Hejnová v Londýně druhá
Zuzana Hejnová vybojovala v britské metropoli druhou příčku, stačil jí k tomu jeden z jejích třech časů nad 55 vteřin – o 11 setin. Mimo suverénní Jamajčanky Kaliese Spencerové a za Hejnovou o pět setin Britce Childové se však ostatním dařilo podstatně hůře.
Zuzana Hejnová ve finále ME v Barceloně - foto: www.graf.cz
Čerstvá mistryně Evropy z Ruska Anťuchová skončila až šestá za 55.89, v čase takřka o tři vteřiny pomalejším než při triumfu v Barceloně. „Dnes byly špatné podmínky. Docela chladno, vítr a na náš běh i déšť. Jsem maximálně spokojená s umístěním, to jsem nečekala. A mám radost ze skalpu mistryně Evropy. V Curychu chci podat dobrý výkon,“ vzkázala z Anglie svěřenkyně Martiny Blažkové, která se čtyřmi diamantovými body figuruje na čtvrtém místě, o bod za Anťuchovou, na niž může ve čtvrtečním finále zaútočit.
Ze zbylých českých zástupců se nejlépe výkonnostně vedlo Petru Svobodovi, se silným větrem v zádech (3.1 m/s) předvedl 13.40. Smůlu však měl s postupem z rozběhu, neboť mu chyběla pouhá setina k finále. V něm se suverénně prosadil David Oliver s vyrovnaným rekordem mítinku 13.06. Američan si navíc čtyřmi body již s předstihem zajistil zisk diamantu za hodnocení v disciplíně.
Nedařilo se Jaroslavu Bábovi, pro kterého bylo dnešním stropem na sedmém místě 220 cm. Rus Ivan Uchov zdolal o 9 cm výše jako jediný a má nyní k prvenství v seriálu se 12 body nejblíže. Jiřina Ptáčníková zdolala v „nediamantové“ tyči jen svůj základ 431 centimetrů (napotřetí), což jí určilo stejně jako Bábovi sedmou pozici, za Brazilkou Murerovou, která zvítězila jediným skokem na 446.
Sobota byla na rozdíl od pátku chudší na maximální výkony. Alespoň rekordem mítinku 67.82 metru se může pochlubit estonský diskař Gerd Kanter, který se tím navíc dostal do hry o celkové prvenství v disciplíně. Nebo keňská stýplařka Milcah Chemos Cheiwaová, jež se rovněž předvedla maximem mítinku, 9:22.49, a navíc má již po dnešku jistotu celkového vítěze seriálu.
Americký koulař Cantwell kraloval již dříve tak jednoznačně, že už byl diamantovým šampionem před dneškem, a tak mohl na třetím místě (20.78) klidně přihlížet triumfu krajana Hoffy (21.44). S 87.38 si oštěpařskou dominanci pohlídal i v tomto závodě Nor Thorkildsen, stejně jako mezi čtvrtkaři Američan Wariner (44.67). Celkově je však nadále dvě třetiny bitev otevřených, o diamant se bude v Curychu nebo Bruselu bojovat v v devíti mužských a jedenácti ženských disciplínách.
Výsledky z Londýna naleznete zde.