Highlighty uplynulého víkendu

pondělí 11. září 2023
Uplynulý atletický víkend, to nebyla pouze diamantovka v Bruselu a mítink v Záhřebu. Keňanka Agnes Ngetich zaběhla světový rekord na silniční desítce. Tyčkařka Amálie Švábíková skončila druhá v Německu a Mohamed Farah ukončil kariéru.

Ngetich zaběhla světový rekord na silniční desítce

Keňanka Agnes Ngetich zaběhla v rumunském Brasově světový rekord v ryze ženském silničním závodě na 10 kilometrů. S tratí si poradila v čase 29:24, což je o 36 vteřin rychleji, než to zvládla před dvěma lety v německém Herzogenaurachu tragicky zesnulá Keňanka Agnes Tirop. Zároveň se v podání Ngetich jedná o třetí nejrychlejší čas historie vůbec. Rychleji běžela pouze dvakrát ve smíšeném závodě Etiopanka Yalemzerf Yehualaw (29:14 a 29:19). Traťový rekord Keňanky Sheily Chepkirui z minulého roku posunula o 42 vteřin.

Také její mezičas na 5 kilometrech 14:25 je historicky nejrychlejší v ryze ženském závodě a třetí v historii celkově. Zde zaznamenala rychlejší časy také pouze jedna etiopská běžkyně, a to Ejgayehu Taye, která vyhrála dvakrát za sebou silniční pětku v Barceloně za 14:19 a 14:21.

Závod mužů vyhrál Keňan Weldon Langat v čase 27:05.

Švábíková druhá v Německu

Německé městečko Beckum hostilo speciální tyčkařský mítink, kterého se zúčastnila také Amálie Švábíková. Svěřenkyně Štěpána Janáčka se napoprvé úspěšně přenesla přes 454 centimetrů, což pro ni znamenalo druhé místo, o které se podělila s Novozélanďankou Olivií McTaggart. Zvítězila Britka Molly Caudery, která jako jediná dokázala zdolat 470 centimetrů.

Farah ukončil kariéru čtvrtým místem

Britský běžecký fenomén Mohamed Farah ukončil ve 40 letech svou bohatou a veleúspěšnou kariéru. Svůj poslední start absolvoval v rámci závodu Great North Run v Newcastle, kde v minulosti dokázal šestkrát zvítězit. Tentokrát finišoval v půlmaratonu jako čtvrtý v čase 63:28. Pro čtyřnásobného olympijského šampiona a šestinásobného mistra světa to bylo naposledy, co proběhl cílem jako profesionální běžec. „Byl to hodně emotivní závod. Honilo se mi toho hlavou opravdu mnoho. Doteď jsem znal jen běhání. Teď si budu užívat chvíle s ženou a dětmi,“ řekl po závodě.