Hejnová opět ve světovém finále

středa 2. října 2019
V průběhu šestého soutěžního dne na mistrovství světa v Dauhá hájily české barvy čtyři naše reprezentantky. Zuzana Hejnová nebude chybět ve finále na 400 metrů překážek. Kristiina Mäki postoupila do semifinále. Eliška Staňková si odváží sedmnácté místo a na stejné pozici je v průběžném pořadí sedmiboje Kateřina Cachová.

Sedmibojařky zahájily svou dvoudenní pouť na stovce s překážkami. To je tradičně silná disciplína naší Kateřiny Cachové, která vyhrála hned úvodní běh v sezónním maximu 13.47. Dařilo se dvěma hlavním favoritkám. Britka Katarina Johnson-Thompsonová si zaběhla nový osobní rekord 13.09. Obhájkyně titulu Nafissatou Thiamová z Belgie zaznamenala svou letošní nejrychlejší stovku překážek za 13.36. Vůbec nejrychlejší ženou úvodní disciplíny byla Američanka Kendell Williamsová, která proběhla cílem v obrovském osobním rekordu a také vícebojařském historickém maximu šampionátu na této trati 12.58. Bohužel hned na překážkách skončila cesta mistrovstvím pro rakouskou spolufavoritku Ivonu Dadičovou, kterou zastavilo svalové zranění a do cíle se ani nedostala. Marthe Koalová z Burkiny Faso zaběhla časem 13.05 národní rekord své země.

Sedmibojařské historické maximum neodolalo ani ve výšce a překonaly ho hned dvě závodnice. Parádní duel svedly Nafissatou Thiamová a Katarina Johnson-Thompsonová. Obě se úspěšně přenesly přes laťku o hodnotě 195 centimetrů. To se ještě žádné vícebojařce na mistrovství světa pod otevřeným nebem nepodařilo. Kateřina Cachová zvládla nejlépe 174 centimetrů. Nadějné pokusy na následné výšce již skončily nezdarem. V koulařském sektoru hodila svěřenkyně trenérky Blažkové nejdále v druhé sérii, kdy si posunula sezónní výkon na 12.58. Jedinou patnáctimetrovou koulařkou mezi vícebojařkami byla Thiamová, která brala body za 15.22. Spokojena mohla být i Johnson-Thompsonová, která si výrazně vylepšila osobní rekord na 13.86.

Poslední disciplínou prvního dne byla dvoustovka. Cachová proběhla zatáčku s rovinkou za 24.95. Pověst skvělé sprinterky potvrdila Katarina Johnson-Thompsonová, když byla suverénně nejrychlejší ze všech v čase 23.08, což ji také vyneslo do čela průběžného pořadí po čtyřech disciplínách. Do druhého dne nastoupí jako leader se mezisoučtem 4138 bodů. Druhá Nafissatou Thiamová posbírala 4042 bodů. Třetí pozici zatím okupuje Američanka Kendell Williamsová za 3855 bodů. Kateřina Cachová přenocuje na dělené sedmnácté pozici, když posbírala 3549 bodů.

Zuzana Hejnová opět nebude chybět ve finále mistrovství světa na trati 400 metrů překážek. V druhém semifinálovém běhu to ovšem neměla vůbec jednoduché. Oproti svým soupeřkám rozběhla závod vlažněji, ale vše dohnala silnou zatáčkou. Do posledních metrů pak sváděla těsný souboj s Američankou Ashley Spencerovou o druhé přímo postupové místo. Ve prospěch naší reprezentantky nakonec hovořila jediná setina, když se na světelné tabuli ukázalo 54.41, zatímco Spencerová běžela 54.42. Obě předčila vítězná Jamajčanka Rushell Claytonová za 54.17. Další dvě semifinále s přehledem opanovaly Američanky Dalilah Muhammadová (53.91) a Sydney McLaughlinová (53.81).

Skvělé zprávy přišly z rozběhů na 1500 metrů. Kristiina Mäki se postavila na startovní čáru hned toho prvního a jak se ukázalo, také nejrychlejšího, což naší reprezentantce v konečném zúčtování pomohlo. Po většinu závodu se držela v balíku a do závěrečné rovinky vbíhala s nejlepšími. Nakonec z toho bylo osmé místo v novém osobním rekordu 4:06.61, a to stačilo na postup do semifinále časem. Své kariérní maximum si vylepšila o jednu desetinu. Nejrychlejší byla vítězka prvního běhu a hlavní favoritka Sifan Hassanová z Nizozemska za 4:03.88. Úspěšně tak nakročila k zisku běžeckého double.

