Hejnová sedmá, Kudlička do finále, skončili Svoboda, Holuša a Janáček
Běžkyně na 400 m př. Zuzana Hejnová zakončila své úspěšné tažení olympijskou soutěží sedmým místem ve finále, když finišovala pouhou setinu za šestou Jekatěrinou Bikertovou z Ruska. Za svým národním rekordem zaostala časem 54.97 také o jedinou setinu. Zvítězila Jamajčanka Melaine Walkerová v novém olympijském rekordu 52.64, druhá o vteřinu a šest setin za ní Američanka Sheena Tostaová, bronzová Britka Tasha Danversová zaostala dalších 14 setin.
Bývalá juniorská mistryně Evropy a dorostenecká světová šampionka Hejnová byla s odstupem nejmladší finalistkou a do závodu šla s nejslabším osobním rekordem. Dosavadním maximem svěřenkyně Martiny Blažkové bylo loňské semifinále mistrovství světa.
Dnes ji o ještě lepší výsledek připravily zbytečné kroky před devátou a desátou překážkou. "Zastavila jsem se tam a pak se to těžko dohání," řekla. Podle svých slov sice nervózní před startem nebyla, ale projevilo se, že nemá tolik zkušeností z velkých akcí. "Musím to naběhat. Podobně těžkých závodů jsem moc neabsolvovala," uvedla Hejnová, která otřásla vlastním národním rekordem. Před finálovým během věřila, že se jí to podaří. "Myslela jsem na čas kolem 54.50. Měla jsem na to," řekla. Dnes získané zkušenosti by ráda prodala za dva roky na kontinentálním šampionátu. "Chtěla bych být ve finále a popřípadě zaútočit na medaili," prohlásila.
Zuzana Hejnová finišuje pro sedmé místo na světě, foto: E.Erben
Překážkář Petr Svoboda nastupoval v tom těžším z obou semifinále, konkurenci mu dělal např. světový rekordman Dayron Robles z Kuby, Američan Davidu Paynovi či Francouz Ladji Doucouré. Všichni tři také nakonec postoupili. Petr Svoboda měl při opakovaném startu horší reakci (0.183), pak to zdatně doháněl, nicméně kolize se čtvrtou překážkou jej rozhodila z rytmu a přes veškerou snahu doběhl na sedmém místě v na setinu stejném čase 13.60 jako šestý Konstadínos Douvalídis z Řecka. Poslední postupující, Richard Phillips z Jamajky, měl čas 13.43, což by za normálních okolností bylo v silách českého reprezentanta, který v celkovém pořadí skončí 14.
Svoboda po prvním pokaženém startu napodruhé "zaspal". "Tak jsem se snažil to dohnat rychlostí a utekla mi technika. Víc se k tomu asi říct nedá," prohlásil. Po druhé překážce prý chytil rytmus, ale zhruba v polovině závodu se mu snad podlomila noha. Sám neví. "Byl jsem blízko k překážce, ale nevim," prohlásil. "Zkazilo se to a neběželo to dál," vyprávěl.
Mrzelo ho, že nepostoupil do finále, protože cítil, že bylo v jeho silách. "Víc smutnější asi už nemůžu být," hlesl Svoboda. "Jsem naštvaný sám na sebe, protože na postup stačil takový čas a já zaběhnu v uvozovkách trapných 13,60. Je mi to líto vůči rodině i kamarádům, co mi drží palce," řekl. Doplnil, že po třetím běhu ve třech dnech se navíc cítil unavený. "Ale všichni běželi třetí závod. Prostě se to nepovedlo," dodal.
Petr Svoboda po doběhu, finále mu uniklo; foto: E.Erben
Z dvojice českých tyčkařů se podařilo postoupit z kvalifikace do olympijského finále Janu Kudličkovi. Dvacetiletému talentu stačilo napodruhé přeskočit 565 centimetrů a hned při svém premiérovém startu na hrách bude bojovat s nejlepšími.
Naopak Štěpánu Janáčkovi stejně jako v Aténách účast ve finále unikla. Jednatřicetiletý tyčkař zdolal 530 centimetrů a skončil v poli poražených.
V pátečním finále bude všech 13 skokanů, kteří zdolali 565 cm. Není mezi nimi překvapivě nejlepší tyčkař sezony Brad Walker, který má letos sice skončeno 604 cm, v kvalifikaci se ale mistr světa nevypořádal se svojí základní výškou 565. Nepostoupil ani populární Němec Tim Lobinger či izraelský mistr Evropy Alexander Averbuch.
Půlkař Jakub Holuša nastoupil do šestého z osmi rozběhů. V průběhu závodu byl aktivní, na šestistovce se zařadil na třetí místo a doufal ve svůj skvělý finiš. V něm se však mezi přímo postupující dvojici nedostal a jeho čas 1:48.19 mu cestu do semifinále také neotevřel. Nakonec skončil na děleném 41. místě ze 62 závodníků.
S časem se do semifinále dostalo osm běžců a za tím nejpomalejším zaostal juniorský mistr Evropy v běhu na 3000 metrů překážek zhruba o půldruhé sekundy. Od druhého místa v jeho běhu však Holušu dělilo jen 26 setin. "Dalo se běžet líp," řekl Holuša. Závod si prodloužil obíháním soupeřů v druhé dráze. "Chybí mi zkušenosti, neběhám to dlouho," dodal.
Dál nejde ani slovenská naděje Jozef Repčík či Polák Pawel Czapiewski. Nejlepší čas v prvním kole 1:44.90 měl Keňan Wilfred Bungei.
Výsledky naleznete zde.