Horká neděle byla plná rekordů

neděle 28. srpna 2016
Nedělní program mistrovství České republiky do 22 let přinesl jeden národní dorostenecký rekord, dva rekordy šampionátu a jedno vyrovnání historického maxima mistrovství.

Svůj vlastní dorostenecký národní rekord na dvoustovce dokázala ve dnešním finále vylepšit Nikola Bendová, když prolétla tuto trať za 23.65 a obhájila tak loňský sprinterský double. "Dnes jsem se v tom horku musela pořádně nahecovat. Nevěděla jsem, co od sebe mám čekat. V takový čas jsem nevěřila. Je to obrovský úspěch na konci sezóny," zářila štěstím. Radost měla i stříbrná Kateřina Vávrová z Uherského Hradiště (24.15). Na stupně vítězů toto duo doprovodila Klára Seidlová (24.36).

Rekord šampionátu Jitky Bartoničkové z roku 2006 překonala vítězka čtvrtky Alena Symerská, když triumfovala za 54.00. "Jsem hrozně spokojená. Dnes byly ideální podmínky. Tohle teplé počasí mi vyhovuje," pochvalovala si po závodě. Druhá doběhla Lada Vondrová v čase 54.76 a bronz vybojovala Jana Slavíková z Čáslavi (56.08).

O něco očekávanější byl útok na historické maximum mistrovství na patnáctistovce mužů. Na startu byl totiž osmý muž z ME v Amsterdamu Filip Sasínek. Ten také všem svým soupeřům od začátku utekl a svůj náskok už jen navyšoval. Cílem nakonec proběhl v čase 3:46.38 a vymazal tak z čela historických tabulek šampionátu Jana Kreisingera. "Běželo se mi výborně. Chtěl jsem si trošku spravit chuť. Na rekord mistrovství jsem si věřil. Závod mě ani nestál moc sil," uvedl. Pro stříbro si doběhl Adam Zenkl z Olympu (3:53.59) a třetí finišoval Josef Šimsa (3:55.63).

Papírové předpoklady potvrdil na čtvrtce překážek Vít Müller, který dokázal svým vítězným časem 50.49 vyrovnat rekord šampionátu Ondřeje Daňka. "Chtěl jsem běžet pod padesát, ale to vedro mi ubralo hodně sil. Nemohu být ale nevděčný. Sezóna byla skvělá, hodně jsem se posunul a za titul jsem rád," dodal talent z Nymburka. Na stříbrný stupínek vystoupal Matěj Mach ze Slavie (51.75) a na podium se vešel ještě Martin Tuček (52.91).

Jen pár desítek minut po svém stříbru na hladké čtvrtce, triumfovala Lada Vondrová na té překážekové. Jeden okruh s ploty uběhla za 60.67. "Chtěla jsem si zkusit běžet obě disciplíny na jednom mistrovství a povedlo se. Bylo to hodně těžké, ale před překážkama mě namotivoval úspěch na hladké čtvrtce," řekla. Stříbro putuje do Brna záslouhou Dominiky Krupařové (61.29) a bronz získala Tereza Jonášová z Plzně (62.31).

Mílařkám vládla Monika Hrachovcová ze Slavie, která si nejlépe rozvrhla síly a vyhrála za 4:31.49. "Mám raději tempové závody, takže mě potěšil i můj finiš. Čas nakonec také není špatný. Chvilku jsem se v závěru obávala, že mě někdo předběhne, ale nestalo se," dodala. O víc než dvě vteřiny zpět zaostala stříbrná Renata Vocásková z Kolína (4:33.91) a bronz brala Kateřina Pulgretová (4:39.05).

Na čtvrtce mužů se radoval z titulu Lukáš Hodboď, který proběhl jeden okruh za 47.62. "Jsem naprosto spokojen. Letos se mi nedařilo. Začalo to zraněním v hale a pak už se problémy táhly. Tohle je ale můj třetí nejlepší čas, tak nemohu být nespokojený," řekl. Stříbrný byl Albert Holibka z Olympu (47.84) a na bronzový stupínek vystoupal Jakub Veselý ze Staré Boleslavi (47.88).

O vítězi dvoustovky se rozhodovalo až na cílové šachovnici a mistrem republiky se stal Vojtěch Svoboda z Liberce (21.84) a o pět sedin porazil Vojtěcha Kolarčíka z Vítkovic 21.89. Stejný čas 21.89 zaznamenal i bronzový Jáchym Procházka z Olympu. "Důležité je, že jsem to dnes přežil ve zdraví. Minulý týden jsem zkolaboval a dnes bylo opravdu vedro. Neměl jsem ideální start a musel bojovat až do konce. O to cennějši ten titul je," řekl spokojený vítěz.

Na půlce mužů se rozhodovalo až v závěrečném finiši. Ten měl nejrychlejší Filip Šnejdr ze Slavie a proběhl cílem za 1:52.64. "Byl to podobný závod jako na MČR v hale. Vyhovují mi závody na finiš, takže jsem 250 metrů před cílem nasadil a v závěru jsem si věřil," uvedl. Možná trochu překvapivé stříbro vybojoval Vojtěch Mlynář z Ústí nad Orlicí (1:53.03) a bronzový byl Jan Friš (1:53.43).

Podobný průběh měla i osmistovka žen, kde byla v cíli jako první favorizovaná Vendula Hluchá z Brna (2:16.09). "Konce mi v letošní sezóně jdou, takže jsem si na finiš věřila. Je vedro, takže mi pomalejší tempo vyhovovalo. Je to úspěšné završení skvělé sezóny," vyjádřila spokojenost. Za ní doběhly Michaela Červnínová z Lovosic (2:16.77) a třetí Veronika Rosová z Vítkovic (2:16.86).

Stýpl mužů měl poměrně jednoznačného vítěze a tím byl Michal Šmahel z pražské Slavie. Ten si v úmorném vedru doběhl pro mistrovský titul v čase 9:28.10. "Závod byl opravdu náročný, protože panovalo šílené vedro, což mi moc nesvědčí. Čas není nijak oslnivý, ale titul mám," zhodnotil. Druhý byl jeho oddílový kolega Jan Šíp (9:35.29) a dominanci pražských závodníků potvrdil bronzový Jáchym Kovář z Dukly (9:41.38).

Závod na 3000 metrů překážek žen se stal kořistí Veroniky Siebeltové z Frýdku Místku (11:02.23). "Závod hodnotím perfektně. Zaběhla jsem si osobák a k tomu mám titul mistryně republiky, co víc si můžu přát," řekla. Stříbro putuje do Nového Města nad Metují díky Kateřině Maternové (11:03.43) a pro bronz si doběhla již s větším odstupem Hana Homolková (11.28.38).

Dramatický souboj kladivářek vyzněl nakonec lépe pro zkušenější Pavlu Kuklovou, která se dokázala v závěrečné sérii dostat přes šedesát metrů, když její náčiní dolétlo na 60.12. "Těší mě, že jsem dokázala přehodit šedesát metrů. Byl to náročný a napínavý závod, ale povedlo se," ulevila si. Stříbro brala Kateřina Skypalová za 59.90 a bronz si na krk pověsila pardubická Adéla Korečková (52.19).

Napínavé dálkařské klání dopadlo nejlépe pro plzeňskou Annu Zekuciovou, která tak zkompletovala na Kladně skokanský double. Dnes opanovala závod skokem dlouhým 582 centimetrů. "Před víkendem byl byla ráda, kdyby to vůbec cinklo a teď mám double. Dnes to bylo opravdu těsné, ale zvládla jsem to," ulevila si. Pro stříbro si doskákala Anna Švecová z USK (579) a z bronzu se těšila Tereza Semecká z Dukly (576).

Trojskokanským králem se stal opavský Jiří Zeman, kterému jen těsně odolala patnáctimetrová hranice, když jeho nejdelší pokus měl hodnotu 14.94. "S výkonem rozhodně spokojený nejsem. Pral jsem se s větrem, s rozběhem a vůbec mi nešly nohy, takže jediné co mě může těšit, je zlatá medaile," dodal. Za ním se na stupních vítězů seřadili Tomáš Holý ze Zlína (14.49) a Zdeněk Kubát ze Stodůlek (14.49). V lepší umístění Holého nad Kubátem rozhodl hodnotnější druhý nejdelší pokus.

V koulařském kruhu byl nejlepší vítkovický Jan Horňák. Jeho nejdelší a vítězný pokus měřil 15.39 a nechal za sebou jak stříbrného Jana Touše z Pardubic (15.15), tak i bronzového Tomáše Koudelu (15.11). "Dnes to byla bída. Měl jsem zranění ruky, které mi nedovoluje pořádně udělat odhod, ale titul se samozřejmě počítá," zhodnotil Horňák.

Koulařský závod žen opanovala Lada Cermanová výkonem 13.65. "S výkonem rozhodně spokojená nejsem. Měla jsem poraněné koleno. Teď mě to již nelimituje, ale je znát tréninkový výpadek. Jsem ráda alespoň za titul," nechala se slyšet. Stříbro si vyházela Veronika Bártová z Vítkovic (12.87) a třetí skončila Kateřina Klailová z Plzně (12.74).

Diskařským šampionem se nestal žádný ze specialistů, ale v závodě kraloval vícebojař Jan Doležal za 47.52. "Spokojený rozhodně nejsem. Zapsal jsem jediný pokus, což je opravdu málo. Naštěstí to na titul stačilo," uvedl. Další medaile si rozdělili druhý Lukáš Tulis z Hradce Králové (46.31) a třetí Michal Forejt z Plzně (44.94).

Ženský diskařský závod se stal záležitosti českolipských závodnic. Z titulu se radovala Kristýna Čechlovská. Vítězný byl hned její úvodní pokus, který měřil 44.47. "Měla jsem angínu a brala antibiotika, ale dnes jsem se asi dobře vyspala, takže jsem velmi spokojená," radovala se. Její oddílová kolegyně Veronika Süssnerová skončila druhá za 43.94 a z bronzu se radovala Barbora Tichá z Chrudimi (42.50).

Celý program uzavřely štafety na 4x400 metrů. V té ženské se radovala štafeta Olympu Brno v čase 3:50.87. Druhé doběhly dívky ze Slavie (3:54.29) a třetí byla AK Škoda Plzeň (3:56.08). Mezi muži byli nejrychlejší čtvrtkaři ze Slavie (3:17.17) před Plzní (3:17.44) a Domažlicemi (3:19.10).

Petr Jelínek, foto: E. Erben