Jan Železný má bronz!

středa 9. srpna 2006
Světový rekordman přidává další medaili do své bohaté sbírky. V dnešním finále hodil 85.92 metrů.

Oštěpař Jan Železný získal na mistrovství Evropy v Göteborgu bronzovou medaili výkonem 85,92 metru. Při posledním startu na velké akci dnes podlehl jen dvěma největším favoritům. Soutěž vyhrál Nor Andreas Thorkildsen hodem dlouhým 88,78 metru, druhý byl Fin Tero Pitkämäki, jenž hodil 86,44.

Evropský titul tak zůstane jedinou velkou trofejí, kterou Železný během své kariéry nezískal. Třetím místem vyrovnal svůj nejlepší výsledek na ME z roku 1994 a krátce po stříbrném úspěchu výškaře Tomáše Janků přidal do medailové sbírky české výpravy druhý cenný kov.

Mistrovství Evropy před dvaceti lety ve Stuttgartu bylo Železného první velkou akci, na šampionátu v Göteborgu se s velkou atletikou rozloučil. Jeho sportovní příběh tak připomíná pohádku se šťastným koncem. "Možná to zní také namyšleně, ale já jsem říkal, že chci medaili. Já tomu věřil," prohlásil po finále.

Trojnásobný olympijský i světový šampion měl v plánu udeřit hned v první sérii, což se mu podařilo. Čtyřicetiletý světový rekordman poslal na úvod oštěp do vzdálenosti 85,92 metru a zlepšil o 84 centimetrů veteránské maximum, které nedávno vytvořil na mítinku ve Stockholmu. "To mě hodně uklidnilo a soupeře možná zaskočilo. Pak jsem riskoval," řekl Železný.

Kvalifikace se mu vůbec nepodařilo, nesplnil ani limit 81 metru. "Včera jsem se cítil hodně unaven, ale dneska jsem se vzbudil a bylo to o dost lepší," tvrdil. Děkoval masérovi Tomáši Dřímalovi a fyzioterapeutovi Vladimíru Brejchovi. "Ještě den odpočinku by mi pomohl, abych se cítil skvěle. Ale na finále jsem se moc těšil a užil si ho," prohlásil.

V prvních pokusech na Železného výzvu odpověděl jen Pitkämäki, který se podobně jako český reprezentant ve zbylých pěti hodech marně pokoušel o zlepšení. O vedení připravil finského oštěpaře hned ve druhé sérii olympijský vítěz Thorkildsen výkonem 87,37. V posledním pokusu se ještě zlepšil a potvrdil postavení současné jedničky.

Až za Železným na čtvrtém místě skončil Lotyš Vadims Vasilevskis, který se spolu s nejlepší dvojicí dnešní soutěže může v letošní sezoně jako jediný pochlubit hodem přes 90 metrů.

Krátký medailon:
Celkem 11 medailí vybojoval na velkých seniorských akcích legendární oštěpař Jan Železný. Světový rekordman má ve své sbírce tři zlata a jedno stříbro z olympijských her, tři zlata a dva bronzy z mistrovství světa a dva bronzy z mistrovství Evropy.

Umístění a výkony Jana Železného na významných seniorských akcích (olympijské hry, mistrovství světa, mistrovství Evropy):