Jan Jirka získal bronz v Tallinnu

sobota 11. července 2015
Medailová sbírka české reprezentace se rozšířila o další cenný kov. Bronzovou medaili vybojoval Jan Jirka v běhu na 200 metrů. Ve finále čtvrtkařů byl šestý Patrik Šorm. Další medailová naděje Jiří Sýkora byl nucen kvůli zdravotním problémům odstoupit ze soutěže desetibojařů.

Česká atletika se může radovat z dalšího cenného kovu. Získal ho Jan Jirka ve finále na 200 metrů, když se do cíle předklonil v čase 20.82 o pouhou setinu před čtvrtým Švýcarem Mouthonem. Stříbro putuje do Velké Británie zásluhou Reida (20.63) a mistrem Evropy do 22 let se stal hlavní favorit Zalewski z Polska (20.49).

Ve finále sprintu na 400 metrů mužů doběhl na šestém místě Patrik Šorm. Čtvrtkař Dukly Praha zaklekl do startovních bloku ve druhé dráze a měl tak většinu svých soupeřů před sebou. Cílovou šachovnicí proběhl v čase 46.60. Vítězem se stal Francouz Jordier, který závod na jeden okruh zvládl za 45.50 a bere zlatou medaili.

Ve finále steeplu žen doběhla Monika Hrachovcová na 14. mistě. Svěřenkyně trenéra Jaromíra Odvárky zaběhla tříkilometrovou trať s překážkami za 10:23.25. Závod vyhrála Turkyně Güvencová v rekordu šampionátu 9:36.14.

V semifinále na 200 metrů mužů se dařilo Janu Jirkovi. V deštivém počasí si doběhl pro druhé místo ve svém běhu v čase 20.96 a přímo se tak probil do finále, které se poběží v závěru dnešního programu.

Špatná zpráva přišla ze soutěže desetibojařů. Jiří Sýkora neskočil svoji základní výšku 183 centimetrů, což znamená, že si za skok vysoký zapíše nulu a jeho naděje na dobrý výsledek skončily. Důvodem nezdaru byly dle posledních informací zdravotní problémy. Po skončení závodu ve vrhu koulí začal mít Jirka bolesti v oblasti beder, a proto i přes značné úsilí nebyl schopen překonat svojí základní výšku a soutěž ukončil.

V půl desáté zahájili svou pouť vícebojaři sprintem na 100 metrů. Jiří Sýkora proběhl cílem v čase 10.99 (SB) a po první disciplíně figuruje na sedmém místě se ziskem 863 bodů. V čele je Francouz Gado, který zvládl stovku za 10.83 a nasbíral 899 bodů. I v druhé disciplíně vícebojařského klání si Jirka vylepšil sezónní maximum. Jeho nejdelší pokus v dálce měřil 757 centrimetrů a v průběžném pořadí po dvou disciplínách se posunul na druhé místo. Do čela se dostal Samuelson ze Švédska, který vyhrál dálku skokem dlouhým 781 a vede s 1877 body. Svěřenec Pavla Svobody má na kontě 1815 bodů. V kouli se našemu reprezentantovi nevedlo úplně podle jeho představ. Své náčiní poslal do vzdálenosti 13.94 a se svým výkonem příliš spokojený nebyl. V průběžném pořadí si pohoršil o jednu příčku a je třetí se ziskem 2540 bodů.

Oštěpař Jan Kubeš skončil v kvalifikaci na devátém místě hodem dlouhým 73.59 a postoupil tak do zítřejšího finále.

Lucie Taclíková doběhla v prvním semifinále na 400 metrů překážek žen na sedmém místě v čase 59.53 a to na finále bohužel nestačí.