Medailové žně na závěr evropského šampionátu

Soňa Maléterová
neděle 21. července 2024
Česká výprava prožila veleúspěšný poslední den na ME do 17 let v Banské Bystrici. V průběhu závěrečného bloku získali naši atleti a atletky tři zlaté a dvě stříbrné medaile. Tyčkařka Nicole Krutilová skončila těsně pod stupni vítězů.

Velká očekávání měla česká výprava u obou finálových běhů na 400 metrů překážek. Mezi děvčaty Nina Radová už v předešlých kolech ukazovala, že je žhavou kandidátkou na nejvyšší umístění a tyto předpoklady v klání o cenné kovy také potvrdila. Za osmou překážkou ještě zašlapovala podobně jako její dvě nejbližší pronásledovatelky, ale závěr měla suverénně nejsilnější a zvítězila v novém rekordu šampionátu 58.00. Předešlé maximum Britky Ophely Pye z minulého ME v Jeruzalémě vylepšila o devět setin. Osobní rekord si pak srazila o dvě setiny. Druhé Srbce Evě Barbarovič (58.85) nadělila bezmála vteřinu. Bronz putuje do Francie zásluhou Lalii Pauzancre-Hoyer (59.07).

Hned poté zaklekli do bloků svého finále čtvrtky překážek Michal RadaMarkem Váňou. Oba patřili mezi favority a vysoká očekávání beze zbytku naplnili. Michal Rada naprosto dominoval a přímo deklasoval zbytek startovního pole v novém evropském rekordu 49.42. Kontinentální historické maximum Španěla Aleixe Porrase z roku 2016 vylepšil o neuvěřitelných 96 setin. O ještě větší porci pak posunul hodnotu šest let starého rekordu mistrovství Francouze Martina Fraysseho, a to o jednu vteřinu a 21 setin. V historických světových tabulkách této kategorie se zařadil na páté místo. Českou suverenitu v tomto závodě dokonal Marek Váňa, jenž si doběhl pro stříbro ve výrazně posunutém osobním maximu 51.12. Třetí byl Ital Tommaso Ardizzone v národním rekordu 51.38.

Půlkařka Adéla Holubová chtěla v Banské Bystrici navázat za zlato z loňského EYOFu stejným cenným kovem i na mistrovství Evropy do 17 let. Její největší soupeřkou měla být Britka Shaikira King, která měla jako jediná lepší osobní rekord než naše reprezentantka, a právě ona se chopila tempa. Holubová opět ukázala svou taktickou vyzrálost a zařadila se hned za svou hlavní rivalku na druhé místo. Stejně jako v semifinále se rozhodla svěřenkyně Petra Bahenského nastoupit 250 metrů před cílem. V závěru pak odolala ataku dalších třech soupeřek včetně Britky a zvítězila v novém rekordu šampionátu 2:04.23. Rekordní zápis to byl vskutku cenný, jelikož o 61 setin vylepšila šest let staré maximum Keely Hodgkinson. Shaikira King se do cíle předklonila o šest setin později a brala stříbro za 2:04.29. Bronz vybojovala Švédka Carmen Cernjul v osobáku 2:04.52.

Ve finále závodu na 2000 metrů překážek jsme měli dvě želízka v ohni. Na startovní čáru svého prvního velkého klání o cenné kovy se postavili Adam ČervinkaDan Kačur. Oba zahájili společně ve středu startovního pole. Zpočátku nebylo tempo nijak závratné a pořadí se hodně přelévalo. Dvě kola před cílem za to pak vzal Španěl Marti Torregrossa a soupeři v čele s Červinkou se ho snažili stíhat. Naopak Kačur se začal propadat a ztratil kontakt. V náběhu do posledního okruhu zaútočil Adam, ale zachytil se ho další Španěl Bakr el Asri, který se před našeho reprezentanta na poslední dvoustovce dostal. Závěr měl pak nejsilnější a stal se tak evropským šampionem v čase 5:46.71. Adam Červinka svedl strhující souboj s Němcem Jakobem Rödelem a skokem do cíle si zajistil stříbro v novém osobním rekordu 5:47.71. Rödel na něj ztratil šest setin (5:47.77). Dan Kačur se v závěru dostal hned před několik svých soupeřů, a nakonec závod dokončil jako desátý v čase 6:00.40 a na ME tak předvedl velmi sympatický výkon.

Tyčkařka Nicole Krutilová prožila perné okamžiky hned v úvodu svého finále, když zdolala základní výšku 360 centimetrů až napotřetí. Na 380 už byla úspěšná hned napoprvé. To však byla hodnota, která ještě nic neřešila a pokud chtěla Nicole pomýšlet na vyšší umístění, potřebovala mít ve vyrovnaném klání co nejčistší zápis, a toho se držela na 390 i 400 centimetrech, když nezaváhala ani jednou. To už bylo směrem k dalšímu průběhu soutěže zajímavější, protože na 410 jí dělaly společnost už jen čtyři soupeřky. I na této hodnotě byla úspěšná hned napoprvé, ale žádná z rivalek jí neodpadla, a tak se dalo čekat, že to zásadní v boji o medaile se odehraje na 415. Ke zdolání této výšky potřebovala Nicole všechny tři pokusy, zatímco Švédka Beate Pott byla úspěšná napodruhé a Norka Embla Matilde Njerve skočila dokonce napoprvé. Favorizovaná Řekyně Anastasia Boupoulidi si nechala zbylé dva pokusy až na 420 a druhým pokusem se přes laťku přenesla i se slušnou rezervou. Žádná z jejích soupeřek včetně Nicole už nedokázala odpovědět, což bohužel znamenalo, že obsadí nepopulární čtvrté místo ve vyrovnaném osobním rekordu. Bronz brala Beate Pott a stříbro si vyskákala Embla Matilde Njerve. Roli hlavní favoritky potvrdila Anastasia Boupoulidi, která se následně na 430 neúspěšně pokoušela o překonání rekordu šampionátu. Titul jí však už nikdo nevezme.

Vyvrcholila také soutěž desetibojařů s Tadeášem Berným. Oštěp nepatří mezi jeho nejsilnější disciplíny, a tak znamenal bodový zisk za výkon 40.32 určitý sešup pořadím na sedmnácté místo před závěrečnou patnáctistovkou. Ta je naopak Tadeášovou parádní tratí, což potvrdil i v Banské Bystrici, když vyhrál svůj běh ve skvělém čase 4:25.65, což ho nakonec posunulo na konečné dvanácté místo. Celkem posbíral 6933 bodů, což znamenalo jednobodové vylepšení osobního rekordu z letošního mistrovství České republiky. Evropský titul získal Estonec Tristan Konzo v letošním nejlepším světovém výkonu této kategorie 7549 bodů před Švédem Liamem Belo da Silvou (7318 bodů) a Francouzem Kilianem Trochainem (7290 bodů).

Z disciplín bez české účasti jistě stojí za zmínku kvalitní rekord šampionátu v podání chorvatské vítězky oštěpu Vity Barbič, která posunula osm let starý rekord Norky Arianne Duarte Morais o 18 centimetrů na 61.07.