Isi je opět na rekordní vlně
Absolutním vrcholem pátečního večera na olympijském stadionu v italské metropoli byla tyčka žen v podání Jeleny Isinbajevové. Svěřenkyně kouče Vitalije Petrova, která v posledních dvou letech jako by ztratila něco na své neohrozitelnosti, se představila opět v bývalé prvotřídní formě a na druhý pokus se s velkou rezervou přenesla přes 503 cm. Při své premiéře v letní sezoně tak překonala své tři roky staré světové maximum z MS v Helsinkách o 2 cm. V Římě jsou dobré podmínky. Miluji místní publikum a ono si ode mne žádá něco velkého. V původním plánu bylo skákat 502 cm, ale když jsem skončila 4.95, řekl mi trenér: ´na 5.02 jsi skákala už mockrát a nic z toho nebylo. Zkusíme udělat změnu´, a tak jsem si tam dala o centimetr více," vysvětlila pro zpravodaj IAAF 26letá rodačka z Volgogradu.
Světovým maximem vyslala jasný signál, kdo že je v disciplíně královnou. Její soupeřky v soutěži se zastavily pod hranicí 480 cm, nejblíže byla s 475 cm Polka Pyreková. "Vše bylo jako jindy s jediným rozdílem. Když Stuczynská skočila 492 cm, psalo se: máme novou hvězdu, Isinbajevová končí. To mě naštvalo, což bylo dobře. Tenhle pocit jsem neměla od svého posledního světového rekordu."
Venkovní tabulky měnila znovu téměř po třech letech. Pro dřívější rekordstroj nebývalá prodleva. "Měla jsem spoustu problémů. Změnila jsem techniku, trenéra, osobní život...Ale dnes se cítím vnitřně šťastná - tak, tak šťastná. Cítím se jako ta dřívější Isinbajevová."
Nový světový rekord má v její kariéře pořadové číslo 22. "Viděli jste sami že jsem nebyla těsně nad laťkou ale výše. Mým cílem je 36 světových rekordů," dodala. To číslo není náhodné. Fenomenální Ukrajinec Sergej Bubka světové maximum posouval 35krát, Isinbajevová ho chce překonat.
Jelena Isinbajevová, foto: graf.cz
Pět závodníků mělo tu čest nosit v Římě zlaté číslo pro adepty jackpotu. Závody na olympijském stadionu tři z nich o tuto výsadu připravily. Nejprve však ti úspěšní:
Keňanka Pamela Jelimová okopírovala sama sebe z předchozích dílů Zlaté ligy a po velkém úprku bojovala pouze s časem. Byl z toho rekord mítinku 1:55.69. Její soupeřky doběhly více než tři vteřiny za ní. Vedla je mistryně světa Janeth Jepkosgeiová (1:58.74), která o setinu předčila Ukrajinku Julii Krevsunovou. Další skvělý výsledek do řady přidala Slovenka Lucia Klocová, která byla s 1:59.42 pátá, 8 setin za Maryam Jusuf Jamalovou z Bahrajnu.
Ani chorvatská výškařka Blanka Vlašićová neměla velké problémy s udržením zlatého čísla pro adepty milionového jackpotu. V triumfu s pořadovým číslem 32 opět zdolala dva metry, byť právě a „pouze“ 200 cm. Nejzdatněji jí konkurovaly Belgičanka Tia Hellebutová a Ruska Jelena Slesarenková (obě 198). Iva Straková se nesrovnala s nemilosrdným zvyšováním po 5 cm a zůstala s výkonem 185 cm na desátém místě.
Ze seznamu adeptů pokladu naopak byla vyškrtnuta španělská překážkářka Josephine Onyiaová. Na stometrové trati sice odstartovala nejlépe, nicméně vzápětí ztratila rytmus mezi překážkami a její soupeřky šly přes ní. Už v beznadějné pozici ještě v závěru klopýtla a rozhozená protnula cíl jako šestá v čase 12.85. O přední pozice se podělily Jamajčanky Brigitte Foster-Hyltonová (12.60) a Ennis-Londonová (12.62) s Američankou Candice Davisovou 12.72.
Dalším, kdo nenavázal na předešlá vítězství, byl Jihoafričan Husssein Al-Sabee (8.08). Předčili jej jak Irving Saladino, který se prezentoval 830 cm, tak jeho krajan Mohamed Al Khuwalidi (8.22). Šestý skončil Roman Novotný s výkonem 777 cm.
Ani Bershwan Jackson nebude na Řím vzpomínat s kdovíjak úžasnými pocity. Američan měl dobrý start, nicméně druhá stovka mu hrubě nevyšla a propadl se. V zatáčce pak sice hendikep srovnal, nicméně o 12 setin nestačil na svého krajana Kerrona Clementa (48.23).
Na stovce nenastoupil mezi nejlepšími aktuálně druhý nejrychlejší sprinter všech dob Jamajčan Asafa Powell. V prvním z rozběhů sice jasně vedl, vzápětí ale nečekaně zpomalil a doběhl až pátý v čase 10.19. Prostřednictvím svého agenta Paula Doyla následně vzkázal, že kvůli křeči v tříslu ve finále nepoběží. V něm byl nejrychlejší naturalizovaný Portugalec Francis Obikwelu, byť jen o tisíciny porazil Jamajčana Derricka Atkinse. Oběma naměřili 10.04. Třetí byl o setinu zpět Jamajčan Nesta Carter.
Očekávaným vítězem překážek se stal světový rekordman Dayron Robles. Několikráte odkládaný start mu sice příliš nevyšel, nicméně na trati jasně vládl a v cíli byl nikým neatakován v čase 13.08. Druhý byl Ukrajinec Sergej Demiďuk (13.40), třetí Američan David Payne (13.43).
Další z velkých soubojů nabídli američtí čtvrtkaři Jeremy Wariner a LaShawn Merritt, mezi kterými musela rozhodovat až cílová fotografie. Podle ní byl po výkonu 44.36 o setinu dříve v cíli prvně jmenovaný. Mezi ženami se velmi lehce běženou čtvrtkou prezentovala jejich krajanka Allyson Felixová. Byl z toho čas 50.25, byť mezičas na dvoustovce signalizoval ještě o něco lepší výkon.
Výsledky naleznete zde.