Hlaváč devátý, Mäki do finále

úterý 16. srpna 2022
O nejvýraznější český výsledek v průběhu druhého dopoledního programu na mistrovství Evropy v Mnichově se postaral chodec Vít Hlaváč, jenž obsadil v závodě na 35 kilometrů deváté místo. Mílařka Kristiina Mäki postoupila do finále.

Už v ranních hodinách odstartovaly chodecké závody na 35 kilometrů. V tom mužském nás reprezentovali Vít HlaváčLukáš Gdula. V tropickém vedru se vedlo výrazně lépe Hlaváčovi, jenž došel do cíle jako devátý v čase 2:37:32. Lukáš Gdula byl diskvalifikován. Evropským šampionem se stal v čase 2:26:49 zkušený Španěl Miguel Angel López. Na stupně vítězů ho doprovodili Němec Christopher Linke (2:29:30) a Ital Matteo Giupponi (2:30:44).

Tereza Ďurdiaková se v mistrovském závodě žen pohybovala dokonce i na průběžné šesté pozici. V jeho druhé polovině se ovšem pořadím trošku propadla, a nakonec si s tratí poradila v čase 3:01:19, což stačilo na dvanácté místo. Dominantní výkon předvedla vítězná Řekyně Antigoni Ntrismpiotiová, která suverénně zvítězila v čase 2:47:00 před Španělskou Raquel Gonzálezovou (2:49:10) a Maďarkou Viktórií Madarászovou (2:49:58). V náročných klimatických podmínkách došlo do cíle pouze osmnáct závodnic.

Adam Sebastian Helcelet vstoupil do druhého dne desetiboje skvěle, když si zaběhl časem 14.36 sezónní maximum na stodesítce překážek. V disku pak hodil nejdále 43.44 a byl průběžně sedmý. Bodová ztráta pak přišla v tyči, kde zdolal nejlépe 460 centimetrů a pořadím se propadl na desáté místo. V suverénním vedení je nadále Švýcar Simon Ehammer.

Kristiině Mäki se i počtvrté v řadě podařilo na velké mezinárodní akci pod otevřeným nebem postoupit z úvodní fáze soutěže. Neměla to však jednoduché, když v druhém rozběhu finišovala až na sedmé pozici, přičemž přímo postupovaly do finále pouze první čtyři závodnice. Běželo se ovšem výrazně rychleji než v prvním rozběhu, a tak se Kristiina časem 4:04.40 do boje o cenné kovy přeci jen protlačila.

Diana Mezuliáníková bohužel tentokrát na postup nedosáhla. V náběhu do posledního okruhu se posunula až na druhou pozici, ale v cílové rovince se po tuhém boji se soupeřkami nakonec propadla na šesté místo a čas 4:07.37 na finále nestačil. Celkově skončí patnáctá. „Mrzí mě, že jsem si nepohlídala přímou postupovou pozici, ale přesto jsem čekala, že čas 4:07 by mohl stačit na finále. To se bohužel nestalo. Co se týká samotného výkonu, není to žádná ostuda, ale ani zázrak,“ zhodnotila.

V každém ze tří semifinále na 400 metrů mužů jsme měli po jednom zástupci. K finálovému postupu měl nejblíže Patrik Šorm, jenž finišoval v prvním semifinále jedenáct setin od přímého postupu v čase 45.66, což je totožný výkon, jakého dosáhl ve včerejším rozběhu. V celkovém zúčtování skončí desátý. Časově si oproti rozběhu polepšil Matěj Krsek, který byl v druhém semifinále pátý za 45.92 a je šestnáctý. Naopak Pavel Maslák byl pomalejší než včera, když jeden okruh proběhl v čase 46.36, s čímž obsadí konečnou dvacátou příčku.

Lada Vondrová byla v Mnichově nasazena přímo do semifinále, a tak nemusela absolvovat včerejší rozběh. Do bavorské metropole odjela s finálovými ambicemi, které se ovšem nenaplnily. Ve svém semifinále obsadila čtvrté místo v čase 51.83, což pro ni bylo zklamáním. O něco spokojenější mohla být Tereza Petržilková, která byl časem 52.38 jen o tři setiny pomalejší než v rozběhu a zaznamenala tak svůj třetí nejlepší kariérní výkon. Naše reprezentantky obsadí čtrnácté a osmnácté místo.

Stýplař Damián Vích si vůbec poprvé zazávodil na velké mezinárodní akci mezi dospělými. Ve svém rozběhu na 3000 metrů překážek se po většinu času držel uprostřed startovního pole. Dvě kola před cílem ovšem ztratil kontakt s nejlepšími a cílem proběhl jako dvanáctý v čase 8:41.43. V součtu obou rozběhu pak skončil na jedenadvacátém místě.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová