Hejnová třetí na DL v Římě

pátek 7. června 2019
Hned čtyři čeští reprezentanti se představili na mítinku Diamantové ligy v Římě. Nejvýraznější stopu zanechala překážkářka Zuzana Hejnová. Duel českých oštěpařek vyzněl lépe pro Nikolu Ogrodníkovou.

Zuzana Hejnová absolvovala v Římě svůj druhý start na čtvrtce překážek v letošním roce. Svěřenkyně trenérky Dany Jandové ukázala parádní závěr, jak jsme tomu u ní byli zvyklí v minulých letech a probila se na konečné třetí místo ve svém letošním maximu 54.82, čímž momentálně figuruje na děleném šestém místě letošních světových tabulek s Ukrajinkou Annou Ryžikovovou. Se stejnou závodnicí se dělí také o pozici leadera letošních průběžných evropských statistik. Svou dosavadní suverenitu potvrdila Američanka Dalilah Muhammadová, když zaběhla další závod pod 54 vteřin. Tentokrát kralovala v čase 53.87. Před Hejnovou se dostala ještě další zástupkyně ze Spojených států Shamier Littleová (54.40).

Hned dvojnásobné zastoupení měla česká atletika v soutěži oštěpařek. Proběhl dlouho očekávaný souboj vicemistryně Evropy Nikoly Ogrodníkové se světovou rekordmankou Barborou Špotákovou. V něm byla nakonec úspěšnější prvně jmenovaná, když se její oštěp zapíchl na 62.02, což stačilo na šesté místo. „Dnešní závod byl zvláštní. Neběželo se mi moc dobře, ale jsem ráda, že jsem se ještě dokázala ve třetím pokusu vyhecovat a zabojovat. Za 62 metrů jsem dnes ráda,“ zhodnotila. Špotáková zapsala 61.51 a byla sedmá. „Ze závodu mám dobrý pocit. Když přidám a vyladím pár věcí, tak to bude dobré,“ uvedla. Jasný primát si připsala Číňanka Hui Hui Lyu. Její vítězný výkon měl hodnotu 66.47. Druhá byla Turkyně Eda Tugsuzová (64.51) a třetí příčku obsadila Lotyška Lina Muzeová (63.72).

Koulař Tomáš Staněk se římskou soutěží protrápil. Jeho nejdelší pokus měřil 19.66 a byl desátý. O nejvyšší bodové zisky se bojovalo o dost výše. Nový rekord mítinku a také osobní maximum 21.97 vyneslo vítězství Kondradu Bukowieckimu z Polska. Postupně se zlepšoval také Američan Darrell Hill, jenž byl druhý za 21.71 a pomyslný bronz si z Itálie odvezl Brazilec Darlan Romani (21.68).

Parádní souboj na dvoustovce ukázali divákům na olympijském stadionu američtí mladíci Michael Norman a Noah Lyles. Výsledkem byl nový rekord mítinku a také letošní nejlepší světový výkon 19.70, jehož autorem je Norman. Loni neporažený Lyles se do cíle předkláněl jen o dvě setiny později (19.72). Jako třetí dosprintoval Ekvádorec Alex Guiňones za 20.19.

Dvě setiny rozhodovaly také o vítězi mužské osmistovky. Ve strhujícím finiši byl rychlejší Američan Donovan Brazier, který se výkonem 1:43.63 posunul do čela letošních světových statistik. Dosavadní suverén letošní sezóny Nijel Amos se musel spokojit s druhým místem a sezónním maximem 1:43.65. Parádní čas 1:43.90 zaběhl třetí Kanaďan Brandon McBride.

Podobné drama nabídla také ženská patnáctistovka. V té musela až do závěrečných metrů hájit těsné vedení etiopská světová rekordmanka Genzebe Dibabaová před dotírající Britkou Laurou Muirovou. To se jí nakonec podařilo, když proběhla cílovou šachovnicí v letošním nejrychlejším světovém čase 3:56.28. Muirová brala cenné body za druhé místo v čase 3:56.73. Pod čtyři minuty se dostala ještě třetí Etiopanka Gudaf Tsegayová (3:59.96).

