Helcelet získal bronz, Maslák smázl rekord

pátek 12. července 2013
První českou medaili na ME do 22 let v Tampere vybojoval desetibojař Adam Sebastian Helcelet. Na tu další dnes možná zadělal Pavel Maslák, který postoupil do finále novým českým rekordem. K úspěchům dne je třeba přičíst i šestá místa sprinterů Procházkové a Němečka, osmé místo vícebojaře Lukáše a finálové postupy tyčkařky Moryskové a překážkáře Brože.

Adam Sebastian Helcelet ukončil své čekání na medaili z velké akce. Na mistrovství Evropy do 22 let získal bronz, když podlehl jen Rusovi Škureněvovi a vítěznému Němci Kazmirkovi. Zároveň si výkonem 8252 b vylepšil své osobní maximum na 8252 b, čímž překonal i A kritérium pro mistrovství světa. Jeho reprezentační kolega Marek Lukáš obsadil osmou příčku.

Adamovi výborně vyšel hlavně druhý den.  Na překážky 14.38 navázal osobními rekordy v disku (43.03), tyči (5.00) a v oštěpu (64.89). Do patnáctistovky nastupoval z druhé příčky s minimálním náskokem na Rusa Škureněva, který je navíc lepším běžcem. I přes snahu a další osobák 4:37.93 svou pozici neuhájil. "Zkusil jsem to, věděl jsem, že zaútočí, ale já mám to poslední kolo prostě špatné. Hrozně v něm tuhnu, taky jsem ze všech nejtěžší. Ale hlavně že to je ta medaile!" prohlásil čtvrtý z letošního HME. "Z výkonu jsem nadšený, takové body jsem poté, co jsem musel po mítinku v Götzisu tři týdny kvůli zranění stát, teda opravdu nečekal. Rychlost tam ještě úplně nebyla, na tom musíme směrem k Moskvě zapracovat," dodal svěřenec Rudolfa Černého, kterému nakonec na stříbro scházelo 27 b. Zlatý Kazmirek mu zůstal vzdálen 114 b.

Na velmi dobré místění dosáhl také druhý český desetibojař Marek Lukáš. Se součtem 7606 b obsadil osmou příčku, k čemuž se dnes přičinl překážkami za 14.70, diskem 39.63, skokem o tyči 440 cm, 63.96 m oštěpem a patnáctistovkou za 4:33.94.

Pavel Maslák vylepšil v rozbězích svůj vlastní národní rekord na dvoustovku. I přes protivítr 0.9 m/s zaběhl čas 20.51, čímž vlastní maximum z loňského MČR družstev v Táboře překonal o osm setin. A to ještě svěřenec Dalibora Kupky neběžel naplno až do konce, v posledních metrech již jen jistil své prvenství. "Bylo to úplně v pohodě. Až na ten protivítr byly také suprové podmínky, dráha je rychlá a pomohlo taky to, že přišlo víc lidí než třeba včera," prohlásil mistr Evropy na čtvrtce, který pro letošní šampionát do 22 let zvolil poloviční trať, na níž byl předloni bronzový. A to aby si jednak odpočinul od své hlavní trati a také aby zapracoval na rychlosti. "Je vidět, že forma jde nahoru a rychlost tam je. Je ale pravda, že takovej čas jsem od sebe nečekal," dodal Maslák, který vstoupí do finále s druhým nejlepším výkonem. Ještě o pět setin rychlejší byl britský favorit a vítěz stovky Gemili. Další čeští sprinteři Jan Jirka a Lukáš Šťastný se v pořadí zařadili na jedenáctou a dvanáctou příčku. Jirka běžel 21.15 (-1.5), Šťastný v jiném z rozběhů o dvě setiny pomaleji (-0.7).

Šesté místo v Evropě mezi atlety do 22 let. Takový údaj si do svého životopisu může po dnešku zapsat česká sprinterka Barbora Procházková, která v protivětru 0.7 m/s zaběhla finálovou stovku za 11.75  "Popravdě řečeno jsem trochu zklamaná, myslela jsem, že to bude trochu lepší," prohlásila svěřenkyně Františka Ptáčníka. "Nedaří se mi začátek závodů a také se nemohu srovnat s osmou dráhou, kterou tak často dostávám. Ale jinak je to samozřejměúspěch pro český sprint i mě samotnou," doddala Barbora po doběhu. Bronzová medaile jí byla vzdálena čtvrt vteřiny, získala ji Němka Lofakamanda Pintová.  Suverénní vítězkou se dle očekávání stala Holanďanka Schippersová, která finišovala ve výborném čase 11.13. Stříbrné Britce Williamsové nadělila 29 setin.

O dvě a půl hodiny později nastoupila Barbora ještě do rozběhu dvoustovky a i přes velký protivítr 2.1 m/s si v něm zaběhla nový osobní rekord 23.80. Málem se jím dostala do finále, nakonec skončila devátá, tři setiny od nejlepší osmičky. "Já snad čím jsem vyšťavenější, tím běhám lépe," kroutila nevěřícně hlavou. "Zatáčku jsem vyběhla fantasticky, pak už mi začalo docházet a taky jsem cítila ten protivítr. Běžela jsem pouze rukama, co dělaly nohy, nemám ponětí," dodala.

Čtvrtkař Daniel Němeček přidal další šesté místo do účtu české výpravy. Ve finále zaběhl svěřenec Jiřího Kmínka z osmé dráhy svůj nejlepší výkon sezony 46.47 a k bronzu Rusa Uglova mu chybělo 43 setin. Zvítězil další člen sborné Mosin, jenž si vylepšil osobní rekord na kvalitních 45.51, stříbro bral za 45.88 Ukrajinec Butrym. "Myslím, že jsem měl na lepší, ale já asi budu věčně nespokojený,"uznal Němeček. "Asi jsem to měl rozběhnout trochu jinak, ale to už je teď jedno. Nepočítám-li štafetu, byla to má první akce v životě a vezu si z ní cenné zkušenosti," dodal člen bronzového kvarteta z letošního HME.

