Hejnová je mistryní světa

středa 26. srpna 2015
Zuzana Hejnová dokázala obhájit titul mistryně světa v čase 53.50. Naopak zlato neobhájí Vítězslav Veselý, který skončil v oštěpu na osmém místě ve výkonu 83.18.

Zuzana Hejnová to dokázala. Po dvou letech získala opět zlatou medaili na mistrovství světa v běhu na 400 metrů překážek. Po rozběhu i semifinále potvrdila svou suverenitu i ve finále a zvítězila v nejlepším světovém čase sezóny 53.50. "Jsem šťastná, že jsem to dokázala. Minulý rok byl hrozný, ale mám kolem sebe skvělé lidi, kterým chci poděkovat. Průběh závodu jsem příliš nevnímala, ale ke konci jsem věděla, že to nepustím. Neběžela jsem jen pro sebe, ale pro všechny fanoušky," zářila radostí mistryně světa. Pro stříbro si doběhla Američanka Littleová za 53.94 a na bronzový stupínek vystoupí její reprezentační kolegyně Tateová (54.02).

Její úspěch bohužel nedokázal napodobit oštěpař Vítězslav Veselý, který si odveze z Pekingu osmé místo, když poslal svůj oštěp nejdále na 83.13. "Těžko to komentovat. Byl jsem připravený dobře. Jak jsem to rozběhl rychleji, tak to prostě nešlo. Z pomalejšího rozběhu to šlo lépe, jak to bylo trochu rychlejší, tak jsem se těžko orientoval. Osmé místo odpovídá tomu, co jsem hodil," řekl svěřenec Jana Železného. Mistrem světa se stal Keňan Julius Yego, který zvítězil třetím nejdelším hodem historie 92.72. Triumf afrického kontinentu nad zbytkem světa potvrdil stříbrnou medailí Egypťan Abdelrahman, který hned ve druhém pokusu hodil 88.99. Bronz bral za výkon 87.64 zkušený Fin Pitkämäki.

Vrcholem večerního programu bylo finále na 400 metrů mužů. Na stupně vítězů bylo potřeba běžet pod 44 vteřin. Zlatou medaili získal pro Jihoafrickou republiku třiadvacetiletý Wayde Van Niekerk, který ovládl závod ve famózním čase 43.48. Pro osobní rekord 43.65 si doběhl i druhý v pořadí zkušený Američan Merrit, jenž dokázal ideálně načasovat formu právě na vrchol sezóny. Bronz patří Jamesovi z Grenady v jeho nejlepším výkonu sezony 43.78.

Strhující finiš byl k vidění ve finále ženského steeplu. Nejštastnější nakonec byla Keňanka Hyvin Kiyeng Jepkemoiová, která finišovala v čase 9:19.11. Stříbro uhájila o jedinou setinu Ghribiová z Tuniska (9:19.24) před Němkou Krauseovou, která vybojovala nečekaný bronz v osobním rekordu 9:19.25.

Velmi napínavý souboj předvedly tyčkařky. Pořadí na prvních trěch místech se neustále přelévalo. Mistrovský titul pro sebe utrhla Kubánka Yarisley Silvaová, která jako jediná překonala laťku ve výšce 490 centimerů na třetí pokus, čímž se dostala před do té doby vedoucí Brazilku Murerovou. Ta nakonec brala stříbro ve vyrovnaném jihoamerickém rekordu 485 a bronz putuje do Řecka zásluhou Kyriakopoúlouové za 480.

V semifinále dvoustovky mužů byl nejrychlejší Američan Gatlin v čase 19.87. Bez problémů postoupil mezi osmičku nejlepších i Jamajčan Bolt, který zvládl závod za 19.95. Pouze tito dva borci se dostali pod 20 vteřin a můžeme se tak těšit na další strhující souboj ve finále.

Do rozběhů na 200 metrů nezásáhlo hned několik favoritek. Američanka Felixová zvolila pouze čtvrtku, stejně jako Millerová z Baham. Chyběla i obhájkyně titulu Jamajčanka Fraser-Pryceová a neprezentovala se ani Nigerijka Okagbare. Nejrychlejší byla Britka Asher-Smithová v osobním rekordu 22.22. Postoupily všechny favoritky.