Hejnová je v nominaci na světového atleta roku
Naše mistryně světa z Pekingu byla nominována za překážkové disciplíny společně s ruským světovým šampionem na 110 metrů překážek Sergejem Šubenkovem. Hejnová se dokázala v letošním roce vrátit po nepříjemném zranění. Po vlažném začátku se postupně zlepšovala směrem k vrcholu sezóny. Postupně začala sbírat body v Diamantové lize a od závodu v Paříži začala v nejprestižnějším atletickém seriálu dominovat a ovládla i jeho celkové pořadí. Na mistrovství světa v Pekingu si pak počínala suverénně a doběhla si pro svůj druhý titul mistryně světa. Ve finálovém závodě navíc zaběhla i nejlepší světový čas sezóny 53.50.
Druhý nominovaný překážkář Sergej Šubenkov dokázal na MS v Pekingu porazit všechny americké, karibské a francouzské soupeře a vybojoval zlatou medaili. Navíc vylepšil svůj vlastní národní rekord na 12.98.
Kandidáti byli odhaleni i v jiných disciplínách. Za sprinty je to očekávaná dvojice Dafne Schippersová a Usain Bolt. Schippersová se stala evropskou halovou mistryní na ME v Praze. V létě dokázala vyhrát finále dvoustovky v Pekingu, a to v novém rekordu šampionátu 21.63. K tomu přidala ještě stříbro na stovce, kde vylepšila hodnotu nizozemského národního rekordu na 10.81. To jamajský blesk opět dokázal, že umí vyladit formu na ten správný čas. Z Pekingu si odvezl tři zlaté medaile, když dvakrát v přímém souboji porazil sprinterského suveréna posledních dvou let Justina Gatlina. Stovku vyhrál v čase 9.79, dvoustovku zvládnul vítězně za 19.55, což je nejrychlejší světový čas sezóny. Na závěr MS přidal ještě zlato ze štafety na 4 x 100 metrů.
Za střední a dlouhé tratě na dráze byli vybráni Genzebe Dibabaová a Mo Farah. Etiopská běžkyně nejdříve překonala světový rekord v hale na 5000 metrů, který má nyní hodnotu 14:18.86. Pod otevřeným nebem pak dokázala zaběhnout letitý světový rekord na patnáctistovce, když na mítinku DL v Monaku proběhla cílem v čase 3:50.07. Na světovém šampionátu pak získala zlato v závodě na 1500 metrů a bronz na pětce. To britský běžecký fenomén Mo Farah dokázal v Pekingu obhájit zlato v závodech na 5000 i 10000 metrů. Dařilo se mu i na silnici, když zaběhl nový evropský rekord v půlmaratonu 59:32. Patří mu také nejrychlejší světový čas letošního roku na trojce (7:34.66).
V silničních bězích padla volba na Mare Dibabaovou a Eliuda Kipchogeho. Dibabaová odstartovala svou sezónu vítězstvím v Xiamenu v čase 2:19:52, což byl až do berlínského maratonu nerychlejší čas roku. Na bostonském maratonu doběhla druhá a na MS v Pekingu se mohla radovat z titulu mistryně světa. Kipchoge dokázal vyhrát maratony v Londýně a Berlíně. Navíc jeho berlínský čas 2:04:00 vévodí letošním světovým tabulkám.