Helcelet a Veselý mají evropské stříbro

Helcelet a Veselý mají evropské stříbro
Aktuality
čtvrtek 7. července 2016
Dvojnásobnou medailovou radost zažila česká výprava ve druhý den evropského šampionátu v Amsterdamu. Stříbro vybojovali desetibojař Adam Sebastian Helcelet a také oštěpař Vítězslav Veselý. Jen těsně pod stupni vítězů zaostal dálkař Radek Juška. Jakub Holuša byl diskvalifikován.

Adam Sebastian Helcelet nastupoval do druhého dne z jedenácté pozice. Po stodesítce překážek, kterou běžel za 14.49, si vylepšil osobní rekord v disku na 47.12, poté předvedl velmi solidních 490 v tyči a další osobní maximum 67.24 přidal v oštěpu. V závěrečné patnáctistovce pak uhájil druhou příčku, když zaběhl 4:38.39. V celkovém součtu posbíral 8157 bodů a patří mu stříbrná medaile. "Je to neuvěřitelný pocit. Vůbec jsem to nečekal. Po prvním dnu by mě ani nenapadlo, že ji získám, ale nevzdával jsem se a bojoval do konce. Druhý den jsem se snažil soustředit sám na sebe a výkony najednou přišly. Až po oštěpu jsem začal věřit tomu, že bych mohl mít medaili. V tomto desetiboji se ukázalo, jak je dlouhý. Řada kluků závod pokazila. Medaile sice visela nízko, ale hodně výkonů znehodnotil vítr. Teď se musím dát dohromady do olympiády, to bude úplně jiná liga. V Riu budou opravdu ti nejlepší," uzavřel čerstvý kontinentální vícemistr. Mistrem Evropy se stal Belgičan Thomas van der Plaetsen (8218). Bronz získal pro Srbsko Mihail Dudaš (8153). Druhý český zástupce v závodě Marek Lukáš obsadil konečnou čtrnáctou příčku za 7625 bodů. 

O druhou českou radost se postaral oštěpař Vítězslav Veselý. Ten dokonce v soutěži dlouho vedl výkonem 83.59. Až v páté sérii se před něj dostal Lotyš Zigismunds Sirmais, který poslal svůj oštěp na 86.66. Nový osobní rekord mu vynesl i evropské zlato. Veselý tak zopakoval své umístění z předešlého evropského šampionátu v Curychu. "Momentálně jsem hodně unavený, ale bylo vidět, že nejsem sám. Mrzí mě, že mi to neulítlo v úvodních pokusech. Poté už síly rychle ubývaly. Určitě se projevila včerejší kvalifikace. Na Lotyšovi bylo vidět, že má energie trochu víc a jednou to trefil, já bohužel ne. Vzhledem k domu, jak zatím probíhala sezóna, jsem se stříbrem spokojen. Škoda, že závod nevyšel klukům od nás ze skupiny. Hlavně Kuba letos předvádí kvalitní výkony. Snad budeme ještě lepší na olympiádě," věří. Bronzovou medaili si vyházel vítěz včerejší kvalifikace Antti Ruuskanen z Finska (82.44). Další dva čeští oštěpaři zůstali těsně za elitní osmičkou. Jakub Vadlejch obsadil deváté místo za 78.12 a Jaroslav Jílek byl desátý za 76.92. 

Jen málo chybělo k umístění na stupních vítězu v dálkařském sektoru Radku Juškovi. I on dlouho držel medailové umístění, když dolétl druhým pokusem na 793 centimetrů. Stejný výkon předvedl pak v páté sérii i domácí Ignisious Gaisah a díky lepšímu druhému pokusu se dostal před našeho reprezentanta a nakonec se radoval z bronzu. Na Jušku zbylo čtvrté místo. "Moc mě to mrzí, ale člověk je jednou nahoře a jindy zase dole. Hodně se točil vítr a já jsem se pral s rozběhem. Beru to jako zkušenost směrem k olympijským hrám," řekl zklamaný svěřenec Josefa Karase. Mistrem Evropy se stal v dramatickém souboji Brit Greg Rutherford, který skočil 825 centimetrů a o čtyři centimetry porazil Švéda Michela Tornéuse (821). 

Velké zklamání prožila ve finále výšky Michaela Hrubá. Po včerejším suverénním výkonu v kvalifikaci tentokrát přišla slabší chvilka. Michaela nejprve zdolala svou základní výšku 184 centimetrů. Obšem další postupná meta 189 byla překvapivě nad její síly a skončila dvanáctá. "Vůbec nevím, co se dnes stalo. Oproti včerejšku mě to vůbec nekopalo nahoru. Byl to úplně jiný závod. Moc mě mrzí, že jsem dnes neuspěla. Ještě mě ale čekají dva vrcholy, tak tam si to snad vynahradím, " uvedla po závodě. Zlato si vyskákala zkušená Španělka Ruth Beitiaová, která jako jediná překonala 198 centimetrů. Na stříbrný stupínek vystoupá Litevka Airine Plašyteová (196) a bronz vybojovala Mirela Damirevová (196). 