Michal Brož nebude chybět v elitní osmičce čtvrtkařů překážkářů poté, co ve svém semifinále doběhl na třetí přímo postupové příčce. Časomíra mu změřila výkon 50.36, tedy jen o šest setin pomalejší osobního rekordu, který si svěřenec Dalibora Kupky vytvořil ve čtvrtečních rozbězích. Oproti jeho maximu před odjezdem na šampionát je to výkon lepší o čtyři desetiny. Nejrychlejší v semifinále byl s 49.57 Brit Rodger, Michala řadí jeho čas na sedmou pozici.

Petra Kubešová dokončila desítku za horkého počasí v čase 37:06.46, což stačilo na sedmnácté místo. Vyhrála Ruska Fazlitdinová, která byla s 32:53.93 třídou sama pro sebe. Zbylé medailistky na ni ztratily více než minutu, ve vzájemném souboji předčila Ukrajinka Chapilinaová Řekyni Karakatsániovou.

Finále tyčkařů bude bez Lukáše Posekaného, který kvalifikaci procházel čistě až ke 520 cm, jež však už nepřekonal a skončí dvacátý. Dále šli všichni ti, kteří skočili 535 cm.

Medailové závody bez české účasti

100 m - Brit Gemili začal plnit svůj příslib odvézt si z Tampere tři medaile, když vyhrál stovku za 10.20 (-0.3), o devět setin před krajanem Tobaisem. Třetí byl s 10.48 Holanďan Paulina.

800 m - Na pozoruhodnou misi se vydala Rumunka Lavričová, včera si vybojovala finále na půlce i čtvrtce, dnes první z nich proměnila ve zlato. V dlouhém sprinterském souboji, který vedla s Ukrajinkou Ljachovovou, získala navrch až v polovině cílové rovinky  v cíli byla po výkonu 2:01.56 o 34 setin dříve. Z bronzu a asi i osobního rekordu 2:02.74 měla obrovskou radost Švýcarka Büchelová.

Na pohled poměrně bez problémů si pro zlato mezi osmistovkaři doběhl Francouz Bosse, který si už na protilehlé rovince vybudoval několikametrový náskok, jenž až do cíle neztratil. Cílovou šachovnicí proběhl v čase 1:45.79. Za ním se mocně finišovalo o zbylé medaile. Rozdělili si je Ukrajinec Bybyk a Bosňan Tuka, který zároveň věnoval své zemi nový národní rekord s hodnotou 1:46.29.

dálka - Legendární Yago Lamela již není rekordmanem evropského šampionátu do 22 let. Dnes ho veleskokem ze čtvrté série 8.37 m o centimetr překonal jeho španělský následovník Cáceres. Pak již jen sledoval snažení soupeřů, kteří se mu však přes veškerou snahu ani nepřiblížili, Cáceres by vyhrál všemi svými měřenými skoky. Stříbro a bronz brali Rusové Morgunov a Šuhrev, ten první za 801, ten druhý díky 790 cm.

trojskok - Svým posledním skokem v soutěži trojskokanek si Bulharka Petrovová dolétla pro cenný kov a rovnou pro ten nejcennější. Svému počinu snad ani nemohla věřit, zvlášť když se na ukazateli rozsvítil údaj 13.91 označující její nový osobní rekord. Díky němu byl nakonec její odstup od zbylých medailistek výrazný. Stříbrná Italka Derkachová zaostala o 45 cm, bronzová Slovinka Bratkičová o 49.

koule - Evropskou šampionkou do 22 let ve vrhu koulí se stala Ukrajinka Cholodná a nutno říci, že alespoň podle předvedených výkonů po zásluze. Jako jediná překonala 18metrovou hranici (o 11 cm), na prvenství by jí stačily i dva její další vrhy. Po bocích na stupních vítězů měla Němky Craftovou (17.29) a Urbaniakovou (16.98).

oštěp - Všichni medailisté se dostali za 80 m, nejdále pak Lotyš Sirmais, který si - pokud statistiky nelžou - vylepšil letošní maximum na 82.77. Zbylé příčky připadly Němcům, ta výše postavená Seifertovi za 82.42, ta nižší Röhlerovi díky 81.74 m.

Dopolední blok

Vyrovnaný osobní rekord 410 cm zajistil tyčkařce Anetě Moryskové účast v sobotním finále, kam pronikla z jedenácté pozice. Sedm závodnic překonalo kvalifikační limit 420 cm, Rusky Žuk-Krasnovová a Sidorovová svým prvním skokem v soutěži.

Rozběh na 110 m př. bohužel nevyšel Petru Peňázovi. Svěřenec Luďka Svobody zaostával od startu a při snaze ztrátu dohnat se dostával do kolizí s překážkami, které ho zcela vyvedly z optimálního rytmu. Dokončil jako šestý ve svém rozběhu v čase 14.17, na postup do bojů o medaile, kam podle výkonnosti ze sezony aspiroval, přitom nebylo potřeba zase tak mnoho - 14.02. V celkovém zúčtování se Petr zařadí na 12. příčku.

Výškař Martin Heindl zůstal od bran finále velmi výrazně vzdálen. Jeho kvalifikačním maximem bylo 209 cm, jako poslední přitom postupoval Estonec Reismann, který zvládl 217 cm na první pokus. Martinovi patří v celkovém hodnocení dělená 23. příčka.