Hejnová první, Rosolová druhá, Frydrych třetí. Češi zářili na Diamantové lize
Pátý díl diamantového seriálu v norském hlavním městě poznamenalo relativně chladné počasí spojené v druhé polovině mítinku s vytrvalým deštěm. Čeští závodníci se s podmínkami vyrovnali velmi dobře a zanechali v na stadionu Bislett opravdu výraznou stopu.
Na vynikající výkon ze sobotního Eugene navázala čtvrtkařka Zuzana Hejnová, která v tentokrát o něco slabší konkurenci nedala svým soupeřkám šanci a zvítězila ve velmi kvalitním čase 54.38. V cíli však úplně spokojená nebyla. „Pokazila jsem totiž poslední překážku, a tím jsem se úplně zastavila. Mohl to být dobrý čas, ale na tu chybu ani tohle nebylo špatné,“ vzkazovala z norské metropole svěřenkyně Martiny Blažkové. „Jsem hrozně ráda za vítězství a dobrý čas si snad nechám pro domácí publikum," dodala s odkazem na pondělní Memoriál Josefa Odložila na pražské Julisce.
Hejnová dnes porazila i mistryni Evropy Natalii Anťuchovou, která doběhla s více než vteřinovou ztrátou na českou rekordmanku na třetím místě. Druhou příčku obsadila další přemožitelka Hejnové z Barcelony Perri Shakes-Draytonová (54.77).
Vydařený večer prožila i kolegyně Hejnové ze skupiny Rychlý holky Denisa Rosolová. Halová mistryně Evropy nestačila na čtvrtce jen na Amantle Montshoovou z Botswany (50.10) a po výkonu 51.04 obsadila druhou příčku. Až po ní dorazily do cíle třeba Jamajčanka Novlene Williamsová či silné Rusky Zadorinová, Krivošapková a Firovová. "Dneska jsem nebyla vůbec nervózní, běželo se mi dobře, i když na první dvoustovce foukal protivítr,“ hodnotila Rosolová pro webové stránky www.topathletics.org. „S umístěním jsem navýsost spokojená, porazila jsem významné soupeřky. I čas je dobrý. Trenérka bude spokojená,“ doplnila další ze svěřenkyň Blažkové.
Petr Frydrych se v oštěpařské soutěži dlouho nemohl tak úplně najít a pohyboval se na chvostu osmičlenného startovního pole. Změnila to pátá série, v níž za hustého deště poslal své náčiní devět centimetrů za 81metrovou hranici, což ve výsledku stačilo na třetí příčku za Jihoafričanem Robertem Oosthuizenem (82.07) a vítězným Matthiasem de Zordem z Německa (83.94). „Bod v Diamantove lize a 81 m v takových podmínkách - musím být spokojený. Cítil jsem se dobře, moc jsem chtěl uspět," vzkázal Frydrych, který si spolu se svými přemožiteli a Lotyšem Vasilevskisem připsal skalp věhlasného Fina Tera Pitkämäkiho, jenž se svým dnešním maximem 80.22 skončil až pátý. V průběžném hodnocení seriálu sice stále vede, ale již se na něj bodově dotáhl Frydrych.
Jen těsně za bodovanými příčkami skončil v Oslo výškař Jaroslav Bába, jehož dnešním stropem bylo překonání 224 cm. Další postupnou výšku 228 cm překonala jen trojice borců a v rozeskakování o prvenství uspěl Kypřan Kyriakos Ioannou. Druhý skončil Rus Andrej Silnov, třetí Němec Raul Spank. Nevedlo se dalším favoritům z Ruska – Ivan Uchov neskočil základní výšku, Jaroslav Rybakov s Alexandrem Šustovem se ve výsledcích krčí hned nad ním.
Posledním českým zástupcem na mítinku byl Jakub Holuša, který startoval v běhu na 1500 metrů. Po výkonu 3:40.92 obsadil devátou příčku, když vyhrál Nichola Kemboi. Keňan dosáhl času 3:37.25.
Bolt a ti druzí
Hlavní hvězda nejen tohoto mítinku, ale současné atletiky jako celku, Jamajčan Usain Bolt tentokrát navzdory nepřízni počasí nepřipustil podobné rozpaky jako po svých premiérových startech v sezoně v Římě a Ostravě. Na dvoustovce nedal nikomu šanci a po výkonu 19.86 (+0.7) se usadil v čele světových tabulek tohoto roku. Nejbližším soupeřem, dá-li se to tak říci, mu byl s časem 20.43 domácí sprinter Saidy Ndure.
Další výkony roku přidali ve stýplu Paul Koech (8:01.83) a na osmistovce Halima Hachlafová (1:58.27), která si poradila se silným polem konkurentek, v němž nechyběla mistryně světa Caster Semenyaová. Jihoafričanka nakonec doběhla až třetí, když se před ní vmáčkla ještě Maria Savinovová.