Holuša zlomil další limit
Už když do Stuttgartu Jakub Holuša odlétal, neskrýval své ambice „alespoň“ splnit další z limitů na HMS. Vedla ho k tomu jednak očividná forma, již tušil už z tréninkových testů a kterou si potvrdil v úterý na mítinku ve Vídni, kde se nominoval na osmistovku a zaběhl tehdy druhý nejlepší čas na světě 1:47.37, jednak kvalitní konkurence borců s osobními maximy pod 3:40. O útok na podobnou hranici se šampion ve stýplu z loňského MEJ chtěl také pokusit.
Jakub Holuša je úspěšný i mimo vodní příkop, foto: graf.cz
Smělý plán se sice nevydařil, nicméně i tak se mohl radovat, neboť časem 3:41.48 splnil o 52 setin limit Českého atletického svazu pro HMS. „Je to zase obrovský osobák a limit, takže mám velkou radost. Závod se rozběhl ne moc rychle a to pro mě nebylo špatné. Místy jsem myslel, že nedoběhnu a místy se mi zase běželo krásně. Tak jsem se snažil držet pole s tím, že v závěru zrychlím. Až jsem se divil, kolik jsem měl sil. Myslím si, že další patnáctistovka bude lepší, protože jsem tak rychle běžel poprvé v životě a asi zde hrála roli i nějaká únava z mítinku ve Vídně a z cestování. Jinak to byl krásný mítink s úžasnou atmosférou, jakou jsem nikdy nezažil,“ vzkazoval ze Stuttgartu Holuša, který si plánuje týden odpočinout a pak se prý uvidí, co dál. Těžko si však nechá ujít mítink IAAF v Karlsruhe, kde by měl běžet příští neděli.
Ve Stuttgartu byl Holuša pátý, když vítězství pro sebe v nejlepším čase sezony 3:38.52 získal Etiopan Deresse Mekkonen. Opravdové vavříny však zdobily jiné.
Kallurová a Robles = suverenita
Švédská překážkářka Suzanna Kallurová překonala rekord mítinku už v rozběhu, kde jí časomíra změřila 7.78. Jenže to byla pouhá předzvěst toho, co přišlo ve finále. Tam už se chvěl i světový rekord Ludmily Enqvistové 7.69. Nakonec odolal o pouhé tři setiny a čas 7.72 je dalším senzačním zlepšením nejlepší překážkářky současnosti.
Také mezi muži dal Dayron Robles jasně najevo, kdo je tady pánem, když si prosvištěl pro postup do finále v čase 7.49. V boji o prvenství pak ještě přidal a jeho 7.36 znamenalo nový nejlepší výkon roku, vyrovnání kontinentálního rekordu a po roce pokoření vlastního rekordu mítinku. K historickému světovému maximu Collina Jacksona zbývá Roblesovi zdolat šest setin.
Ve finále i rozběhu se zaskvěl i Němec Thomas Blaschek (7.54), také „veterán“ Allen Johnson z USA se nenechal zahanbit (7.55).
Defarová dvakrát do jedné řeky nevstoupila
Před rokem se ve Stuttgartu zapsala Meseret Defarová zlatým písmem do historie halového běhu na 3000 metrů. Letos si tento zážitek chtěla zopakovat. Jenže tentokrát se nejlepší atletka loňského roku s tak příznivými okolnostmi nesetkala a za svým výkonem z loňska, 8:23.72 zaostala o více než čtyři vteřiny. Patrně jí uškodil velký rozdíl mezi ní a soupeřkami (druhá v cíli, její krajanka Ejegayehu Dibabaová, na ni ztratila přes jedenáct sekund).
Ačkoliv se však nevepíše do čela těch dlouhodobých, sezonní tabulky čas 8:27.93 ovládne zcela jistě.
Stejně tak se měnil autor nejlepšího výkonu na 3000 m mezi muži. Craiga Mottrama důrazně vystrčil z piedestalu Tariku Bekele, který Australana na dálku předčil o 3.41 vtěřiny.
Staronový lídr sezony byl korunován na půlce. Ve Stuttgartu nabyly insignie Jurije Borzakovského poté, co stlačil svůj letošní výkon o více než vteřinu a dostal se na čas 1:45.58. Zbylí půlkaři se nedostali pod 1:46, čtyři z nich však předskočí v tabulkách Jakuba Holušu.
A ještě jedno WL, neboli nejlepší výkon sezony. Postaral se o něj britský dálkař Christopher Tomlinson, který v páté sérii ulétl na 818 cm. Je pátým na světě, komu se letos podařilo přeskočit osm metrů, ve Stutgatu se k němu už nikdo další nepřidal.
Porůznu...
Bitvu sprinterských velikánů vyhrál Brit Craig Pickering, když o dvě setiny porazil Američana Mikea Rodgerse a Nigerijce Olusoji Fasuba. Výkonem 6.58 zaostal jen o setinu za svým nejlepším letošním časem a o tři další za nejlepším časem světovým.
Na dvoustovce udělal radost domácím fanouškům Tobias Unger, který předčil všechny výkonem 20.84. Pod 21 sekund se dostal i Švéd Johan Wissman.
Naopak v tyči domácí „ostrouhali“. Silná ekipa německých borců, v níž chyběl snad jen Tim Lobinger, se musela sklonit před Jurijem Lukjaněnkem a Igorem Pavlovem (oba 581 cm).
Ženskou šedesátku vyhrála v respektu hodném čase 7.19 Tahesia Harriganová z Panenských ostrovů.
Na čtvrtce otevřela časem 54.46 sezonu manželka českého tyčkaře Štěpána Janáčka Gražyna Prokopeková. Nejlepší čas 53.47 měla její kolegyně z polské reprezentace Zuzanne Radecká.
Osmistovku ovládla legendární Mosambičanka Maria Mutolaová (2:02.44) před Britkou Jenniffer Meadowsovou.
V dálce se měnil jihoamerický rekord poté, co Brazilka Maurren Higga Maggiová dopodla do vzdálenosti 687 cm. Blýskla se i Jihoafičanka Karin Meyová výkonem jen o tři centimetry kratším. Naopak trochu za očekáváním zaostala vítězka z Lince Yargelis Savignová. Mistryni světa v trojskoku chybělo k ataku svého vlastního národního rekordu v dálce 20 cm.
Kompletní výsledky z mítinku IAAF Sparkassen Cup ve Stuttgartu naleznete zde.