Hejnová a Špotáková vládly v Paříži

sobota 4. července 2015
Seriál závodů Diamantové ligy se přesunul do města nad Seinou. Zdá se, že horké letní počasí atletům svědčilo. K vidění byl nespočet světových výkonů roku, ale také kontinentální a národní rekordy. Neztratili se ani čeští reprezentanti.

Hned úvodní disciplína hlavního programu znamenala čtyři diamantové body pro české barvy. Vysloužila si je Zuzana Hejnová. O to více potěšující je, že Zuzka výrazně ubrala ze svého letošního maxima a triumfovala v čase 53.76. „Konečně se mi to povedlo, mám velkou radost. Paříž je asi moje zaslíbené město. Věřím, že mám letos ještě na lepší čas. Tady byly podmínky skvělé a běh neměl chybu.“ radovala se mistryně světa z Moskvy. K výbornému národnímu rekordu se vytáhla Dánka Pedersenová, která se také časem 53.99 pokořila hranici 54 vteřin.

O druhé české vítězství se postarala v oštěpu žen Barbora Špotáková. I ona předvedla svůj nejlepší výkon sezony a hodem dlouhým 64.42 nenašla přemožitelku. Druhá v pořadí Mickleová z Austrálie hodila do vzdálenosti 63.80. Třetí skončila Viljoenová za výkon 63.15. „Konečně jsem to zase já! Atmosféra nejlepší za dlouhou dobu, diváci oštěpu fandili a to mě vždy motivuje. Potvrdila jsem si, že jdu správnou cestou, od Osla se cítím dobře a dnes, i když jsme se přehazovaly, se to potvrdilo. Užila jsem si to,“ zhodnotila Bára svůj závod.

Největším tahákem pro domácí fanoušky byl v tyči mužů Renaud Lavillenie. Ten však zvládl pouze svou základní výšku 571, což mu stačilo pouze na páté místo a francouzský fenomén byl poprvé v letošní sezoně poražen. Zvítězil Konstantinos Filippidis v novém řeckém rekordu 591. Druhý v pořadí Thiago Braz skočil 586. Český zástupce Jan Kudlička si připsal výkon 571, kterým obsadil sedmou příčku. "Jsem docela spokojený. Chytl jsem opravu na 41 a 71, jinak bych hned byl čtvrtý. Trošku únava po Pražské tyčce, takže to hodnotím pozitivně," poznamenal svěřenec Boleslava Patery.

Také v tyčkařské soutěži žen jsme měli zastoupení. Jiřina Ptáčníková zvládla svou základní výšku 438, ale výš se v tomto závodě nedostala a skončila na devátém místě. Stejně jako v mužské tyčce i zde zvítězila zastupkyně Řecka a též v národním rekordu své země a to výkonem 483, který zároveň znamenal nejlepší výkon roku. Druhá skončila Kubánka Silvaová (473) a třetí Murerová z Brazílie (463).

Na start čtvrtky mužů se postavil Pavel Maslák, který proběhl cílem na sedmém místě v čase 45.51. "Začal jsem pomalu a cítil jsem už únavu z třech soutěží," hodnotil na Facebooku Top Athletics s ohledem na starty v krátkém období šesti dnů. "Ale pocitově to nebylo nejhorší," dodal. V této disciplíně byl k vidění nejen národní, ale i kontinentální rekord. Postaral se o něj čtvrtkař z JAR Wayde van Niekerk. Hodnotu afrického rekordu posunul na 43.96. Jihoafričan si navíc připsal skalp Grenaďana Kiraniho Jamese (44.17). Třetí doběhl čerstvý vítěz "trials" David Verburg (44.81).

Posledním českým zástupcem byl v soutěži výškařů Jaroslav Bába, jenž skončil na sedmém místě výkonem 229. I výška měla trochu překvapivého vítěze. Byl jím Rus Daniil Tsyplakov, který překonal 232 na první pokus. Stejnou výšku překonal i druhý v pořadí Donald Thomas z Baham. Největší favorit závodu Katařan Bashim se přenesl přes (229) a zůstal pátý.