Dvojnásobné zastoupení bude mít česká atletika ve finále patnáctistovky mužů. Jakub Holuša si ve svém běhu s jistotou pohlídal postup z prvního místa, když za sebou nechal v závěrečném spurtu všechny soupeře v čase 3:42.44. "Cílem bylo postoupit do finále, a to se podařilo. V závěru jsem spoléhal na svou rychlost, která mě nezklamala. Ve finále se však budu muset držet více vepředu. Těší mě, že tam budeme s Filipem ve dvou,"řekl. Právě Filip Sasínek bude oním druhým českým běžcem ve finále, když postoupil jako první závodník časem, který měl hodnotu 3:39,77. "Docela dlouhou dobu jsem se nemohl propracovat dopředu. Pak ovšem upadli dva soupeři přede mnou a tím se mi otevřela cesta. Ve finiši už to bylo o tom, kdo má víc sil, ale věřil jsem, že můžu postoupit časem," radoval se Sasínek. Třetí český zástupce Petr Vitner obsadil časem 3:43,22 dvacáté místo.

Po závodě však přišla nemilá zpráva. Jakub Holuša je prozatím diskvalifikován. Těsně po doběhu totiž postihla diskvalifikace švédského závodníka Johana Rogerstedta, který vyšlápnul mimo dráhu. Po přezkoumání videozáznamu vyšlo najevo, že se tak stalo po kontaktu právě s Holušou,  který byl následně též diskvalifikován. Česká výprava proti tomuto rozhodnutí podala protest, který ovšem nebyl uznám a finále se tak bude muset obejít bez Holuši. 


Hned do prvního semifinále hladké čtvrtky nastoupil Pavel Maslák jako nasazený závodník a papírové předpoklady potvrdil, když si pohlídal postup z druhého místa ve svém nejlepším letošním čase 45.31 a nebude tak chybět v zítřejším boji o medaile. "S časem jsem spokojený. Původně jsem chtěl postoupit z prvního místa, ale Borlée si svou pozici hlídal, tak jsem raději pošetřil nějaké síly na finále. I když je to letošňák, věřím, že mám na víc," věří svěřenec Dalibora Kupky. 

To semifinálové běhy na 400 metrů překážek se staly konečnou stanicí pro dva naše reprezentanty. V tom prvním nastoupil do druhé dráhy Vít Müller a cílem proběhl v čase 50.70. Ze svého premiérového evropského mistrovství si tedy odveze dvacáté místo. "Dnes byl lepší vítr než včera. Snažil jsem se závod rozběhnout o něco pomaleji, ale přechod překážek byl tragický. Celkově jsem ale spokojen. Byla to má první velká mezinárodní akce a semifinále je dobrý výsledek," řekl benjamínek mužské části výpravy. Michal Brož usiloval o co nejlepší umístění ve třetím semifinále a časomíra mu ukázala 50.85. V celkovém pořadí bude dvaadvacátý. "Běželo se mi lépe než včera. První dráha není úplně ideální. Na druhou stranu dnes nefoukal takový vítr. Bohužel jsem nestihnul udělat kvalitní přípravu z důvodu zdravotních problémů, a tak mi chybí síly v závěru. Kdyby mi někdo v březnu řekl, že budu v semifinále mistrovství Evropy, bral bych to všema deseti," zhodnotil. 

Sprinter Jan Veleba dokázal v semifinále vylepšit svůj výkon z rozběhu o dvě setiny a proběhl cílem za 10.28. Na finále tento čas nestačil, ale Veleba mohl být spokojen. V Celkovém pořadí mu patří šestnáctá příčka. "Jsem spokojený. Myslím, že mé finále bylo nejrychlejší a já se s tím snažil co nejlépe popasovat. Start se mi nepovedl jako v rozběhu, ale výsledný čas je dobrý," zhodnotil Veleba.

Finálovou účast si bohužel nepřipíše diskař Tomáš Voňavka. Ten zvládnul v kvalifikaci nejlépe 58.39 za tento výkon mu v celkovém zúčtování patří 25. příčka. 

Finále bez české účasti

Velmi těsný doběh mělo finále nejkratšího sprintu mužů na 100 metrů. Nejrychlejším mužem se stal domácí Churandi Martina, který finišoval za 10.07 a jen o tisíciny se dostal před Turka Jak Ali Harveyoho (10.07). O setinu zpět zaostal bronzový Francouz Jimmy Vicaut (10.08). 

Na dvojnásobné trati žen se radovala ze zlata Britka Dina Asher-Smithová. Ta ovládla dvoustovku v čase 22.37 a nechala za sebou jak stříbrnou Bulharku Ivet Lalovou-Colliovou (22.52), tak i bronzovou Němku Ginu Lückenkemperovou (22.74). 

Finále stovky překážek dopadlo nejlépe pro Němku Cindy Rolederovou, které po světovém stříbru z Pekingu přidala evropské zlato, když opanovala závod za 12.62. O šest setin zpět se předklonila do cíle Běloruska Alina Talayová (12.68). Bronz brala další favoritka Tiffany Porterová (12.76). 

Evropskou šampionkou v kouli se stala Němka Christina Schwanitzová, která ve finále jasně dominovala poté, co vrhla nejlepší evropský výkon roku 20.17 a bronz putuje do Turecka zásluhou Emel Dereliové (18.22).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: E. Erben