Inventura světových tabulek a „snadná kořist“
Bolt, Blake a ti druzí
Osobnost Usaina Bolta působí jako magnet. A trojnásobný světový rekordman plus majitel osmi zlatých medailí z vrcholných světových akcí se o víkendu – poprvé letos – vydal závodit, což vzbudilo patřičný ohlas. S kolegy z jamajského Racers Track Clubu (RTC) Forsythem, Blakem a Roachem složili doma v Kingstonu štafetu, jíž byl Bolt posledním článkem. Jasné prvenství o 45 setin před neméně hvězdným kvartem MVP Chambers, Frater, Carter, Powell a čas 37.82 znamenal také posun na výsluní dosavadních letošních tabulek.
Autor druhého úseku týmu RTC Yohan Blake pak absolvoval také individuální stovku. Dařilo se mu výtečně, vždyť jako první letos pokořil za regulérních větrných podmínek (+1.6 m/s) hranici deseti vteřin – a hned o plnou desetinu, což, jak připomíná Alfonz Juck, je mj. nejrychlejší stovka historie takto brzy od začátku roku. Ze stejného mítinku je i dosavadní nejlepší čtvrtka sezony, o niž se postarala Rosemarie Whyteová časem 51.13.
Výkony roku v USA, JAR, Číně a start Semenyaové
Rychlé sprinty byly k vidění také v kalifornském Westwoodu, zejména vyniká dvoustovka v podání mistryně světa na poloviční trati Carmelity Jeterové za 22.31 (vítr +1.5). Američanka absolvovala rovněž stovkovou štafetu, v ní se však musela spolu Wilsonovou, M. a L. Barberovými sklonit před čtveřicí Powellová, Tarmohová, Harperová, Felixová (její letošní premiéra), která navíc složila nejrychlejší čas sezony 42.65, na nějž Jeterová a spol. ztratily 41 setin.
V Oxfordu ve státě Mississippi zazářila Brittney Reeseová, americká dálkařská šampionka už v této fázi sezony překonala hodnotnou sedmimetrovou metu – povedlo se jí to přesně o čtyři cm a v sérii zvládla ještě i neméně kvalitních 690 cm. Koulařská bitva bývalých světových šampionů ve městě Athens v Georgii zase vynesla s 21.54 metru na čelo statistik Adama Nelsona, to když svého rivala Reese Hoffu předčil o pět cm. A ještě jeden zámořský příspěvek z posledních dní, o nějž se však v Normanu (stát Oklahoma) postaral Ind Vikas Gowda, jenž disk poslal do vzdálenosti 66.28 metru.
V Jihoafrické republice už mají za sebou republikový šampionát, který přinesl výkon roku v desetiboji v podání Willema Coertzena. Borec, jehož znají i diváci TNT-Fortuna mítinku, složil dokonce národní rekord 8244 bodů. V tomto kontextu se sluší připomenout i výsledek Caster Semenyaové, čerstvého přírůstku na soupisku Zlaté tretry Ostrava. Ta na osmistovce bez výraznějšího tlaku soupeřek zaběhla 2:02.68, čímž se od první půlky v březnu zlepšila o vteřinu a zatím ji to řadí na čtvrtou příčku tabulek. Průvan čelními pozicemi statistik ženského stýplu však učinil mítink v čínském Čao-čchingu, kde se hned trojice běžkyň dostala pod deset minut a vůbec nejrychlejší byla Ťin Jüan (9:45.92).
„Kterak Haile ulovil Paulu“ a rychlá Paříž
O změně na čele statistik v ženském maratonu byla řeč v souvislosti s olympijským limitem Ivany Sekyrové v Rotterdamu. Dopředu jsme s odkazem na uplynulý víkend avizovali jinou zajímavost – souboj mezi Hailem Gebrselassiem a Paulou Radcliffeovou. Ani jedna z legend vytrvalostního běhu v současnosti neoplývá (měřeno jejich minulými výkony) zrovna oslnivou formou, což – nutno podotknout – potvrdil i jejich půlmaratonský duel ve Vídni, v němž Etiopan stíhal Britku s handicapem sedmi minut a 52 vteřin – tolik činil předzávodní rozdíl jejich osobních rekordů. Ukázalo se, že o něco lépe je na tom přeci jen Gebrselassie, jenž Radcliffeovou dostihl už po v první polovině 16. kilometru a nakonec dokončil v čase 52 s za hranicí jedné hodiny, zatímco jeho soupeřka zvládla trať za 1:12:03.
Haile, který před časem vzdal úsilí o nominaci na olympiádu, se nechal po závodě slyšet, že prostě bez běhání nemůže žít a klidně přijede za rok jako běžící turista. Jeho nejbližšími plány jsou desítka na silnici v Manchesteru a na dráze v Hengelu. Naopak Paula svůj zlatý sen „pod pěti kruhy“ v Londýně rozhodně neopustila a start v metropoli na Dunaji tak měl být jedním z testů. Spokojena s ním však maratonská rekordmanka být nemohla a ani nebyla, jako jeden z důvodů uvedla nemocné průdušky, se kterými se potýkala v posledních dvou týdnech.
Ve Vídni se jako hlavní závod běželo celých 42.195 km a v případě mužů šlo i o historicky nejrychlejší časy na zdejší trati, o nějž se postarala Keňan Henry Sugut – 2:06:58. Ženám kralovala Etiopanka Fate Tolaová za 2:26:39.
Co do národností se v Paříži radovali z vítězství zástupci stejných afrických mocností stejně jako ve Vídni, jen se v městě nad Seinou běželo o poznání rychleji (byť primariát víkendu patří již zmíněnému Rotterdamu). Jmenovitě Stanley Biwott zastavil časomíru na 2:05:12 a Tirfe Beyeneová na 2:21:39 – v obou případech se jednalo také o traťové rekordy.