Hejnová stále neporažena, v Oslo triumfoval i Veselý

čtvrtek 13. června 2013
České hvězdy se znovu prosadily v nabité konkurenci. Zuzana Hejnová vyhrála i pátý závod sezony, průběžnému pořadí Diamantové ligy vládne také Vítězslav Veselý.

Kde letos Zuzana Hejnová startovala, tam slavila vítězství. Nezastavilo ji počasí, které bylo jen málokdy příznivé, ani soupeřky, jež byly ve všech případech velmi kvalitní. Tak jako ve čtvrtek v Oslo, kde se proti ní v závodě Diamantové ligy postavily třeba Američanka Demusová, Britka Shakes-Draytonová či Rumunka Morosanuová.  Bronzová medailistka z loňské olympiády v Londýně jim všem ukázala záda.  Navzdory únavě, kterou cítila z pondělního Memoriálu Josefa Odložila, a také navzdory chladnému a větrnému počasí, jež v Oslo panovalo, si 26letá svěřenkyně Dalibora Kupky vylepšila své letošní maximum na 53.60, čímž jen o 31 setin zaostala za svým národním maximem z roku 2011. O 43 setin za ní přibyla do cíle na druhém místě Draytonová, třetí doběhla v čase 54.33 Američanka Muhammadová.  Její krajanka Demusová, mistryně světa z Tegu, dokončila závod až jako pátá, když ji předstihla ještě Morosanuová.

„Jsem hrozně ráda, že jsem opět vyhrála a udržela sérii vítězství,“ vzkázala Hejnová po doběhu. „Byl to letos určitě nejnáročnější závod, byla znát únava z Odložila, takže to bylo trochu upracované. V těchto podmínkách je letošňák skvělý a jsem nadmíru spokojena,“  dodala druhá žena aktuálních světových tabulek, jež s 12 body suverénně vede průběžného hodnocení Diamantové ligy.

Přemožitele nenašel na stadionu Bislett ani oštěpař Vítězslav Veselý, který se tak přiblížil obhajobě celkového prvenství v seriálu. Po třech závodech ze sedmi má na kontě deset bodů, o dva více než jeho největší rival v dosavadním průběhu soutěže, Fin Pitkämäki. Právě on byl také dnes Veselého nejtužším soupeřem.  Jenže ani mistr světa z roku 2007 a vládce aktuálních světových tabulek nedokázal plnohodnotně reagovat na výkon Veselého ve druhé sérii, v níž svěřenec Jana Železného poslal své náčiní do vzdálenosti  85.96 m. Pitkämäkiho nejdelší hod byl o více než metr kratší. Třetí příčku obsadil možná trochu překvapivě Němec Thomas Röhler, jenž v páté sérii předvedl 82.83 m. Domácí star a jeden z nejlepších oštěpařů poslední doby, Andreas Thorkildsen, byl s 80.99 šestý, olympijský vítěz Walcott z Trinidadu uzavíral pole na desáté příčce.

"V rozcvičce to bylo dobré, ale v soutěži jsem bojoval s rozběhem. Cítil jsem i achilovku, zejména v posledním hodu. Škoda počasí a protivětru, výsledky mohly být lepší. Nedalo se to dobře trefit,“ vzkázal Veselý z Oslo. „Všichni mi tu připomínají trenérovy rekordy, já je studuji, ale zatím neúspěšně," dodal úřadující mistr Evropy.

Třetí českou zástupkyní na mítinku byla další šampionka z loňských Helsinek, tyčkařka Jiřina Svobodová. Na rozdíl od jiných příležitostí se jí však tentokrát příliš nevedlo. Jediný úspěch v soutěžila zaznamenala svěřenkyně Františka Ptáčníka a Zdeňka Lubenského na 430 cm, laťku o dva decimetry výše už překonat nedokázala. V závodě obsadila šestou příčku, když vyhrála Němka Spiegelburgová, která v rozeskakování o prvenství s Řekyní Kyriakopulovou překonala 465 cm.  Třetí byla se 450 cm Polka Rogowská, jež na pokusy předčila Švédku Bengtssonovou. Svobodovou přeskočila v pořadí ještě Němka Ryzihová se 440 cm. Jedna z favoritek závodu, Brazilka Murerová, nezaložila na 450 cm.

Vyslankyní české atletiky na Diamantové lize byla i půlkařka Lenka Masná, která se tu chtěla pokusit o splnění nominačního kritéria pro světový šampionát. Svižné tempo první čtvrtky však svěřenkyni Jiřího Sequenta semlelo, závod dokončila jako devátá v čase 2:04.33. Díky famóznímu závěru vyhrála výkonem 1:59.39 Ruska Poistogovová, pod dvě minuty se dostala ještě Ukrajinka Lupuová, která byla o dvě desetiny pomalejší.

Jako vrchol mítinku byla zvolena dvoustovka s Usainem Boltem a je třeba uznat, že na rozdíl od posledního mítinku Diamantové ligy v Římě tentokrát největší hvězda současnosti dostála svému věhlasu. Svojí nejmilovanější tratí prosvištěl bleskonohý Jamajčan v čase 19.79, čímž se o 21 setin vyšvihl do čela letošních tabulek. Další výkon roku přidala s obdobnou suverenitou Etiopanka  Meseret Defarová, když v závěrečném okruhu pětky utekla všem a cíl proťala v čase 14:26.90.