na olympiádu pozitivní věc a na přípravu i olympijský rok se těším. Dnes mi pomohly české vlajky v hledišti a fakt, že mi lidé fandili. To, že jsem cítila jejich podporu i po neúspěchu na mistrovství světa, mi strašně pomohlo. Podrželi mě, věřili mi a já jsem za to ráda a moc jim děkuji," řekla. Druhé místo obsadila tentokrát Kanaďanka Gleadleová za 62.70 a třetí skončila mistryně světa z Pekingu Němka Molitorová (62.43).

V soutěži výškařů nechyběl ani Jaroslav Bába. V závodě startovala většina finalistů z Pekingu a náš reprezentant si vyskákal šesté místo za 223 centimetrů. Toto klání ovládl Katařan Barshim, který jako jediný skočil 232. Druhý skončil Ukrajinec Bondarenko a třetí Číňan Zhang. Oba zdolali 230. Celkovým vítězem diamantové ligy je Barshim.

Posledním českým zástupcem, který se představil v Curychu byl Jakub Holuša. V závodě na 1500 metrů doběhl na dvanáctém místě v čase 3:41.27. Patnáctku tentokrát ovládli Keňané. První proběhl cílem Kiprop (3:35.79), který tím získal primát v celkovém pořadí, za ním finišoval Nanangoi (3:36.01) a o pouhé tři setinky za ním doběhl Biwott (3:36.04).

Další souboje o diamanty

Zajímavý souboj byl k vidění v běhu na 3000 metrů žen. O vítězství si to dle očekávání rozdaly Etiopanky Ayanová a Dibabaová. Ty se utrhly svým soupeřkám a vytvořili si obrovský náskok. Třista metrů před cílem se snažila nastoupit Dibabaová, ale Ayanová její nástup odrazila a doběhla si nakonec pro první místo v rekordu mítinku 8:22.34. Celkovou vítězkou disciplíny se stala dnes v pořadí druhá Dibabaová (8:26.54). Třetí doběhla další Etiopanka Teferiová (8:34.32).

Jedním z vrchlů mítinku byla ženská tyčka. Elitní trojice se přeskakovala, vynechávala pokusy, taktizovala a nakonec byla nejštastnější Řekyně Kiriakopoulouová, když se přenesla přes laťku ve výšce 477 centimetrů a znamenalo to pro ní triumf i v celkovém pořadí diamantové ligy. Druhá nakonec skončila Brazilka Murerová (472) a třetí příčku obsadila kubánská mistryně světa Silvaová(472).

Dobrou formu z Pekingu potvrdil v dálce mužů Brit Rutherford. Ovšem o jeho vítězství rozhodl až druhý nejdelší pokus, jelikož on i v pořadí druhý Američan Dendy skočili shodně 832 centimetrů. Na třetí příčku doskákal Australan Lapierre (827). Brit bral první místo také v celém seriálu.

Velmi vyrovnaný závod proběhl mezi čtvrtkaři. Cílem proběhl nerychleji Američan Merrit za 44.18. O pouhou jednu desetinu za ním skončil Grenaďan James (44.28), kterému to stačilo k vítězství v celkovém pořadí a třetí byl Jihoafričan Van Niekerk (44.35),

Do posledních metrů nebylo jasno o celkovém vítězi diamantové ligy na dvoustovce. Tím, že byl dnes nejrychlejší Edwards z Panamy (20.03), získal triumf právě on a vynahradil si tak zklamání ze světového šampionátu, kde zůstal pod stupni vítězů. Jako druhý doběhl zástupce jamajské školy Dwyer (20.20) a třetí místo obsadil Jihoafričan Jobodwana (20.24).

Na nejkratším sprintu žen opět dominovala jamajská mistryně světa Fraser-Pryceová, která i přes nepříznivé větrné podmínky prolétla trať za 10.93 a nenechala nikoho na pochybách, kdo bude královnou této disciplíny letošního ročníku diamantového podniku. Pod 11 vteřin se dostala i druhá v pořadí Nigerijka Okagbareová (10.98) a třetí dosprintovala Američanka Bowieová (11.06).

Svou formu z mistrovství světa potvrdil též Rus Šubenkov v závodě na 110 metrů překážek, když za sebou nechal všechny soupeře v čase 13.14. Druhý v cíli, Američan Oliver (13.30) se stal prozměnu vítězem celkového pořadí. Třetí místo bral v tomto překážkářském měření sil Kubánec Ortega (13.30).

Naopak závod ve stýplu mužů se stal kořistí závodníka, který v Pekingu chyběl. Keňan Koech potvrdil, že je běžcem pro velké mítinky a vyhrál, když zvládl třikilometrovou trať s překážkami za 8:10.24. Jako druhý doběhl do cíle jeho krajan Birech (8:15.64), který ovládl celkové pořadí a nadvládu Keňanů narušil Američan Jager na třetím místě (8:18.39).

Také ženský závod na 800 metrů se stal kořistí Keni. Postarala se o to Sumová, která tentokrát netáhla celý závod, ale měla nejrychlejší finiš. Na první místo jí stačil čas 1:59.14 a pojistila si vítězství v diamantové lize. Na druhém místě doběhla v Curychu Britka Sharpová (1:59.37) a na pomyslný bronzový stupínek vystoupila Němka Kohlmannová (1:59.68).

Srbka Španovičová se dokázala v soutěži dálkařek opět dostat přes sedm metrů a skokem dlouhým 702 centimetrů zvítězila na Weltklasse. Celkovou vítězkou dálkařských soubojů diamantové ligy se stala, dnes druhá v pořadí, Američanka Bartolettová (697). S větším odstupem si doskákala pro třetí místo Britka Proctorová (658).

Díky dnešnímu vítězství v závodu diskařů si zajistil diamantový primát Polák Urbanek. Ten poslal tentokrát své náčiní do vzdálenosti 65.78 a porazil v přímém souboji svého zkušenějšího krajana Malachowského (65.04) a dalšího ostříleného borce Kantera z Estonska (64.38).

Svou letošní suverenitu v koulařském sektoru potvrdila Němka Schwanitzová. Ta zvítězila výkonem 19.91 před Američankou Carterovou (19.12) a Maďarkou Mártonovou (18.42).

Ostatní disciplíny

Na půlce mužů se tentokrát diamantové body nerozdávaly. O napínavé okamžiky však nebyla nouze. V závěrečném finiši byl nejrychlejší Polák Kszczot za 1:45.55. Pro druhé místo si doběhl alžírský mílař Makhloufi (1:45.62) a třetí skončil Etiopan Aman (1:45.83).

Domácímu publiku udělal největší radost jejich hrdina s loňského evropského šampionátu Hussein, který opanoval závod na 400 metrů překážek, když dokázal využít nepřítomnosti Američanů a Keňanů a zvítězil v čase 49.16. To, že byl tento závod evropskou záležitostí potvrdili i druhý v pořadí Estonec Mägi (49.37) a Barr z Irska (49.79).

Celý program uzavřely štafety na 4 x 100 metrů žen. Nejlépe se vedlo Jamajčankám, které časem 41.60 překonaly nejen rekord mítinku, ale i rekord diamantové ligy. Druhé proběhly cílem Američanky (41.83) a třetí skončily zástupkyně Trinidadu a Tobaga (42.94).