Velmi napínavá podívaná byla k vidění ve steeplu mužů. Zde až do poslední překážky vedl Američan Jager, který reálně utočil na hranici 8 minut a mohl se stát prvním neafrickým běžcem, kterému by se to povedlo. Žel při došlapu za poslední překážkou zakopl a upadl. V ten moment se před něj dostal favorizovaný Keňan Birech, který tak zvítězil v nejlepším čase sezony 7:58.83. Jager doběhl v těsném závěsu druhý v čase jen těsně nad 8 minut, 8:00.45 je i přes karambol severoamerický rekord.

Nejrychlejší závod sezony byl k vidění také na ženské půlce. Zvítězila Eunice Jepkoech Sumová v čase 1:56.99. Na druhém místě proběhla cílovou šachovnící Kubánka Almazaová v osobním rekordu 1:57.70. Pro národní rekord si o čtvrt vteřiny zpět dosprintovala Švýcarka Büchelová (1:57.95).

V nejkratším sprintu žen využila výborného startu Shelly Ann Fraser Pryceová a i u jejího času 10.74 zasvítilo WL. Velmi rychle cílovala také Nigerijka Okagbareová (10.80). Pod jedenáct vteřin se dostala i třetí v pořadí English Gardenerová (10.97).

Jen těsně zůstala nepokořena hranice 3:30 v závodě na 1500 metrů mužů. Ve vyrovnaném finiši se prosadil Silas Kiplagat (3:30.12) před Souleimanem a mladíčkem Kwemoiem.

Hned dva borci pokořili hranici 13 vteřin nad vysokými ploty. Možná trošku překvapivým vítězem se stal Orlando Ortega z Kuby v nejlepším čase sezony 12.94. Druhý v cíli David Oliver zaznamenal 12.98. Pro jeden diamantový bod si doběhl v národním rekordu 13.06 Rus Šubenkov.

V závodě na 5000 metrů žen byl ohlášen útok na světový rekord. Na tento čas útočily hned dvě rychlé Etiopanky. První do cíle nakonec doběhla Genzebe Dibabaová a přesto, že světový rekord zůstal nepokořen, čas 14:15.41 je jedním z nejrychlejších v historii. Až do posledního kola Dibabaové dělala tempo krajanka Almaz Ayanová, která skončila druhá (14:21.97).

Poslední běžeckou disciplínou sobotního programu byla stovka mužů. Nejrychlejší byl Asafa Powell v čase 9.81. O vyrovnání evropského rekordu se postaral Jimmy Vicaut časem 9.86. Pod deset vteřin se dostal ještě Michael Rodgers (9.99)

Svojí neporazitelnost potvrdila v trojskoku žen Caterine Ibargüenová, která předvedla velice vyrovnanou a kvalitní sérii. Nejdále se dostala na 14.87. Druhá Konevova zaznamenala 14.72 a pro jeden diamantový bod si dolétla Knyazheva-Minenková z Izraele (14.56).

V kouli žen opět zvítězila Němka Schwanitzová, která jediná přehodila hranici dvaceti metrů. Její nejdelší vrh byl do vzdálenosti 20.31. Na pomyslné stupně vítězů jí doprovodila Číňanka Gongová (19.75) a Američanka Carterová (19.37). Novozélandská hvězda Valerie Adamsová při svém návratu skončila pátá za 18.79 a skončila tím její předlouhá šňůra bez porážky.

Vyrovnané klání v diskařském kruhu dopadlo nejlépe pro Piotra Malachowskeho (65.57). Těsně za Polákem se seřadili Zoltán Kovágo (65.23) a Gerd Kanter (64.11).

V soutěži dálkařů zvítězil Američan Hartfield skokem dlouhým 819. Druhé místo si vyskákal Kafétien Gomis (813). Třetí příčku těsně uhájil Fabrice Lapierre (807).