Holušova jízda za rekordem, triumfy Špotákové i Hejnové

Holušova jízda za rekordem, triumfy Špotákové i Hejnové
Aktuality
čtvrtek 30. července 2015
Ačkoli to z celkového pohledu nebyla ve Stockholmu taková smršť jako při posledních diamantových mítincích – nepadl jediný výkon roku ani rekord mítinku, českým zástupcům se dařilo skvěle. Holuša pokořil „zakletý“ národní rekord na patnáctistovce a doběhl druhý, oštěpařka Špotáková a čtvrtkařka překážkářka Hejnová své závody vyhrály.

Přestože nezvítězil, zaslouží si i bontonu navzdory přednost před rovněž úspěšnými dámami. Když mílař Jakub Holuša rozezlený a zklamaný opouštěl ovál po nevydařeném útoku na rekord při Odložilově memoriálu, asi málokdo tušil, že se přeci jen dočká pokoření letitého Kubistova času na trati 1500 metrů již za pár týdnů. Do Stockholmu vyrazil svěřenec Jiřího Sequenta povzbuzen rychlou půlkou v Táboře a od startu plnil, co si předsevzal – i přes ostré tempo se držel spíš v první polovině pole. Při náběhu do posledního okruhu sice zůstal poněkud zpět, ale na protilehlé rovince už se zase posouval vpřed a do závěrečné dvoustovky vbíhal na páté pozici. Famózním závěrečným spurtem o konečnou pozici pak dal vzpomenout na halovou Evropu, když i poslední přemožený byl stejný soupeř jako v březnu v Praze – na cílové čáře předčil do té doby druhého Turka Özbilena, nad jeho síly byl pouze suverénní Souleiman z Džibutska za 3:33.33. Čas však potěšil z celého závodu nejvíce Holušu, vždyť po 3:34.26 minuty ukrojil z výkonu 32 let starého českého rekordu Jana Kubisty 61 setin vteřiny.

„Super pocit, proto dělám atletiku, proto jsem tvrdě makal poslední měsíc na soustředění,“ radoval se Holuša a přiznal: „Tento letní rekord překonává moje všecky halové. Cením si ho nejvíc. Běžel jsem v úvodu opatrně, držel jsem si pozici ve vnitřním okraji dráhy. Byl to už třetí závod v průběhu týdne, ale síly přišly v posledním kole a získal jsem skvělé skalpy kvalitních běžců,“ popsal Jakub. „I na MS v Pekingu mě, věřím, čekají tři běhy, a tak jsem si to vyzkoušel. Teď mě čeká příprava na MS a snaha o kvalitní umístnění i v Pekingu. Ještě s trenérem promyslíme, zda zůstaneme doma anebo si ještě odskočím do zahraničí,“ naznačil závěrem své plány před vrcholem.

Oštěpařka Barbora Špotáková se zdá se vrátila k starému dobrému zvyku dlouhých prvních hodů – měřil 64.62 a i tím by vyhrála. Úžasný večer, celý den pršelo a najednou se to vybralo. Konečně cítím, že jsem opravdu zpátky a že to má tu správnou dynamiku,“ pochvalovala si. Přitom se ale vrhačka, která se připravuje sama, pokusem z úvodu neuspokojila, ve třetí sérii přidala více než metr a 65.66 je jejím nejdelším letošním hodem. „Bohužel se dneska žádný dlouhý hod nevydařil, ale mohl,“ litovala přitom. „Za vítězství jsem ale ráda, protože finále Diamantové ligy je tři dny po finále oštěpu v Pekingu, a tak je každý bod dobrý. Věřím, že jsem si dlouhé hody nechala na Peking,“ dodala Špotáková, která si upevnila vedení v seriálu. Dnes druhé Viljoenové s 64.03 patří stejná pozice i průběžně, třetí Němku Stahlovou předčila o jediný centimetr.

Na čtvrtce překážek byla i tentokrát hodně vidět Zuzana Hejnová. Přestože běžela svěřenkyně Dalibora Kupky pomaleji než v Paříži i Londýně, tentokrát 54.37, stačilo to na prvenství, když Zuzana v závěru úspěšně odrazila útok Dánky Pedersenové, ta ztratila pět setin. Bylo to vybojované vítězství, náročný závod,“ přiznala Hejnová, která se díky dalším čtyřem bodům na svém kontě a nepřítomnosti dosud vedoucí Spencerové (Jamajčanka doléčuje menší zranění) posunula do čela diamantového seriálu. Už cítím, že jsem unavená a potřebuji trochu přitrénovat směrem k MS. Udělala jsem zbytečnou chybu na desáté překážce, což mě stálo spoustu sil a lepší čas. Beru to ale jako zkušenost a na MS si dám pozor,“ uvedla vítězka, která se při finálovém mítinku se utkají o celkový triumf nejvýše se Spencerovou, neboť dnes – a také celkově – třetí Američanka Tateová už zvítězit nemůže.

Nejkratší sprint pro sebe ukořistila největší favoritka Fraser-Pryceová, která se jako jediná dostala pod 11 sekund (10.93). Na dvoustovce se Edward z Panamy nejvíce přiblížil metě 20 vteřin, přebývaly mu nakonec čtyři setiny. Dvojnásobná trať také patřila borci z Karibiku, Cedenio z Trinidadu a Tobaga jako jediný stlačil svůj čas pod 45 vteřin (44.97). Ani na překážkové stodesítce se neběželo bůhvíjak rychle, ale také zde je vyrovnaný boj v seriálu, když se vítězný Kubánec Ortega (13.18) dotáhl na dnes třetího a celkově vedoucího Američana Olivera na dva body.

Bez keňských favoritů, kteří v těchto dnech bojují v domácí kvalifikaci o MS, řada běhů viditelně ztratila na svém lesku, asi jen málo to však trápilo vítěze. Mezi půlkařkami měla nejsilnější závěr Francouzka Lamoteová a také jako jediná stlačila čas pod dvě minuty (1:59.91). Podobně suverénní byl na stejné trati Balla hájící barvy Kataru (1:45.33). Americká běžkyně Mackeyová si díky nejlepšímu finiši a osobnímu rekordu 8:52.99 doběhla pro triumf na trojce. Ještě dramatičtější to bylo mezi muži na stýplové variantě této trati, když Maročan Sigueni osobákem 8:16.54 na cílové čáře o pouhé dvě setiny předčil krajana Taleba.

V dálce se blýskl Brit Rutherford dvěma skoky za 830, ten delší přitom měřil 834 cm. Ženy neskákaly o diamanty, nicméně Slovenku Janu Velďákovou i tak těšilo potvrzení formy i vítězství za 660 cm. Prvenství v diamantovém seriálu už si s předstihem zajistila kolumbijská trojskokanka Ibargüenová, když dnes s převahou zvítězila za 14.69 m. Ve výšce pokračují nevýrazné výkony Barshima, který zdolal jen 229 cm, lepší byl tentokrát Američan Duffield, jenž zvládl o tři centimetry více, Katařan přesto navýšil své průběžné vedení v lize. Díky svému letošnímu maximu 65.95 m kraloval v diskařském sektoru Polák Malachowski, navíc se tím přiblížil i celkovému zisku trofeje.

Výsledky

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík