Holuša bere 5. místo ze světa

neděle 13. srpna 2017
Mílař Jakub Holuša si doběhl ve finále závodu na 1500 metrů pro páté místo, což je jeho nejlepší výsledek na velké mezinárodní akci pod otevřeným nebem a důstojně tak uzavřel úspěšné české vystoupení na MS v Londýně.

Doposud svého největšiho životního úspěchu na světovém šampionátu pod otevřeným nebem dosáhl mílař Jakub Holuša, když si doběhl pro páté místo v svém čtvrtém čase kariéry (a nejlepším na vrcholné akci) 3:34.89. Záhy po startu se ujali velmi svižného tempa Keňané a své usílí dotáhli do vítězného konce, když získali double. Světovým šampionem se stal Elijah Manangoi (3:33.61) a stříbrnou příčku obsadil další zástupce této africké běžecké velmoci Timothy Cheruiyot (3:33.99). Vynikajícím finišem si dospurtoval pro bronz Nor Filip Ingebrigtsen (3:34.53). Holuša zaostal za bronzovou příčkou o 36 setin.

Finálový závod na 5000 metrů žen začal spíše jako pochodové cvičení. Následně se však ujala tempa Etiopanka Almaz Ayanová a její nástup zachytila pouze Keňanka Hellen Obiriová. Obě závodnice pak každým okruhem svůj náskok na zbytek startovního pole navyšovaly. O vítězce se rozhodlo zhruba 300 metrů před cílem, když se Obiriová dostala před Ayanovou a rychlým finišem si doběhla pro titul mistryně světa na této distanci v čase 14:34.86. Obiriová s přehledem uhájila stříbrnou pozici (14:40.35). Svých rychlostních předpokladů využila též Nizozemka Sifan Hassanová a odměnou jí byla bronzová medaile (14:42.73).

Finále osmistovky žen dopadlo přesně podle papírových předpokladů. Opanovala ho hlavní favoritka Caster Semenyová z Jihoafrické republiky, když proběhla vítězně cílem v letošním nejlepím světovém čase 1:55.16 a podruhé v kariéře získala světové zlato. Poprvé se tak stalo na světovém šampionátu v Berlíně 2009. Svou pozici v letošních světových tabulkách potvrdila i stříbrná Francine Niynonsabaová (1:55.92), která musela ještě v závěrečných metrech odrážet atak nakonec bronzové Američanky Ajee Wilsonové (1:56.65).

Svou dominanci potvrdila v diskařském kruhu Chorvatka Sandra Perkovičová. Suverénka této disciplíny se v závodě dostala hned dvakrát přes sedmdesát metrů. Její delší pokus měřil 70.31 a mohla se po čtyřech letech opět těšit z titulu mistryně světa. Ve skvělém světle se ukázala stříbrná Australanka Dani Stevensová, která šestým pokusem poslala své náčiní do vzdálenosti 69.64, čímž vylepšila kontinentální rekord. Bronz si vyházela Francouzka Mélina Robert-Michonová za 66.21.

Pozici letošní světové jedničky dostál ve výškařském finále Katařan Mutaz Essa Barshim, když se jako jediný dokázal přenést přes 235 centimetrů. Na stříbrný stupínek vystoupá Rus závodící pod neutrální vlajkou Danil Lysenko, který úspěšně zdolal 232 centimetrů. Další tři výškaři překonali 229, nejlepší zápis přisoudil bronzovou medaili Majdu Eddin Ghazalovi ze Sýrie.

Závěr celého šampionátu obstaraly tradičně štafety na 4x400 metrů. Jako první odstartovaly do svého finále ženy. Zde potvrdili roli jasných favoritek Američanky, které závodu jasně dominovaly letošním nejlepším světovým časem 3:19.02. Čtvrtkařky se Spojených států měly cestu za zlatem usnadněnou i tím, že největší soupeřky z Jamajky závod nedokončily pro zranění jejich členky na druhém úseku. Stříbro vybojovaly domácí Britky za 3:25.00. Bronz uhájily atletky z Polska (3:25.41).

Mužský čtvrtkařský štafetový závod byl dramatický až do úplného konce, protože právě až v závěrečných metrech se Lalonde Gordon z Trinidadu a Tobaga dostal před Američana Freda Kerleyho a čtvrtkaři z malého karibského souostroví se mohli radovat z titulu v letošním nejlepší světovém čase 2:58.12. Američané se tak museli spokojit se stříbrem za 2:58.61 a bronz získali domácí Britové (2:59.00).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben