Jak se rodily světové rekordy v roce 2016
První závodnicí, které se v letošním roce podařilo překonat světový rekord, je americká překážkářka Kendra Harrisonová. Ta trati 100 metrů překážek v této sezóně jasně dominovala. Vybrala si jediný výpadek, který ji ovšem stál účast na olympijských hrách, protože přišel při americké olympijské kvalifikaci. Harrisonová reálně útočila na světové historické maximum Bulharky Jordanky Donkovové již na Diamantové lize v Eugene, kde za ním časem 12.24 zaostala o pouhé tři setiny. Rekord nakonec dokázala překonat při jednom z dalších podniků diamantového seriálu v Londýně, kde prolétla trať za 12.20, čímž posunula hodnotu světového rekordu o jednu setinu.
Etiopanka Almaz Ayanová byla jasnou vládkyní vytrvaleckých tratí na dráze. V průběhu roku několikrát útočila na světový rekord na pětce. Nejblíže mu byla v Římě, kde za „svěťákem“ krajanky Tirunesh Dibabaové zaostala o vteřinu a půl. Rekordního zápisu se nakonec dočkala na dvojnásobné trati a vybrala si k tomu ten nejvhodnější okamžik. Hned první den atletických soutěží na olympijských hrách v Riu totiž ozdobila světovým rekordem na desítce. Od pátého kilometru olympijského závodu jasně dominovala, druhou polovinu závodu běžela o patnáct vteřin rychleji než tu první a závěrečný kilometr prolétla za 2:55. Časomíra v cíli nakonec ukázala 29:17.45. Ayanová umazala z 23 let starého rekordu Číňanky Wang Ťün-Sia více než čtrnáct sekund.
Jediným mužem, který se stal světovým rekordmanem v roce 2016 je čtyřiadvacetiletý jihoafrický čtvrtkař Wayde van Niekerk. I jemu se rekordní počin podařil při olympijském finále v Riu. Do závodu přitom vybíhal v nevýhodné deváté dráze. To však jihoafrickému talentu vůbec nevadilo. Do cílové rovinky vbíhal suverénně na prvním místě a svůj náskok ještě zvyšoval. Již na třístovce byl jeho mezičas pekelný, když probíhal za 31.05 a cílem pak prolétl v čase 43.03. Vylepšil tak sedmnáct let starý světový rekord legendárního Američana Michaela Johnsona o patnáct setin, což ocenil i samotný Johnson. „Dobrá práce. Stejně jako rekord na dvoustovce, je i tento v dobrých rukou,“ nechal se slyšet.
O třetí světový rekord klání pod pěti kruhy se pak postarala polská kladivářská suverénka Anita Wlodarczyková. Ta byla vládkyní sektoru již od úvodního pokusu a ve třetí sérii poslala své náčiní do vzdálenosti 82.29 a pošesté v kariéře překonala světové historické maximum. Aby toho nebylo málo, svůj svěťák pak ještě posunula při domácím mítinku ve Varšavě. Tam její kladivo dolétlo ve čtvrté sérii až na 82.98. Jedinečnost jejího vystoupení v polské metropoli potvrzuje i fakt, že v závodě hned čtyřikrát překonala osmdesátimetrovou hranici.
Teprve devatenáctiletá Bahrajnka s keňským původem Rúth Jebetová v proběhu letošní sezóny pravidelně atakovala světový rekord Rusky Gulnary Galkinové. Velmi blízko k němu byla při mítinku Diamantové ligy v Eugene, kde za ním zaostala o vteřinu a půl. Podobný čas zaznamenala i při svém suverénním triumfu v Riu, kde zaběhla 8:59.75 a k pokoření rekordu jí scházelo 94 setin. Nakonec se se jí „svěťák“ podařilo zlomit při „Diamantovce“ v Paříži, a dokázala to ve velkém stylu. Již mezičasy v průběhu závodu byly velmi nadějné. Cílem pak proběhla v čase 8:52.78 a z hodnoty světového rekordu ukrojila více než šest vteřin.