Do druhé kvalifikační skupiny diskařek nastoupila Eliška Staňková a zapsala vyrovnanou sérii. V prvním pokusu dopadl její disk na 58.64, což bylo jen těsně za Eliščiným sezónním maximem. V druhé sérii hodila 57.41. V závěrečné pokusu se pak přeci jen svého letošního nejdelšího hodu dočkala, když u jejího jména svítilo na výsledkové tabuli 58.98. Na postup mezi dvanáctku nejlepších to bohužel nestačilo. Staňková obsadí celkové sedmnácté místo.

Ve finále dvoustovky žen byla jasnou favoritkou Britka Dina Asher-Smithová a papírové předpoklady potvrdila, když jasně dominovala v novém britském národním rekordu 21.88 a ke zlatu z poloviční trati přidala kov nejcennější. Mohla se tak radovat ze svého prvního titulu mistryně světa. Nejlepší z tria Američanek byla stříbrná Brittany Brownová v novém osobáku 22.22. Bronz putuje do Švýcarska zásluhou Mujingy Kambundjiové (22.51).

Polák Pawel Fajdek se v Dauhá stal počtvrté v kariéře mistrem světa v hodu kladivem a titul získal naprosto zaslouženě, jelikož by jej bral každým ze čtyř svých měřených pokusů. Ten nejdelší měřil 80.50. Jediný centimetr pak dělil stříbrného Francouze Quentina Bigota (78.19) a bronzového Maďara Bence Halásze (78.19). Pozici leadera letošních světových tabulek nepotvrdil Wojciech Nowicki a skončil mimo stupně vítězů na nepopulárním čtvrtém místě za 77.69. Po protestu polské výpravy proti nejdelšímu hodu Halásze (jury uznala, že rozhodčí přehlédli přešlap) mu však byl udělen dodatečný bronz.

Američan Grant Holloway je objevem letošní sezóny a životní rok završil zlatou medailí ze světovém šampionátu. Ve finálovém závodě byl vedení už od startu a až do cíle před sebe nikoho nepustil. Jeho vítězný čas měl hodnotu 13.10. Rus Sergej Šubenkov bral stejně jako před dvěma lety v Londýně stříbro za 13.15 a bronz si na krk pověsil Francouz Pascal Martinot-Lagarde (13.18). Obhájce titulu Omar McLeod měl kolizi na poslední překážce a skončil poslední. Na jeho pád doplatil také pátý Španěl Orlando Ortega, jenž po nepovedeném startu doháněl své soupeře, ale jeho stíhací jízdu výrazně zbrzdil právě McLeodův pád. Také Ortegovi byl - po protestu a uznání od jury - přiznán bronz. Naopak protiprotest čínského týmu, jejichž závodník tím ve výsledkové listině klesl na páté místo, byl zamítnut.

Už úvodní disciplína desetiboje naznačila, že se můžeme těšit na skvělé výkony. Nejrychlejší byli Kanaďané Damian Warner (10.35) a Pierce Lepage (10.36). Novým osobním rekordem 10.50 zahájil soutěž světový rekordman Kevin Mayer z Francie. Následně se desetibojaři přesunuli do dálkařského sektoru a i zde hráli prim Kanaďané. Nejdelší pokus předvedl Pierce Lepage (779) před Damianem Warnerem (767). Mayer se tentokrát vyvaroval tří křížků a skočil si sezónní výkon 756 centimetrů. Francouzský favorit se zaskvěl v koulařském kruhu, kde poslal své náčiní nejdále ze všech na 16.82. Výkonem 16.24 o sobě dal vědět také Grenaďan Lindon Victor. Velký bodový příděl za výšku si odnesl Estonec Maicel Uibo, jenž se úspěšně přenesl přes 217 centimetrů. Na čtvrtce si připsal další dílčí prvenství Kanaďan Lepage (47.25).

V poločase desetiboje jsou na čele Kanaďané. Vede Damian Warner (4513 b) před reprezentačním parťákem Peircem Lepagem (4486 b). Až třetí je po pěti disciplínách světový rekordman Kevin Mayer z Francie (4483 b).

K velkému překvapení došlo v semifinále hladké čtvrtky mužů. Leader světových tabulek Američan Michael Norman nepoběží světové finále. Ve svém semifinálovém běhu skončil až na posledním místě v čase 45.94. Ostatní favorité v boji o medaile nebudou chybět. Nejrychlejší byli Steven Gardiner z Baham (44.13). Kirani James z Grenady (44.23) a čest americké čtvrtkařské školy bude zachraňovat Fred Kerley (44.25).