Hejnová stále neporažena, v Oslo triumfoval i Veselý
Kde letos Zuzana Hejnová startovala, tam slavila vítězství. Nezastavilo ji počasí, které bylo jen málokdy příznivé, ani soupeřky, jež byly ve všech případech velmi kvalitní. Tak jako ve čtvrtek v Oslo, kde se proti ní v závodě Diamantové ligy postavily třeba Američanka Demusová, Britka Shakes-Draytonová či Rumunka Morosanuová. Bronzová medailistka z loňské olympiády v Londýně jim všem ukázala záda. Navzdory únavě, kterou cítila z pondělního Memoriálu Josefa Odložila, a také navzdory chladnému a větrnému počasí, jež v Oslo panovalo, si 26letá svěřenkyně Dalibora Kupky vylepšila své letošní maximum na 53.60, čímž jen o 31 setin zaostala za svým národním maximem z roku 2011. O 43 setin za ní přibyla do cíle na druhém místě Draytonová, třetí doběhla v čase 54.33 Američanka Muhammadová. Její krajanka Demusová, mistryně světa z Tegu, dokončila závod až jako pátá, když ji předstihla ještě Morosanuová.
„Jsem hrozně ráda, že jsem opět vyhrála a udržela sérii vítězství,“ vzkázala Hejnová po doběhu. „Byl to letos určitě nejnáročnější závod, byla znát únava z Odložila, takže to bylo trochu upracované. V těchto podmínkách je letošňák skvělý a jsem nadmíru spokojena,“ dodala druhá žena aktuálních světových tabulek, jež s 12 body suverénně vede průběžného hodnocení Diamantové ligy.
Přemožitele nenašel na stadionu Bislett ani oštěpař Vítězslav Veselý, který se tak přiblížil obhajobě celkového prvenství v seriálu. Po třech závodech ze sedmi má na kontě deset bodů, o dva více než jeho největší rival v dosavadním průběhu soutěže, Fin Pitkämäki. Právě on byl také dnes Veselého nejtužším soupeřem. Jenže ani mistr světa z roku 2007 a vládce aktuálních světových tabulek nedokázal plnohodnotně reagovat na výkon Veselého ve druhé sérii, v níž svěřenec Jana Železného poslal své náčiní do vzdálenosti 85.96 m. Pitkämäkiho nejdelší hod byl o více než metr kratší. Třetí příčku obsadil možná trochu překvapivě Němec Thomas Röhler, jenž v páté sérii předvedl 82.83 m. Domácí star a jeden z nejlepších oštěpařů poslední doby, Andreas Thorkildsen, byl s 80.99 šestý, olympijský vítěz Walcott z Trinidadu uzavíral pole na desáté příčce.
"V rozcvičce to bylo dobré, ale v soutěži jsem bojoval s rozběhem. Cítil jsem i achilovku, zejména v posledním hodu. Škoda počasí a protivětru, výsledky mohly být lepší. Nedalo se to dobře trefit,“ vzkázal Veselý z Oslo. „Všichni mi tu připomínají trenérovy rekordy, já je studuji, ale zatím neúspěšně," dodal úřadující mistr Evropy.
Třetí českou zástupkyní na mítinku byla další šampionka z loňských Helsinek, tyčkařka Jiřina Svobodová. Na rozdíl od jiných příležitostí se jí však tentokrát příliš nevedlo. Jediný úspěch v soutěžila zaznamenala svěřenkyně Františka Ptáčníka a Zdeňka Lubenského na 430 cm, laťku o dva decimetry výše už překonat nedokázala. V závodě obsadila šestou příčku, když vyhrála Němka Spiegelburgová, která v rozeskakování o prvenství s Řekyní Kyriakopulovou překonala 465 cm. Třetí byla se 450 cm Polka Rogowská, jež na pokusy předčila Švédku Bengtssonovou. Svobodovou přeskočila v pořadí ještě Němka Ryzihová se 440 cm. Jedna z favoritek závodu, Brazilka Murerová, nezaložila na 450 cm.
Vyslankyní české atletiky na Diamantové lize byla i půlkařka Lenka Masná, která se tu chtěla pokusit o splnění nominačního kritéria pro světový šampionát. Svižné tempo první čtvrtky však svěřenkyni Jiřího Sequenta semlelo, závod dokončila jako devátá v čase 2:04.33. Díky famóznímu závěru vyhrála výkonem 1:59.39 Ruska Poistogovová, pod dvě minuty se dostala ještě Ukrajinka Lupuová, která byla o dvě desetiny pomalejší.
Jako vrchol mítinku byla zvolena dvoustovka s Usainem Boltem a je třeba uznat, že na rozdíl od posledního mítinku Diamantové ligy v Římě tentokrát největší hvězda současnosti dostála svému věhlasu. Svojí nejmilovanější tratí prosvištěl bleskonohý Jamajčan v čase 19.79, čímž se o 21 setin vyšvihl do čela letošních tabulek. Další výkon roku přidala s obdobnou suverenitou Etiopanka Meseret Defarová, když v závěrečném okruhu pětky utekla všem a cíl proťala v čase 14:26.90.