Holuša poběží o medaile
Odpolední program byl zahájen výškařskou soutěží desetibojařů. Adam Sebastian Helcelet procházel až do 199 všechny výšky napoprvé. Na hodnotě 202 centimetrů zabojoval a třetím pokusem se přes ni přenesl. Další postupná výška už byla nad jeho síly. V této disciplíně se zaskvěl Němec Kai Kazmirek, jenž se jako jediný dokázal přenést přes 211 centimetrů.
Helcelet zakončil první den na nepopulární čtvrtce a časem 49.51 zaostal pouhou setinu za svým letošním sezónním maximem, které zaběhl na mítinku v rakouském Götzisu. Nejrychlejší čas 47.19 zaznamenal Němec Kai Kazmirek, který si tak připsal dnes připsal již druhé dílčí prvenství.
Náš reprezentant je v poločase desetiboje na průběžné dvacáté příčce, když dokázal posbírat 4042 bodů. Na vedoucí pozici přenocuje Francouz Kevin Mayer se ziskem 4478 bodů před Němcem Kaiem Kazmirkem (4421 b.) a jeho reprezentačním kolegou Rico Freimuthem (4361 b.).
Suverénním způsobem si počínal ve druhém semifinále na 1500 metrů Jakub Holuša, který se v průběhu závodu držel schovaný uprostřed skupinky. V klíčový okamžik však zachytil nástup svých soupeřů a v cílové rovince si dokonce prokličkoval cestu až na vedoucí pozici, která mu vydržela až do cíle. Navíc se stal vítězem rychlejšího běhu, takže jeho čas 3:38.05 byl nejrychlejší ze všech semifinalistů.
Čtvrtý titul Reesové a americké překvapení na stýplu
Strhující souboj o vítězství na dvoustovce pro sebe až na cílové šachovnici rozhodla Nizozemka Dafne Schippersová a potvrdila tak roli hlavní favoritky, když triumfovala v čase 22.05. V dramatickém duelu se s ní vytáhla ke stříbrné medaili a novému národnímu rekordu 22.08 Marie-Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, pro kterou je to již druhé sprinterské stříbro na tomto šampionátu. Své medaile se dočkala i Shaunae Miller-Uibová z Baham. Co se jí nepodařilo na čtvrtce, zvládla na poloviční trati a vystoupá tak na bronzový stupínek za 22.15.
Přesto, že měla americká dálkařka Britney Reesová ve světovém finále pouze dva platné pokusy, stačilo jí to k zisku zlaté medaile. Ve třetí sérii totiž dolétla na 702 centimetrů a stala se tak již počtvrté v kariéře mistryní světa. Předešlé tituly vybojovala v letech 2009, 2011 a 2013. Rovných sedm metrů vyneslo stříbrnou medaili Rusce závodící pod neutrální vlajkou Darii Klišinové. Pro bronz si posledním možným pokusem skočila americká olympijská šampionka Tianna Bartolettová (697) a o jediný centimetr odsunula ze stupňů vítězů Srbku Ivanu Španovičovou (696).
Finále stýplu žen se stalo překvapivě záležitostí reprezentantek ze Spojených států, které si ve finiši poradily s keňskými favoritkami a mohly slavit mistrovský double. Pro zlato si doběhla v novém rekordu šampionátu 9:02.58 Emma Coburnová. Tímto výkonem navíc vylepšila o více než pět vteřin severoamerický kontinentální rekord. Ze stříbra a nového osobního maxima 9:03.77 se mohla radovat její krajanka Courtney Frerichsová. Alespoň bronzovou medaili vybojovala pro Keňu obhájkyně titulu Hyvin Kiyeng Jepkemoiová (9:04.03).
Po loňském debaklu v kvalifikaci olympijských her v Riu tentokrát nenechal polský kladivářský suverén Pawel Fajdek nikoho na pochybách, kdo je opravdovým králem této disciplíny a s přehledem opanoval londýnské finále. Přitom ani nepotřeboval pokořit hranici osmdesáti metrů, kterou jinak v sezóně přehazoval pravidelně. Jeho vítězný výkon měřil 79.81. Stříbro si na krk pověsí Rus závodící pod neutrální vlajkou Valerij Pronkin (78.16). Polskou radost zdvojnásobil bronzový Wojciech Nowicki (78.03).
Finálový závod na 100 metrů překážek bude mít hned čtyřnásobnou americkou účast, i když hlavní favoritka Kendra Harrisonová měla co dělat, aby se po kolizi na první překážce dostala na postupové pozice. Nakonec se jí to podařilo jako poslední časem 12.86. Naopak z kvarteta jamajských překážkářek nepostoupila ani jedna, takže boj o medaile bude bez obhájkyně titulu Danielle Williamsové. Nejrychlejší semifinálový čas zaběhla Australanka Sally Pearsonová (12.53).
Ze semifinálových běhů na 800 metrů postoupily všechny favoritky. Nejrychlejší z nich byl ten druhý, který opanovala Jihoafričanka Caster Semenyová v čase 1:58.90. Mezi elitní osmičku postoupily i další dvě medailistky z loňských olympijských her Francine Niyonsabaová z Burundi a Margaret Wambuiová z Keni či letos ve skvělé formě závodící Američanka Ajee Wilsonová.