Nejdelší běžeckou distancí byla pětka mužů, která byla v jasné režii etiopských borců, kteří se v celém jejím průběhu střídali na čele a nedali svým soupeřům šanci. O vítězi se rozhodlo až v posledním okruhu. Závěrečné metry měl nejrychlejší Haile Telahun Bekele, jenž se poprvé ve své krátké kariéře dostal pod 13 minut a vyhrál v letošním nejlepším světovém výkonu 12:52.98. Jen o šest setin pomalejší byl další teenager Selemon Barega (12:53.04). Etiopskou dominanci dokonal třetí Hagos Gebrhiwet (12:54.92).

Světová dálka má svou první letošní sedmimetrovou závodnici. Stala se jí Němka Malaika Mihambová, která při svém druhém letošním startu pod otevřeným nebem dolétla na 707 centimetrů a poprvé v kariéře překonala hranici světové extratřídy. Po prvenství v Dauhá si v Římě vyskákala druhé místo Kolumbijka Caterine Ibargüenová (687). Třetí byla Američanka Brittney Reeseová (676).

Nejkratší sprint na 100 metrů žen opanovala letošním nejlepším světovém čase 10.89 Jamajčanka Elaine Thompsonová a oplatila tak týden starou porážku z dvojnásobné trati Britce Dině Asher-Smithové, která skončila druhá za 10.94. Třetí Američanka Aleia Hobbsová se již pod jedenáct vteřin nedostala (11.12).

Novým leaderem letošních světových tabulek na trati 3000 metrů překážek se stal vítěz římského závodu Benjamin Kigen z Keni, jenž si v posledním kole poradil s dvojicí etiopských soupeřů a radoval se z vítězství v novém osobním rekordu 8:06.13. V cíli ho následovali Getnet Wale (8:06.83) a Chala Beyo (8:09.95).

Výčet nejlepších světových výkonů uzavíráme ve výškařském sektoru. Letošní světové maximum 231 centimetrů vyrovnal velezkušený Ukrajinec Bohdan Bondarenko. Žádný z jeho soupeřů již tuto hranici nezdolal. Další čtyři výškaři se přenesli přes laťku ve výšce 228 centimetrů. Mezi nimi byl i domácí miláček Gianmarco Tamberi, pro něhož to byla letošní premiéra v letní sezóně.

Z nového národního rekordu 476 centimetrů se mohla radovat možná trochu překvapivá vítězka soutěže tyčkařek Angelika Bengtssonová ze Švédska, když si dokázala poradil s celou plejádou věhlasných soupeřek. O deset centimetrů méně zvládlo pět tyčkařek. Nejlepší zápis přisoudil dělené druhé místo Američance Sandi Morrisové a Venezuelance Robeilys Peinadové.

Další dominantní výkon předvedla na hladké čtvrtce Salwa Eid Naserová z Bahrajnu. K prvenství jí tentokrát stačil čas 50.26. Další medailové příčky obsadily Jamajčanky Shericka Jacksonová (51.05) a Stephanie Ann McPhersonová (51.39).

Podobně suverénní byl na stejné trati s překážkami Američan Rai Benjamin (47.58). Svému reprezentačnímu kolegovi Davidu Kendzierovi (48.99) nadělil téměř jeden a půl vteřiny. Třetí byl Japonec Takatoshi Abe (49.57).

Nejrychlejším mužem nad krátkými překážkami byl ruský nezávislý závodník Sergej Šubenkov za 13.26, když v těsném doběhu porazil Brita Andyho Pozziho (13.29) i Jihoafričana Antonia Alkanu (13.30).

V trojskoku potvrdil roli momentální světové jedničky Američan Omar Craddock, jenž zaznamenal 17.50. Portugalec Pedro Pablo Pichardo doskákal při svém prvním letním startu v tomto roce na 17.47. Třetí Američan Donald Scott si posunul hodnotu kariérního maxima na 17.43.

Petr Jelínek, foto: Martin Růžička