Hrubá a Šorm třetí v Astaně

sobota 27. ledna 2024
World Athletics Indoor Tour kategorie Gold odstartovala sobotním mítinkem v kazašské Astaně, kde se představila také trojice českých reprezentantů, a to výškařka Michaela Hrubá a čtvrtkaři Patrik Šorm s Pavlem Maslákem.

Výškařka Michaela Hrubá byla při svém letošním prvním zahraničním startu a do hodnoty 181 centimetrů naprosto čistá. Následných 184 pak skočila napodruhé a stejný počet pokusů potřebovala i ke zdolání výšky 187 centimetrů, čímž vyrovnala letošní nejlepší český výkon Báry Sajdokové z Iowy. Na 190 centimetrech měla pak velmi nadějné pokusy, ale laťka na stojanech bohužel nezůstala. V celkovém hodnocení nestačila svěřenkyně Jaroslava Báby jen na vítěznou Litevku Urté Baikštyté (192) a domácí Nadezhdu Dubovitskou (190). "Byl to velký závod, takže jsem byla malinko nervózní, ale nakonec jsem emoce zvládla ukorigovat. Pokusy na 190 mě mrzí, protože určitě na zdolání této výšky mám. Musíme ještě zapracovat na rozběhu, tam cítím velkou rezervu," sdělila Hrubá své bezprostřední dojmy po závodě.

Patrik ŠormPavlem Maslákem zaklekli do bloků druhého běhu na 400 metrů. První jmenovaný se parádně vyvezl za Jamajčanem Rusheenem McDonaldem a na poslední stovce šel před něj. Cílem proběhl vítězně v čase 47.01. Velmi dobrý závěr měl i Maslák, když finišoval jako druhý za svým tréninkovým parťákem za 47.70. V prvním běhu však byli dva borci rychlejší než české duo. Celkový primát bral Španěl Iňaki Canal (46.36) před Portugalcem Tavaresem Ericssonem (46.95). Mezi ženami byla nejrychlejší Ericssonova krajanka Catia Azevedo za 52.64. "Bohužel Jamajčan přecenil své síly a pak mě brzdil. Mohlo to být výrazně rychlejší, takže jsem zklamaný, ale jinak jsem se cítil dobře, tak snad to bude v Ostravě lepší," sdělil Patrik Šorm. "Závod jsem takticky zvládl dobře. Síly se mi podařilo rozvrhnout tak akorát. Nicméně s časem nejsem moc spokojený, věřím, že mám na lepší výkony a doufám, že své sezónní maximum stlačil hned na dalších závodech," vyhlíží i Maslák úterní Czech Indoor Gala.

Běžecké distance na ovále byly v jasné režii etiopských barev. V závodě mužů na 3000 metrů svedli napínavý duel Samuel Tefera s Getnetem Walem. Vítězně z něj vyšel Tefera, jenž vyhrál v letošním nejlepším světovém výkonu 7:33.80. Závodu žen na jednu míli kralovala též v nejrychlejším světovém čase této sezóny 4:23.73 Diribe Welteji.

Nad překážkami dosáhla velmi kvalitního vítězného času Nigerijka Tobi Amusan, když si s tratí poradila v novém osobním rekordu 7.77. Mužské ploty opanoval Číňan Junxi Liu za 7.58.

Vrcholem mítinku měla být mužská tyč se světovým rekordmanem Armandem Duplantisem. Ten se ovšem při svém letošním premiérovém startu spíše trápil. Díky výkonu 580 centimetrů sice dosáhl očekávaného vítězství, ale šestimetrová meta byla tentokrát nad jeho síly.

Soutěž koulařů vyhrál Lincoln Scott z Velké Británie za 20.81.